Chon Sang Beong – Göğe Dönüş

Merhaba, 

Bugün sizlere Kore Edebiyatı’ndan Chon Sang Byeong’un (천상병) Göğe Dönüş isimli  şiir kitabını tanıtmak istiyorum.

Orijinal ismi 귀천 olan eser Lee Nana ve Fahrettin Aslan tarafından Korece’den Türkçe’ye çevrilerek 2008 yılında Özgür Yayınları tarafından basılmıştır.

Kore’nin en ünlü ve en çok sevilen şairlerinden biri olan  Chon Sang Byeong 1930 yılında Japonya’da doğmuş, 1945 yılında Japon sömürge yönetimi sona erdikten sonra 15 yaşında Kore’deki Güney Gyeongsang bölgesinde bulunan Masan şehrine göç etmiştir. Masan’da eğitimine devam ederken 1949 yılında öğretmeni Kim Chun Sun’un tavsiyesi ile şiir yazmaya başlamıştır. Edebiyat ve Sanat Dergisi’ne gönderdiği Nehir Suları (강물) şiiri ile edebiyat dünyasına adım atmıştır.

Genç yaşına rağmen yazdığı şiirlerinde büyük bir olgunluğa sahip olduğu görülen şair, ilk şiirinin yayınlandığı Edebiyat ve Sanat Dergisi’nde Karşı Çıkıp Mücadele edeceğim başlığı ile eleştiri yazıları da kaleme almıştır. 

Kaynak: brunch

1950’de Kore Savaşı başladığında Amerikan askerlerinin tercümanı olarak görev almış, 1951’de Seul Ulusal Üniversitesi ekonomi bölümüne girmiş fakat mezun olmadan 4. sınıfta okuldan ayrılmıştır. Bu süre içerisinde Busan Belediyesi’nde halkla ilişkiler bölümünde çalışmıştır.

Ancak şairin hayatını derinden etkileyen olay 1967 yılında meydana gelmiştir. Doğu Berlin Casusluk Skandalı olarak bilinen olayda casusların birinin defterinde ismi bulunduğu için  6 ay hapiste yatarak, diğer casuslar hakkında bilgi vermesi için yoğun işkenceye maruz kalmıştır. Hapisten çıktığında hem bedenen hem de manen çok yaralanmış bundan sonraki hayatını hep bu dönemin etkisini üzerinde hissederek geçirmiştir. 

Hatta 1970 yılında çektiği acılar dolayısıyla ölmeye çok yakın olduğunu düşünüp bugün size tanıtımını yaptığım kitaba da adını veren Göğe Dönüş şiirini yazmıştır.

Bu şiiri yazdıktan sonra aylarca ortadan kaybolan şair, bir yol kenarında bulunduğunda geçmişine dair hiçbir şey hatırlamadığını tek hatırladığının ismi ve kendisinin şair olduğunu söylemiştir. Bir hastaneye kaldırılan şair Daha sonra arkadaşları tarafından Cheon Sang Byeon olduğu tespit edilince, hastaneden çıkmış ve  1972’de arkadaşlarından birinin kardeşi olan Mok Ok-sun ile evlenmiştir.  Şair bundan sonraki hayatında mutluluğu karısıyla birlikte olduğu zaman olarak tanımlamıştır.

Kaynak: brunch

1985’de ekonomik açıdan çok büyük sıkıntılar yaşadıkları esnada İnsadong’da Göğe Dönüş isimli bir kafe açarak geçimlerini sürdürmeye başlamışlardır. Ancak 1988 yılında şaire konan karaciğer yetmezliği tanısı ile bir kez daha düzenleri sarsılmıştır. Bundan sonra iyileşse dahi bir daha kendini toparlayamamış 1993  yılının nisan ayında vefat etmiştir.

Ölümünden sonra eşiyle birlikte açtıkları kafe şairin hatırası olarak işletilmeye devam etmiştir. Seul’de İnsadong’da bulunan kafe bugün bile pek çok ziyaretçinin ilgi odağını oluşturmaktadır.

Kaynak: foodomeros

Chon Sang Byeong’un şiirlerinde hakim olan tema yoksulluk, yalnızlık ve dışlanmışlıktır. Ancak buna rağmen yoksulluğu kendi başına gelmiş ve çekmek zorunda kaldığı bir acı olarak değil bir seçim olarak nitelendirmiştir. Ona göre maddi zenginlik, kendi bilincinin derinliklerine inmesine engel olan bir şeydir.

Chon Sang Byeong’a göre zor anlaşılan şiir şiir değildir. Bu yüzden şiir yazımında gereksiz tüm detaylardan arındırarak sade ve kolay anlaşılan şiirler yazmayı tercih etmiştir. Ona göre “Bir şiir, önemsiz olayların ortasında yaşamın kaynağı hakkında düşünmenizi sağlayan bir şeydir.” inanç ve yaşam şiirin temelidir.

Son dönemlerinde yazdığı şiirler günlük hayatını saf bir çocukluk hissiyle ifade ettiği şiirler olmuştur. Buna rağmen okuyucular üzerinde en çok etki bırakan şiirleri de bu şiirleridir.

Bugün sizlere tanıtımını gerçekleştirdiğim şair Chon Sang Byeong’un Özgür Yayınları’ndan çıkan Göğe Dönüş isimli şiir kitabı sizi de şairin dünyasına alarak içinize dokunacak şiirlerden oluşuyor.

Eğer siz de Göğe Dönüş şiir kitabını okuyup bu yayının altına yorumlarınızı bırakırsanız çok seviniriz.

Gelecek yayında bir başka eser ile görüşmek üzere,

Hoşçakalın!

Kaynakça: 1

Youtube kanalımızda yukarıda okuduğunuz yazının podcastini dinleyebilirsiniz;

One thought on “Chon Sang Beong – Göğe Dönüş”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s