Byung Chul Han – Şeffaflık Toplumu

Merhaba,

Bugünkü yayınımızda Han Byung Chul’un Şeffaflık Toplumu eserini inceleyeceğiz.

1959’da Seul’de doğan Han Byung Chul, Almanya’da felsefe eğitimi aldı. Doktorasını Freiburg’dan alan yazar, çeşitli üniversitelerde hala dersler vermekte. Yazarın şimdiye kadar Türkçe’ye kazandırılmış diğer eserleri ise, 

Yorgunluk Toplumu, Şiddetin Topolojisi, Zamanın Kokusu ve Güzeli Kurtarmak.

Şeffaflık Toplumu’nun (Transparenzgesellschaft) Türkçe çevirisi Haluk Barışcan’a ait. Metis Kitap‘tan çıkan kitap dokuz farklı bölümden oluşuyor ve bu dokuz bölümde de yazar Şeffaflık Toplumu kavramını farklı yönleri ile ele alıyor. Şeffaflık kavramı, uzun süredir, bilhassa son dönemlerde duymaya çok alışkın olduğumuz bir kavram. Şeffaf devlet, şeffaf toplum, ilişkilerde şeffaflık şeklinde farklı farklı türevleri de olan kavram, İngilizcede Transparency Society olarak zikredilmekte. 

Han Byung Chul, Alman akademisinde pişmenin verdiği bir arka plana sahip. Dolayısıyla onun getirdiği yorumlar ve analizler de Alman düşün literatürü ile ilintili. Kant, Hegel ve Heidegger’den sık sık ödünç aldığı kavramlar ile Şeffaflık Toplumu olgusunu daha da somutlaştırır. Fakat bunların dışında kitabı okurken kullandığı dil, bana en çok Jean Baudrillard’ı anımsattı. Yazar da kitabın pek çok kısmında Baudrillard’a atıfta bulunuyor zaten. 

Benzer bir konuyu biraz daha Türkiye’ye ait bir şekilde ele alan Nurdan Gürbilek’in Vitrinde Yaşamak isimli kitabını da Şeffaflık Toplumu’nu okumayı planlayanlara ve okuyup beğenenlere tavsiye etmek isterim. 

Son olarak bu kitabı, kültür kavramı, medya ve 20. yüzyıl felsefesi ile ilgilenen herkesin ilginç bulacağını düşünüyorum. Bilhassa çağdaş Asyalı bir düşünürün yaklaşımı ve analizlerini okumak eminim herkes için ufuk açıcı olacaktır.

Musa

Youtube kanalımızda yukarıda okuduğunuz yazının podcastini dinleyebilirsiniz;

“Byung Chul Han – Şeffaflık Toplumu” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s