Kyung Moon Hwang – Kore Tarihi

Merhaba,

Koreli yazarların Türkçe’de bulunan akademik eserlerinden bu yayınımda  Kyung Moon Hwang’ın (황경문) Feylosof Yayınları’ndan Kore Tarihi ismiyle 2018 yılında yayınlanan kitabını tanıtacağım.

Türkçe literatürde Koreli bir tarihçinin genel olarak Kore tarihini ele alan ilk kitap olarak tanımlayabileceğimiz Kore Tarihi kitabı, İngilizce baskısı üzerinden Ayşe Su Doğru tarafından Türkçe’ye aktarılmıştır. Çeviride Korece yer ve kişi isimlerinin romanizasyonunu ise daha önceki yayınlarımızda da yer vermiş olduğumuz akademisyen Prof. Dr. Göksel Türközü düzenlemiştir.

Kore Tarihi kitabı toplamda 27 bölümden oluşmaktadır ve bu bölümler Goguryo ve Antik Kore döneminden başlayarak 21. yüzyılda Güney Kore’nin tarihsel incelemesine dek gelmektedir. Kitabın giriş kısmında yazar Kyung Moon Hwang, bu kitabı yazarken Kore tarihine dair herhangi bir ön bilgiye sahip olmaya gerek duymadan Kore tarihinin anlaşılması, kültürel zenginliği ve farklılığının okuyucuya açık bir şekilde sunulmasını planladığını belirtmiştir. Gerçekten de kitap sadece tarih bölümü öğrencilerine değil, Kore kültürüne, diline, medeniyetine ilgi duyan herkesin çok rahat bir şekilde okuyabileceği şekilde yayınlanmıştır.

Kitabın bölümleri hem zaman hem de temalara göre düzenlenmiş, Kore tarihine genel bir bakış sunduğu için tarihsel açıdan Kore’de değişime yol açacak olayların üzerinde ağırlıklı bir şekilde duruş sergilemiştir. Özellikle temalara göre ayrım yapılırken, Kore’nin kişiliği ve kimliği, siyasi otorite biçimleri, din, ekonomi, günlük yaşam, aile ve kadın, toplumsal hiyerarşi ve dış ilişkiler konuları temel alınmıştır. Bu temalar işlenirken Kore yarımadasının tarihsel süreçte komşularıyla kurduğu ilişkiler de gözler önüne serilmiştir. 

Farklı alanlarda uzmanlıkları olan okuyuculara bu uzmanlık alanlarındaki bilgileriyle Kore tarihi kitabından öğrenecekleri bilgileri karşılaştırma ve ileri araştırma yapmaya itme gücü olduğunu belirtebilirim. Bunu bana söyleten ise kitabın en arkasında bulunan ileri okumalar kısmında her bölüm için ayrı ayrı belirtilen kaynak ve araştırma eserlerin zenginliğidir.

Kitabın yazarı Kyung Moon Hwang’ın akademik geçmişine baktığımızda, lisansını  Oberlin College’de Tarih Bölümünde 1990’da, yüksek lisansını Harvard Üniversitesi’nde, Bölgesel Çalışmalar Programında Doğu Asya üzerine 1992’de, doktorasını, Harvard Üniversitesi, Doğu Asya Dilleri ve Medeniyetleri programında 1997 yılında tamamladığını görüyoruz. Kyung Moon Hwang Post Doktorasını ise Berkeley’de bulunan Kaliforniya Üniversitesi’nin Kore Çalışmaları Merkezinde 1997-1998 yıllarında bitirmiştir.

Şu anda Güney Kaliforniya Üniversitesi Tarih ve Doğu dilleri ve medeniyetleri bölümlerinde profesör olarak çalışmalarına devam eden Kyung Moon Hwang’ın araştırma konuları ise, Kore’deki uzun süreçli tarihsel kalıpların özellikle modern çağda geçirdiği dönüşüm, modernite, karşılaştırmalı tarih ve tarihsel hafıza sorunları üzerine yoğunlaşıyor.

Yazarın bu alanda pek çok kitap, makale ve sunumu mevcut. Araştırma alanı doğrultusunda kaleme almış olduğu kitaplar şöyle sıralanıyor, 

Gi-Wook Shin ile birlikte editörlüğünü yaptığı ve 2003 yılında yayınlanan Tartışmalı Kwangju: Kore’nin Geçmişinde ve Günümüzde 18 Mayıs Ayaklanması (Contentious Kwangju: The May 18th Uprising in Korea’s Past and Present), 2004’te yayınlanan Doğumun Ötesinde: Modern Kore’nin Ortaya Çıkmasında Sosyal Durum (Beyond Birth: Social Status in the Emergence of Modern Kore) 2011’de yayınlanan Kore’nin Bağlamsal Tarihi (A Contextual History of Korea), 2015’te yayınlanan Kore’yi Rasyonelize Etmek:  Modern Devletin Yükselişi, 1894-1945 (Rationalizing Korea: The Rise of the Modern State, 1894-1945), 2016’da yayınlanan ve bugün sizlere tanıtımını gerçekleştirdiğim Kore Tarihi (A History of Korea), son olarak da 2019’da yayınlanan Geçmişi İleriye Sarmak: Kore Tarihi Denemeleri (Past Forward: Essays in Korean History) isimli kitapları yayınlanmıştır.

Ayşe Su Doğru’nun İngilizce’den çevirisi ile dilimize kazandırılan Kore Tarihi kitabını, Kore tarihine ilgi duyanların faydalanabilecekleri bir kaynak kitap olarak, literatürümüzde yer alan büyük boşluğun kapatılmasında atılan ilk adım olarak görüyorum. Feylesof Kitap a bu fırsatı sağladığı için teşekkürlerimi sunarım.

Hem Türk akademisyenler tarafından Kore tarihine dair araştırmaların yürütülmesine dair projelerin hem de konu hakkındaki önemli eserlerin tercümelerinin artması dileklerimle bu yazımı sonlandırıyorum.

Gelecek yayında görüşmek üzere hoşçakalın.

Youtube kanalımızda yukarıda okuduğunuz yazının podcastini dinleyebilirsiniz;

“Kyung Moon Hwang – Kore Tarihi” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s