Eunkyung Oh – Feminist Eleştiri: XX. Yüzyıl Türk ve Kore Romanında Kadın

Merhaba

Bu yayınımda sizlere tanıtacağım eser Oh Eunkyung’un (오은경) “Feminist Eleştiri: XX. Yüzyıl Türk ve Kore Romanında Kadın” isimli eseri. 

İlk olarak  2005 yılında Kemal Yayınları tarafından basılan eser, daha sonra Ürün yayınlarından tekrar basılsa da maalesef şu anda satışı bulunmamakta. Kütüphanelerden erişip okuyabileceğiniz eser toplamda 220 sayfadan oluşmakta.

Kitabın yazarı Güney Koreli Oh Eunkyung’un kitabını Türkçe olarak kaleme almasının arkasındaki neden yüksek lisans ve doktorasını Türkiye’de yapması ve Türkçe’yi çok iyi derecede bilmesinde yatıyor. Yazarın kariyerine baktığımızda lisans eğitimini (1987-1991) Hanguk Yabancı Bilimler ve Araştırmalar Üniversitesi Türkoloji bölümünde tamamladığını görüyoruz. Yüksek lisans eğitimini, Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Türk Basınında ve Edebiyatında Kore Savaşı isimli tezi ile 1994’te, doktora eğitimini de yine Hacettepe Üniversitesi’nde bugün sizlere tanıtımını yapacağım kitaba da konu olan Türk ve Kore Romanında Kadın isimli tezi ile 1999 yılında tamamlamıştır.

Verdiği röportajlarında Türk kültürü ve kadın üzerine çalışmalarına başlangıcı hakkında lise yıllarında okuduğu Batı edebiyatından romanlar arasında dikkatini hiç Türk romanı olmamasının çektiğini, bu konuda Kore’nin henüz bir girişimde bulunmadığını anladığı için çalışmalarını Türk kültürü üzerine sürdürmeye karar verdiğini ifade ediyor. Gerçekten de bu kararından hiç vazgeçmiyor ve Kore’de Türk kültürü üzerine araştırmalarını yapan ilk kadın Koreli Türkolog olarak Türkiye ve Kore’nin hem ortak kültürel bağlarını hem de tarihsel öğelerden gelen benzerliklerini çalışarak iki ülkenin birbiri ile yakınlaşması adına hayatını adıyor.

Hatta Türk kültürünü ve dünyasını anlamak için dünyada Türklerin yaşadığı diğer ülkeleri de ziyaret edip araştırmalar yapıyor. Bu konuda Özbekistan’da yaptığı çalışmalar ile Türk kültürü üzerine yaptığı doktora tezi ile ikinci doktorasını tamamlayarak Özbekistan’da devlet doktorasını alan ilk yabancı akademisyen oluyor. Şu anda Dongduk Kadın Üniversitesi (동덕여대) Türkoloji bölümünde akademisyen olarak görev alan Oh EunKyung, aynı zamanda Dongduk Kadın Üniversitesi’ne bağlı Kore Cumhuriyeti Avrasya Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü’nün de müdürü konumunda.

Feminist Eleştiri: XX. Yüzyıl Türk ve Kore Romanında Kadın, isimli kitabının giriş bölümü, iki ülkede geleneksel ve toplumsal açıdan kadının statüsü ve modernleşme ve kadının statüsü isimli bölümlerden oluşuyor. Bu bölümlerde geleneksel değerler içerisinde kadının toplumsal statüsünün yanında Türkiye’de ve Kore’de modernleşme süreçlerinde kadının toplumsal statüsünün değişimi ortaya konulmuş.

Kitabın 1. Bölümü Türk ve Kore Romanlarında Kadın başlığında olup Halide Edip Adıvar, Orhan Kemal, Reşat Nuri Güntekin gibi Türk edebiyatının önde gelen yazarlarının romanlarından örnekler verilerek zenginleştirilmiş. 1. Bölümün devamında Kore romanındaki kadının durumuna yine Kore edebiyatının önemli yazarlarının romanlarından bir bakışı görüyoruz.

Kitabın 2. bölümünün başlığı ise Türk ve Kore romanlarının kadın karakterler bakımından değerlendirilmesi. Bu bölümde kadın karakterlerin fiziki özellikleri, dilleri ve üslupları, karşılaştıkları durumlar ve bu durumlara tepkileri konularına yer verilmiş. 

Özellikle Türk toplumunda Osmanlı dönemi kültürünün ve Kore toplumda Konfüçyanizm’in kadını nasıl konumlandırdığı konusunda karşılaştırmalı bir edebiyat çalışması olarak Kore toplumunu anlamak isteyen Türk okuyucuların mutlaka okumaları gereken bir eser olarak değerlendiriyorum.

Oh Eunkyung hoca, Kadın araştırmalarının yanı sıra edebiyat alanında da iki ülkenin birbirini tanıması için edebiyat çevirileri ile de aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle Yaşar Kemal romanlarının, Murat Tuncel ve Hakan Günday’ın eserlerinin Korece’ye aktarılması ve Koreli okuyuculara tanıtılması konusunda çok önemli adımlar atarken Koreli şairlerin kitaplarının Türkçe’ye aktarılmasında da yine Oh Eunkyung hocanın ismini görüyoruz.

Türkçe’ye kazandırdığı eserler arasında şair Ko Un ve geçtiğimiz yayınlarda sizlere tanımını yaptığım şair Kim Ji ha’nın şiir kitapları var.

Bu yayınımda Türk ve Kore arasında edebiyat ve kültürel olarak bir bağ kurarak iki ülkenin ilişkilerinin geliştirilmesi için çalışmalar yapan Eun Kyung hoca ve onun doktora tezinden kitaplaştırılarak basılan Feminist Eleştiri: XX. Yüzyıl Türk ve Kore Romanında Kadın isimli eseri sizlere tanıttım.

Kendisinin Yüksek lisans tezinin temel alınarak basılmış olan Türk edebiyatında Kore Savaşı isimli kitabının bulunduğunu ve Kore’yi Tanıyarak Korece Öğrenelim kitabının yazarları arasında olduğunu da ekleyelim. Bu kitaplar hakkındaki tanıtımlarımı  ilerleyen yayınlarımda yapacağım.

Bir sonraki yayında görüşmek üzere.

Hoşçakalın!

Youtube kanalımızda yukarıda okuduğunuz yazının podcastini dinleyebilirsiniz;

One thought on “Eunkyung Oh – Feminist Eleştiri: XX. Yüzyıl Türk ve Kore Romanında Kadın”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s