Han Kang – Vejetaryen

Merhaba Kore Edebiyatı serimizde bu hafta sizlere tanıtacağım eser 2016 yılında Uluslararası Man Booker ödülünü aldıktan sonra tüm dünyada ses getirmiş olan Vejetaryen. 

Han Kang tarafından kaleme alınan ve orijinal ismi 채식주의자 olan Vejetaryen, Türkçe’ye  Prof. Dr. Göksel Türközü’nün Korece’den yaptığı çeviri ile kazandırılmış olup 2017 Ocak ayında da April Yayınları tarafından basılmıştır.

Eser oldukça sıra dışı hikayesi ve kurgusuyla pek çok insanın beğenisini kazandığı gibi hakkında yazılanlar ve yazarın kazandığı popülarite günden güne artmaya devam ediyor.

Han Kang Vejetaryen kitabının sonunda yaptığı açıklamada bu romanın çıkış noktasının Kadınımın Meyvesi isimli hikayesi olduğunu belirtiyor. Bu hikayesinde bir kadının apartman dairesindeki balkonda bitkiye dönüşmesi ve birlikte yaşadığı adamın onu bir saksıya dikmesi konusunu ele aldıktan sonra ilerleyen süreçte bu hikayeyi bir romana çevirmek istediğini fark ediyor. Dolayısıyla 2002-2005 yılları arasında bugün tanıtımını yaptığım Vejetaryen kitabında 3 bölüm olarak düzenlenmiş olan 3 hikayesini yazıyor.

Bu bölümlerden ilki olan Vejetaryen hiçbir farklı özelliği bulunmayan sıradan bir yaşam süren Yonghe’nin kocası Jong tarafından anlatılıyor. Bu hikayede Yonghe’nin vejetaryenliğe geçiş sürecini birebir gözlemleyen kocası ve olayın vejetaryenlik de öte bir hal almaya başladığında ailesinin bakış açısını görüyoruz. Bu bölümde Vejetaryenliğin Kore toplumundaki yerini de ortaya koyan yazar herkesin aklına gelebilecek vejetaryenliğin popülaritesi, diyet, Budizm gibi sebepleri sorgulasa da Yonghe’yi bu duruma getiren olayın bir rüyadan ibaret olduğunu anlayamıyor.

İkinci bölüme adını veren Moğol Lekesi ise Yonghe’nin ablasının kocasının ağzından kaleme alınmış durumda. Çünkü bu bölüm Yonghe’nin kocasıyla boşanması sonrası bir belgeselci olan eniştesinin sanatçı olarak kafasında planladığı çekimleri sonunda hayata geçirebilme şansı elde etmesi ile gelişen olayları bizlere sunuyor.

Son bölüm Alev Ağacı isminde. Bu bölüm ablasının gözünden anlatılarak Yonghe’nin akıl hastanesine kapatılması sonrasında yaşananları içeriyor.

Hikayelerin içerisinde baş karakter Yonghe’nin sesini sadece Rüya anlatımlarında duyuyoruz ve bazı rüyaların gerçekler ve çocukluğunda yaşadığı olaylar ile iç içe geçmiş olduğunu hissediyoruz.  Okuması zorlu ama merak uyandıran bir roman diyebilirim.

Kaynak: ltikorea

Han Kang bir röportajında kendisine Vejetaryen romanı ile ne anlatmak istediği sorulduğunda onu yazarlığa iten sorgulayıcı tavrı ile bu soruya cevap veriyor. Romanın başkarakteri olan Yonghe’nin vejetaryen olmayı aslında hiçbir şeye zarar vermemek için seçtiğini, Yonghe için et yemenin insanlığın doğaya karşı uyguladığı bir vahşet olduğunu, zamanla da bu sürecin sadece et yememek değil kendisini bir bitki olarak düşünmeye başladıktan sonra yemek yemeyi tamamen kesmesi ile tamamlandığını söylüyor.

Han Kang’ın romanı yazarken de aslında sorguladığı şey tam olarak burada yatıyor. Her zaman insanların vahşeti üzerine düşündüğünü ve bu düşüncesini bir romanı aracılığıyla okuyucuları ile paylaşmayı isteyen yazar Vejetaryen ile insanlığın masumiyetinin mümkün olup olmadığı konusunu ele alıyor. 

Her okuyucu her romandan farklı bir mesaj alsa da Han Kang’ın bu kitabı ile okuyucuya bir mesaj değil düşünmesi gereken sorular verdiğini görüyoruz. Bu soruları da kendisi şöyle sıralıyor, 

  • Bir insan tamamen masum olabilir mi?,
  • Hiçbir şeyi incitmemek üzere yaşamaya karar verirsek bunun sonuçları ne olur?
  • Günah nedir, kefaret nedir, güzellik dediğimiz şey nedir?

Bu soruları okuyucu ile paylaşarak kendisini düşündüren konuları çok naif bir şekilde roman aracılığı ile yansıtıyor.

Kitap hakkında yazarın sorgulamalarını da okuduğumuz röportajlardan sonra yazarın hayatı hakkında da bilgiler ediniyoruz.

1970 yılında Gwangju kentinde doğan Han Kang 10 yaşında ailesi ile birlikte Seul’e taşınıyor. Yonsei Üniversitesi’nde Kore Edebiyatı alanında eğitim gördükten sonra ilk yayını şair kimliği ile yapıyor. Ancak 1993’te yayınladığı şiir kitabının ardından romanlar ve kısa hikayeler yazarak şair kimliğini bırakıp yazar olarak yayınlarını yapıyor. 

Pek çok ödül alan ve kitapları pek çok dile çevrilen yazarın Türkçe’ye çevrilen eserleri Vejetaryen ve Çocuk Geliyor.

Asyalı bir yazarın ilk kez kazandığı Man Booker ödülünü yazara getiren Vejetaryen kitabı Kore’de ilk kez 2007 yılında basılmış ve basıldıktan sonra da filme uyarlanmıştır. Kitap ile aynı isme sahip olan film 2009 yılında yayınlanmıştır. Bu ödülü alması ile birlikte dünyada Kore Edebiyatına olan ilgi de artmıştır.

Kendisinin de bir kaç yıl boyunca vejetaryen olmayı seçtiğini ve daha sonra yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle az da et yemeğe başladığını belirten yazar, her et yiyişinde bir suçluluk hissi duyduğunu da belirtiyor. Kitabında da vejetaryan olmayı seçtikten sonra Yonghe’nin yaşadıkları gibi sanki herkesin ona et yedirmek için bir çabaya girdiğini toplumda bunun nasıl yer bulduğunu bilerek bunu yazıya döktüğünü ifade ediyor.

Bugünkü yayınımızda April yayıncılık tarafından 2017 ocak ayında basılan Vejetaryen isimli eseri ve yazarı Han Kang’ı ele aldık. İlgililer için yayının altına Han Kang ile ve eserin Türkçe’ye çevirisini yapan Göksel Türközü ile yapılan iki röportajın linklerini ekleyeceğim. Türkçe olan bu röportajların hem yazar hem de kitap hakkında kafanızda canlanan sorulara cevap vereceğini umuyorum.

Gelecek yayınlarımızda bir başka eser ile görüşmek üzere.

Hoşçakalın!

Han Kang’ın 2019 yılında yayınlanan Çocuk Geliyor hakkındaki yazımızı bu linkten, 2021 yılında yayınlanan Beyaz Kitap yazımızı bu linkten okuyabilirsiniz.

Röportajlar; 1, 2

Youtube kanalımızda yukarıda okuduğunuz yazının podcastini dinleyebilirsiniz;

“Han Kang – Vejetaryen” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s