Eun Kyung Jeong – Kore Milliyetçiliği

Merhaba, 

Bugün sizlere Koreli yazarların Türkçe literatürde bulunan akademik araştırmaları içerisinden tanıtmak istediğim eser, Jeong Eun Kyung ’un (정은경) Kore Milliyetçiliği isimli eseri.

2016 yılında Likya Yayınları tarafından basılan eserin tam ismi Kore Milliyetçiliği, Kore’de ve Türkiye’de Milliyetçilik Anlayışlarının Gelişme Süreçleri (1910 -1945) tir.

Eser, Türkiye’de basılan Kore Savaşı ile ilgili tarih araştırmaları kitaplarının içerisindeki sınırlı sayıda bulunan Kore’nin farklı tarihsel dönemlerine değinen bir eser olarak ön plana çıkıyor.

Giriş kısmında Kore milletinin ortaya çıkışı ve kavramsal olarak millet ve milliyetçilik hakkında detaylı bilgiler verildikten sonra Türkiye ve Kore’nin bu alanlardaki karşılaştırılmasına binaen toplamda 2 bölümden oluşuyor.

1.Bölüm: tarihsel kronolojiye göre toplanma 3 ana başlık altında şu konulara yer veriyor:

  1. Kore’de Milliyetçi Akımların İlk Aşamaları ve Milliyetçiliğin Gelişimi
  2. I. Dünya Savaşı Sonrasında Kore Milliyetçiliği
  3. Kore’de Cumhuriyet Kurulduktan Sonra Milliyetçiliği Gelişmesi 

2. Bölüm ise Türkiye ve Kore Milliyetçiliklerinin Mukayesesi başlığında.

Kore’de milliyetçilik ülkeyi Japon sömürge yönetiminden kurtarmaya yönelik bir fikir hareketi olarak ortaya çıktığı için eserde öncelikli olarak sömürge öncesi dönem hakkında Kore’nin siyasi ve toplumsal durumu hakkında bilgilere yer verilmekte. Zaten giriş bölümünde belirtildiği üzere bu eserin kaleme alınmasının amacı da Kore’de yeni milli devletlerin oluşum ve kalkınma süreçlerinde, ülkede milliyetçilik anlayışlarının nasıl bir tarihsel seyir izlediğini ortaya koymak ve dünya tarihi açısından Kore toplumunun milliyetçilik özelliklerini ve tarihsel anlamını incelemektir. 

Bu araştırmanın ortaya çıkması için Kore ile ilgili bilgiler toplanırken Kore Büyük Milli Meclis Kütüphanesi’nin Arşivi, Busan Büyükşehir Kütüphanesi, Kore Eğitim Bilimsel Araştırma Merkezindeki kaynaklar ve Kore Devlet Bilimsel Yazılım arşivinden yararlanılmış.

Türkiye ile ilgili analizlerde ise milliyetçiliğin Cumhuriyetin kuruluşundan sonraki gelişimi için ağırlıklı olarak TTK ve Atatürk Araştırma Merkezi tarafından yayınlanan eserler incelenmiş.

Osmanlı ve Choson’un çöküşlerinin ardından milli devletlerin kurulması adına atılan adımlarda ortak bir paydaya sahip olan Türkiye Kore’de özellikle bağımsızlık hareketlerinin milliyetçilik faaliyetleri ile birbirinden ayrılmaz bir niteliğe sahip olduğunu belirten yazar, bu araştırmasında yabancı ülkelerin Osmanlı ve Choson’a etkileri ile bu devletlerin yönetimlerinin geri dönülemez bir aşamaya gelişinde de benzerlik kuruyor.

İki millet arasında milliyetçiliğe yönelik bir diğer ortak bilincin de ülkelerindeki milli egemenliği sağlamak üzere halkın giriştiği mücadele döneminin bir yansıması olduğu sonucuna varıyor. İki milletin Aynı amaç uğruna karakterleri gereği birbirinden farklı yollar izleyerek bu mücadeleyi gerçekleştirirken,  kendi cumhuriyetlerinin kurulmasının ardından milliyetçilik politikasının bilinçli bir şekilde geliştirildiği yönünde karşılaştırmalı bir tarih çalışması ortaya koyuyor.

394 sayfalık bu kapsamlı çalışmanın yazarı olan Jeong Eun Kyung 1971 yılında Güney Kore’nin Jinju (진주) kentinde doğmuş. Yazarın akademik geçmişine baktığımızda yüksek lisansını Gyeongsang Ulusal Üniversitesi (경상대학교) Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyasal Bilimler Anabilim Dalı’nda “Pantürkizm’in Tarihsel Bir İncelemesi” başlığı ile 2000 yılında tamamlandığını, doktorasını ise İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümünde Türkiye ve Kore’de Milliyetçilik Anlayışların Mukayesesi (1910-1945) isimli tezi ile tamamladığını, bugün incelediğimiz yayının da bu tezin genişletilmiş ve düzenlenmiş bir versiyonu olarak yayınlanmış olduğunu görüyoruz.

10 yıldan uzun bir süredir Türkiye’de yaşayan ve iyi derecede Türkçe bilen Jeong Eun Kyung hoca şu anda İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Kore Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nda Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

2017 yılında TÜYAP Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda Kore’nin onur konuğu ülke olmasına istinaden verdiği röportajdan bir sözü ile bu yayını kapatmak istiyorum.

Eun Kyung hoca şöyle diyor “Türkiye ve Kore coğrafi olarak uzak mesafede ama tarihsel açıdan bakınca yürek mesafesi yakın olan iki ülkedir

Kore tarihi ve kültürünü anlamak adına önemli bir referans kaynak niteliğinde olan Kore Milliyetçiliği isimli eseri Uzakdoğu kültürüne merakı olan okurlara tavsiye ediyorum..

Başka bir yayında görüşmek üzere.

Hoşçakalın!

Youtube kanalımızda yukarıda okuduğunuz yazının podcastini dinleyebilirsiniz;

One thought on “Eun Kyung Jeong – Kore Milliyetçiliği”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s