Maya Kitap – Kore Masalları

Merhaba,

Bu yayınımda Kore kültürünü yakından tanımamıza yardımcı olan ve Kore’nin sözlü edebiyat geleneğini bizlere yansıtan Kore Masalları kitabını sizlere tanıtacağım.

2019 Mart ayında Maya Kitap tarafından Dünya Masalları Dizisi içerisinde basılan eserdeki masallar William Elliot Griffis’in derlediği masallar olup Macidegül Batmaz tarafından İngilizce baskısı üzerinden Türkçe’ye çevrilmiştir.

Orijinal ismi Korean Fairy Tales olan bu eser ilk olarak 1922 yılında basılmıştır ve basıldığı dönemde Kore kültürünü Batı dünyasına masallar ile aktaran ilk eserlerden biri olma özelliğine sahiptir. Bu noktada Griffis hakkında Kore kültürüne ve tarihsel öğelerine nasıl bu kadar hakim olduğu sorusu akıllara gelebilir. 

Kaynak: goodreads

Amerikan Griffis 1843 doğumlu ve hayatının 1870-1874 yılları arasındaki 4 senesini Doğu Asya’da geçiren bir yazar. Yazarlığın yanı sıra pek çok görev de üstleniyor burada. Doğu Asya’ya gelmesinin sebebi Japonya’nın modernleşme sürecinde eğitim sisteminin geliştirilmesi için Batı’dan davet edilen uzmanlardan birisi olması. Japonya’da eğitim sisteminin modernleştirilmesi esnasında fizik, kimya gibi dersler verirken öğrencilerin İngilizce çalışmaları için kitaplar da yazıyor. 1874 yılında Amerika’ya döndükten sonra Japon tarihi ile ilgili günümüzde bile çok önemli kabul edilen kitaplar yazıyor. Yazdıkları Japonya ile sınırlı kalmıyor. 4 senelik süre içerisinde Kore’nin geçirdiği değişime de yakından tanıklık ediyor.

Kore gezisini ve tarihini kaleme aldığı Corea The Hermit Nation kitabı ile Kore’yi Batı dünyasına tanıtan kişi de Griffis’tir. Hatta kitabına ismini veren Hermit Nation/Kingdom yani Münzevi Krallık ismi Kore’nin bundan böyle Batı dünyasında hep bu şekilde anılmasını sağlıyor. Çünkü Griffis’in Kore’yi 1882 yılında kaleme aldığı Hermit Nation kitabı  ve 1885 yılında kaleme aldığı Corea: Without and Within isimli kitabının ardından Amerika artık tüm detayları ile Kore bilgisini elde ediyor. Onun Japonya ve Kore hakkında yazdığı kitaplar hakkında daha sonra yapacağımız yayınlarımızda detaylı olarak bilgiler vereceğiz ama bugün önceliğimiz onun kaleme aldığı Kore Masalları.

Kore masallarını değerlendirirken geçtiğimiz yayında yer verdiğimiz Andrew Nahm’ın Kore Tarihi ve Kültürü kitabının çevirisini yapan Ali Rıza Balaman’ın 2011’de Asya Dilleri ve Edebiyatları sempozyumunda sunduğu Karşılaştırmalı Türk ve Kore Masallarına İlişkin Kimi Gözlemler isimli bildirisine göz atmak yerinde olacaktır.  

Balaman bu bildirisinde Kore kültürünü, “bizim yaşadığımız kendi ve sonradan öğrendiğimiz Batı kültürlerinden farklı; kendi doğal çevresiyle ve yapısıyla yüzde yüz uyum içinde, kendinden olmayanlardan kolaylıkla arındırılabilinen, kapalı toplum (ada kültürü) niteliğinde bir öze sahip” olarak tanımlıyor. 

Bunun yanında Kore masallarında “iyi insan-kötü insan” mesajlı masallar yanında, Batı masal türlerindeki gibi  hayvan motifli masallar (fable’lar) bulunduğunu hatta Kore’nin mitolojik ögelerinden olan kaplan babayla aslan anneden soy sürdüren Korelilerin bu sebeple, hayvanlara azımsanmayacak ölçüde sevgi gösterdiklerini ve doğal olarak da masallarında sıkça hayvan motiflerini işlediklerini belirtiyor.

Bu bilgiler ışığında Maya Kitap tarafından basılan Kore Masalları okunduğunda içerisinde bulunan toplam 24 masalda Kore kültürünün en ince noktalarına değinme şansı elde ediyoruz. Masallar aracılığı ile tarihsel, mitolojik ve sosyolojik olarak Kore’yi daha iyi anlamaya başlarken Kore’nin inanışlarını ve kültürünü oluşturan özü de yakından tanımaya başlıyoruz.

Toplamda 174 sayfa olan Kore Masallarını ailecek okuyabileceğiniz bir kitap olarak Kore’ye ilgisi olan tüm okuyuculara tavsiye ederim. 

Kitabı okuyanların da yorumlarını bizlerle paylaşmalarından mutluluk duyacağımızı bilmenizi isterim.

Bir sonraki yayınımızda başka bir eserle görüşmek üzere, hoşçakalın!

Youtube kanalımızda yukarıda okuduğunuz yazının podcastini dinleyebilirsiniz;

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s