Kim Un Su – Komplocular

Merhabalar,

Bugün sizlere Kore Edebiyatı’ndan dilimize kazandırılan ve gerilim türüyle hafızalarda unutulmaz detaylar bırakan bir roman olan Kim Un Su (김언수)’nun Komplocular isimli romanını tanıtmak istiyorum. 

Komplocular isminden ve konusuyla oldukça uyumlu bir şekilde tasarlanan kitap kapağından anlaşılabileceği üzere bizleri Kore’nin karanlık dünyasına sürükleyen bir kitap. Baş karakterimiz Reseng’in peşinden bambaşka sebeplerle komplocuların eli, ayağı, gözü, kulağı olan insanların arasında buluveriyoruz kendimizi. Aslında Reseng’in peşinden kitap boyunca ilerlemek bizleri her sayfada daha da tedirgin ederek hafif bir gerilime yol açıyor.

Ancak kütüphanenin merkezde olduğu hayatları ve suikastçıların birbirleri ile ve hayat ile olan ilişkilerini ve sorgulamalarını okumak bu gerilime değiyor.

Bir çöp tenekesinde bulunup bir kütüphanede yetiştirilen hiç okula gitmemesine rağmen kendi kendine okumayı öğrenerek ilgili ilgisiz kendi dikkatini çeken kitapları okuyup yaşadığından bambaşka bir hayatın da mümkün olduğunun farkında olan Reseng. Baş karakterin suikastçı olarak verilen görevleri sorgusuz sualsiz yerine getirme süreci içerisinde kaçınılmaz olarak kendisini de hedef tahtasında hissettiği anda hayatında meydana gelen değişimleri izliyoruz roman boyunca. Evet okumakla kalmıyor izliyoruz. Çünkü yazar Kim On Su kalemiyle öyle güzel detaylar vererek bizleri o dünyaya sokuyor ki sanki Reseng’i evindeki kedileriyle birlikte bekliyoruz, Kıl Yumağı’nın yasadışı krematoryumunda kül kokularını duyabiliyoruz, Kütüphane’nin tozlu raflarında kitapları karıştırırken İhtiyar Rakun’un ansiklopedi okurken çıkardığı mırıltıları uzaktan dinleyebiliyoruz. Her detay romanda geçen karakterleri ve mekanları tarif etmekten öte okuyucuya net bir biçimde hissettirecek kadar güçlü kullanılmış.

Başlangıçta bu karanlık romana girmekte tereddüt edebilirsiniz. Ancak gerilim ve bir suikastçinin yaşamı ve düşünceleri hakkında duyduğunuz merak bu tereddütü yenecek ve hafif hafif gerilirken kendinizi bir solukta romanın sonunda bulacaksınız.

Bu güçlü roman Kore’nin arka sokaklarında dönen siyasilerin ve sonrasında da şirketlerin kullanmaya başladıkları suikastçıları konu alırken bir taraftan da bu işlerin nasıl gözler önünde gerçekleştiğini de konu alıyor. Aynı yerden Köpek Kütüphanesi’nden çıkan okula bile gitmeden okumayı öğrenen Reseng ile Stanford Üniversitesi’ne gönderilerek toplum tarafından saygın bir konuma konuşlandırılan ve çevresini genişleten Hanca’nın mücadelesi dikkat çekici. 

설계자들 ismiyle 2010 yılında Kore’de yayınlanan roman 2019 Ekim ayında Göksel Türközü’nün Korece’den çevirisi ile Doğan Kitap tarafından dilimize kazandırıldı. Yazar Kim Un Su da kitabının Türkiye’de yayınlanmasının hemen ardından bir diğer Koreli yazar Choe Yun ile birlikte Kasım ayında, 2019 Kore Edebiyatı Haftası’nda Türkiye’ye gelerek okuyucuları ile buluştu. İstanbul, Ankara ve Kayseri de romanı ve yazarlık kariyeri hakkında söyleşiler yaptı ve kitaplarını imzaladı. Choe Yun’un da dilimize kazandırılan Manken isimli romanını bir diğer yayınımızda sizlere tanıtacağız.

Kim Un Su’yu biraz daha tanımak ve diğer eserlerinin neler olduğuna göz atmak istediğimizde karşımıza şu bilgiler çıkıyor. Yazar 1972 yılında Güney Kore’nin deniz kıyısındaki güzel kenti Busan’da doğuyor. 경희대학교 üniversitesinde Kore edebiyatı üzerine lisans ve yüksek lisansını tamamladıktan sonra 2002 yılında yayınladığı kısa öyküsü Easy Writing Lessons” (참 쉽게 배우는 글짓기교실) ile yazarlık kariyerine başlıyor. Kitapları pek çok dile çevrilen yazarın Türkçe’deki tek eseri bugün tanıtımını yaptığımız Komplocular. 

Kaynak: bookdb

Yazarın verdiği röportajlardan onun yazım ritüelini de öğreniyoruz. Sessiz ve sakin bir yaşamdan yana olan Kim Un Su, genellikle günlük yaşamında akşam 9 gibi yatarak gece 3’te uyanarak yazılarını sabah saat 11’e kadar yazıyor. Eskiden yazılarını kaleme almak için odaklanmak amacıyla birkaç aylığına şehirden uzaklaşıp ormana ve dağa çekilerek yazarken, son zamanlarda şehrin kalabalığından uzakta biraz kırsalda olan evinde bu rutinini sürdürüyor. 

Komplocular ile ilgili ilginç bir bilgi de mevcut. Yazar aslında bu romanı 5 ay boyunca günlük bir şekilde internet ortamında yayınlamış. Arkası yarın serileri gibi. Kendisine bu şekilde günlük olarak paylaşım yapmanın bir baskı oluşturup oluşturulmadığı sorulduğunda ise günlük rutinine bağlı kaldığı sürece bunun zor olmadığını belirtiyor. Bunun yanında;

Bence roman yazmak seyahat etmek gibi; seyahat planlarını yaptıktan sonra çıktığımız yolculuk hiç de önceden planlanan gibi olmuyor. Tıpkı planlar yaparak yazmaya başladığım romanlar gibi. Ancak kesinlikle onlar da plana bağlı kalmıyor. Romanlar da kendi nabızları ve hayatları olan yaşayan canlılar gibiler.

diyor Yazar Kim.

Korece’de yayınlanan diğer eserleri ise şöyle;

  • 캐비닛 (The Cabinet) – 2006
  • 잽 (Jab) – 2013
  • 뜨거운 피 (Hot Blood) – 2016

Kitap tanıtımımızın sonuna gelirken, Kore, Japon ve Çin edebiyatından okuyup çok beğendiğiniz veya keşke daha fazla kişi bu romanı tanısa, bilse, okusa dediğiniz önerileriniz varsa bu yazının altına yorum olarak bırakırsanız ilerleyen yayınlarımızda onların da tanıtımlarını yapmak isteriz.

Gelecek kitap tanıtımında görüşmek üzere!

Youtube kanalımızda yukarıda okuduğunuz yazının podcastini dinleyebilirsiniz;

Kaynakça;

1, 2, 3, 4, 5

One thought on “Kim Un Su – Komplocular”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s