Jung Yun – Yuva

Merhaba,

Bu yayınımda sizlere Kore Edebiyatı’ndan Türkçe’ye kazandırılan Yuva isimli eseri tanıtacağım.

Yuva isimli romanın yazarı olan Jung Yun Kore’de doğmuş ancak çocukluğundan itibaren ailesiyle birlikte göç ettiği Amerika’da yaşamakta. Lisansını Vassar College’de Asya Çalışmaları bölümünde yüksek lisansını ise University of Pennsylvania’da Kamu yönetimi alanında tamamlıyor. İkinci yüksek lisansı ise University of Massachusetts’de yaratıcı yazarlık alanında. 

Yazarın ilk romanı olan Yuva 2016’da Amerika’da yayınlandıktan sonra Amazon, Goodreads, Barnes and Nobel gibi kitap listelerinde öne çıkan bir roman olarak okurların çok büyük ilgisini çektiğini kanıtlamış durumda. İngilizce olarak Shelter ismiyle yayınlanan roman dilimize de Rabia Elif Özcan’ın çevirisi ile Timaş Yayınları tarafından kazandırılmış ve 2017 Kasım ayında bu çevirisi yayınlanmıştır.

Yuva’yı okurken bir Koreli’nin Amerikan kültürüne olan aşinalıkları ve kültürel olarak yaşadığı farklılıkları net bir şekilde hissedebiliyorsunuz. Bu açıdan yazarın bir anlamda kendi hayatından örneklerle zenginleştirdiğini söylemek bir hata olmayacaktır. Yazar röportajlarında bu romanı 2004 yılında yazdığını ifade ediyor ve yıllar boyunca yaşadıkları ve tanık oldukları, eğitimiyle romanı olgunlaştırdığını belirtiyor.

Roman, akademisyen bir Koreli erkek olan Kyung’un ailesi ile iletişimini eğitim sürecinde koparıp Amerikalı bir kadınla evlendikten sonra hayatında yaşadığı ekonomik problemlerle mücadele etme süreci ile başlıyor. Romanın başında öyle çarpıcı bir olay yaşanıyor ki erkek karakterin yıllardır görüşmediği ailesi ile tekrar bir bağ kurma gerekliliği ortaya çıkıyor. Ancak bu bağ çocukluk yıllarında şiddete dayanan bir sevgisizlik ile koptuğu için tekrar iletişim kurulma süreci çok zorlu bir hal alıyor. 

Roman bu açıdan Kyung’un anne ve babası ile ilişkileri, eşi ve çocuğu ile ilişkileri aynı zamanda eşinin ailesi ile ilişkileri konusunu ele alarak her ailenin farklı bir hikayesi olduğunu ve bu hikayelerin bir şekilde birbiri ile bağlantısı olduğunu okuyuculara hatırlatıyor. 

Okuyucuyu rahatsız edebilecek bazı bölümler olsa da bir sonraki aşamada bireylerin vereceği tepkilere dair okuyucuyu canlı tutan merak 364 sayfalık romanın çok hızlı bir şekilde okunmasını sağlıyor. Okurken birkaç yerde bulunan yazım yanlışları hafif dikkat dağınıklığına yol açıyor ancak ön kapak tasarımının renkli ve dikkat çekici olması ile arka kapağında kitap hakkında yapılan yorumlara yer vermesi okuyucuda ilgi uyandırdığı için bu tasarımın hoşuma gittiğini ifade etmek isterim.

Yazar Jung Yun’un ilk kitabı olan Yuva hakkındaki yayının sonuna gelirken aşağıya yazarın Türkçe’ye çevrilmiş bir röportajını merak edenler için ekliyorum; 

Röportaj için tıklayınız.

Bir sonraki yayında görüşmek üzere.

Hoşçakalın!

Youtube kanalımızda yukarıda okuduğunuz yazının podcastini dinleyebilirsiniz;

One thought on “Jung Yun – Yuva”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s