Han Kang – Çocuk Geliyor

Merhaba,

Koreli yazarların Türkçe’ye kazandırılan edebiyat eserlerinden bugün sizlere tanıtacağım eser 2016 Man Booker ödüllü bir yazar olan Han Kang’ın (한강) Çocuk Geliyor isimli romanı.

Orijinal ismi 소년이 온다  olan eser Göksel Türközü’nün çevirisi ile April yayıncılık tarafından 2019 yılında yayınlandı.

Çocuk Geliyor isimli romanın konusuna hakkında bilgi vermek aslında Kore tarihinin hala çok fazla konuşulmayan konularından birisine de değinmeyi gerektiriyor. 1980 yılında Kore halkının demokrasiye duyduğu özlemin yeni bir diktatör tarafından engellenmesine karşı giriştiği harekete, 18 Mayıs Gwangju (5·18 광주 민주화 운동) olaylarına gidiyoruz. General Chun Doo-hwan (전두환)’ın 12 Aralık 1979’da gerçekleştirdiği darbe ile kurduğu sıkıyönetime karşı gerçek bir demokrasiden yana olan halkın yavaş yavaş örgütlendiği büyük eylemler düzenlediği bir süreci yazar Han Kang Çocuk Geliyor isimli kitabının arka planı olarak alıyor. Özellikle 18 Mayıs’ta başlayan ayaklanmada halkın ve üniversite öğrencilerinin üzerine uygulanan askeri baskı ve tutuklananlara uygulanan işkencelerin bireysel açıdan kişilerin üzerlerinde bıraktığı etkileri işliyor.

Yaşanan olayların tamamen Gyeongju’da kalmasından yana olan hükümet ve askeriye orada yaşananların üzerini uzun bir süre kapatmış olmasına rağmen son 30 yıldır araştırmacıların katkıları ile etkisinin ne kadar uzun bir süredir devam ettiğinin de göstergesi oluyor. Kore tarihinde demokrasi hareketi açısından bir dönüm noktasını temsil eden bu ayaklanma aslında Han Kang’ın da çocukluğunda tanık olduğu ancak yaşı gereği çok iyi anlamlandıramadığı bir olay. Ancak özellikle kitabın son kısmında Karla Kaplı Lamba bölümünde kendisinin bu olayları araştırma sürecini okuyucu ile paylaşması çok etkileyici.

Kaynak: ltikorea

Yazar, Kitapta ele aldığı karakterlerin geçmişleri, o dönemde yaşadıkları ve 30 yıl sonrasında hissettiklerini birebir hissedebileceğimiz derecede etkili bir anlatıma sahip. Çocuk Geliyor kitabında da yazdığı diğer romanlarda olduğu gibi okuyucunun ruhunu yakalayan ve görmezden gelinenleri fark ettirmek için sarsıyor. Kitapta verdiği detaylar ile de okuyucuyu acımasız ölümlerden çıkan ruhların peşine düşürüyor. 

İnsanlığın ne olduğuna dair zihinlerde büyük bir soru işareti bırakacak olan ve uzun süre etkisini üzerinizde hissedebileceğiniz Çocuk Geliyor kitabını herkese tavsiye ediyorum.

Ek olarak da bu dönemin insanlar üzerindeki etkisini çok naif bir şekilde ele alan Taxi Driver (2017) Kore filmini de sizlere önermek istiyorum. Daha sonra Taxi Driver ile ilgili bir yazı da yayınlamak planlarım arasında.

Bir sonraki yayınımızda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Han Kang’ın 217 yılında yayınlana Vejetaryen isimli kitabı hakkındaki yazımızı bu linkten; 2021 yılında yayınlanan Beyaz Kitap yazımızı bu linkten okuyabilirsiniz.

Youtube kanalımızda yukarıda okuduğunuz yazının podcastini dinleyebilirsiniz;

“Han Kang – Çocuk Geliyor” için 3 yorum

  1. Geri bildirim: Vejetaryen – GÜN'den

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s