Kore Kahve Kültürü

Merhaba!

Bu yazımda sizlerle Kore’nin Kahve Kültürü ile ilgili konuşmak istiyorum. Gelin çağımızın vazgeçilmezlerinden olan kahvenin Kore’deki macerasına bir uzanalım.

Kore kahve ile 19. yüzyılda tanışıyor ve o zamandan itibaren Uzakdoğu’nun geleneksel çay kültürü Kore yarımadasında yavaş yavaş yerini kahve kültürüne bırakıyor. 19. yüzyılın sonunda Kore yarımadası Batılılar ile ilişkilere başladığında Kral Gojong’un Kore’de ilk kez kahveyi tadan kişi olduğu rivayet ediliyor. Gojong’un Rus elçiliğine sığındığı dönemde Rus elçisinin baldızı Antoinette Sontag krala kahve ikram ediyor ve bu şekilde Kore ilk kez kahve ile tanışmış oluyor. Bir süre sonra Kral Gojong, Choson Krallığı yerine Dehan İmparatorluğu’nu ilan ettiğinde Antoinette Sontag’ın yabancı diplomatlar için “다방” (Okunuşu: dabang) denilen kahve dükkanını açmasını destekliyor. Hatta Dehan İmparatorluğu’nun yönetimi esnasında kendisinin bulunduğu Seul’deki 덕수궁 (Deoksu Sarayı) arka bahçesine, hem kahvesini keyifle içmek hem de yabancı delegeleri ağırlamak için bir Rus mimara 정관현 (Jeonggwanheon Köşkü) isimli bir dinlenme ve eğlence yerini yaptırıyor. Bu şekilde Kore yarımadasında kahve kültürü giderek artan bir ilgi ile karşılaşıyor.

정관현 (Jeonggwanheon Köşkü) / 덕수궁 (Deoksu Sarayı) / 서울 (Seul) -Photo by Müge

Günümüzde yoğun çalışma hayatında nefes alacak zaman giderek azalırken kahve, hem biraz olsun enerjiyi toparlamayı sağlıyor hem de sosyalleşmek için güzel bir fırsat oluyor. Bu yüzden de Kore’nin her köşe başında hem zincir olarak adlandırdığımız büyük kahve dükkanları hem de üçüncü dalga kahveciler olarak adlandırılan karakteristik ve özellikle yaratıcı tasarımlara sahip kahve dükkanları var. Koreliler her öğünlerinin ardından kahve içmeyi sevdikleri ve yeni kahve çekirdeklerini, aromalarını denemekten kaçınmadıkları için Kore’deki bu farklı mekanlar pek çok tadım yapma imkanı sağlıyor.

Kaynak: skyeltk

Kahve dükkanlarının yanı sıra instant kahve dediğimiz paket ve hazır kahve tüketimi de hiç az değil. Her köşe başında bulunan ve 24 saat açık marketlerde sıcak ve soğuk her türlü hazır kahveyi bulabilmekle birlikte bu marketlerde bulunan sıcak su makinesi ile de alacağınız bardak kahvenizi orada kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Büyük marketlerdeki kahve reyonlarına baktığınızda veya internet satış sitelerindeki kahve linklerine tıkladığınızda göreceğiniz şey hazır kahve sticklerinin en az 10’ludan başlayarak 200lü rakamlara dek çıktığı olacak. Hazır kahve stick sayısı ne kadar artarsa fiyat o kadar uygun hale geliyor ve bunların yanında tumbler, bardak, bazen ajanda vs kahve ile ilgili ürünler de hediye olarak size geliyor.

Photo by mentatdgt on Pexels.com

Korelilerin evlerinde stick kahvenin yanı sıra kapsül kahve ve demleme kahve yapmaya olan ilgileri de yadsınamaz. Kapsül kahve için kahve makineleri ve farklı demleme şekilleri için gerekli ürünleri temin etmek bir hobi gibi. Özellikle kapsül kahvelerin aromatik çeşitleri gerçekten çok cezbedici. Merak duygusunu harekete geçiriyor. Bu hobinin her gün, her öğün kahve dükkanlarında içilen kahvelerin ücreti ile karşılaştırıldığında ekonomik olarak da bir getirisi olmuyor değil.

Bu kadar Kore kahve kültürü hakkında konuşmuşken bir de film önerisi~ Arka planda Gojong döneminde Kore’nin kahveyle tanışma hikayesinin olduğu aksiyonun eksik olmadığı heyecanlı bir dram. Keyifli seyirler~

Gabi / Russian Coffee / 2012


“한 남자에게 가비는 사랑이다.
또 다른 한 남자에게 가비는 제국의 꿈이다.”

“Bir adam için kahve aşktır. Bir başka adam içinse imparatorluk hayalidir.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s