Byung Chul Han – Güzeli Kurtarmak

Merhaba, 

Kore akademik serimizde bu yayınımda Güney Koreli yazar ve kültür kuramcısı Han Byung Chul’ün Türkçe’ye Güzeli Kurtarmak olarak çevrilen eserini tanıtacağım.

Yaklaşık 30 yıldır Almanya’da yaşayan ve çalışmalarını orada sürdüren Güney Koreli yazar hakkında daha önce Şeffaflık Toplumu yayınımızda bilgiler vermiştik. Bugün tanıtacağımız eseri Güzeli Kurtarmak Türkçe’ye İnsan Yayınları tarafından 2018 yılında kazandırılmıştır.

İlk olarak 2015’te Almanya’da yayınlanan Güzeli Kurtarmak (Die Errettung des Schönen) orijinal dili olan Almanca’dan Türkçe’ye Goethe Enstitüsü’nün katkıları ile Kadir Filiz tarafından çevrilmiştir.

Toplamda 87 sayfa olan kitap arka kapağında da belirtildiği gibi akademik alanda sıkışıp kalan felsefi kuramları güncel hayatımızın tam ortasına koyarak bir hesaplaşma yapmaya okurları davet ediyor.

Han Byung Chul, Güzeli Kurtarmak ismini verdiği kitabını 14 bölüme ayırmış ve her bölümde güzellik algısının farklı yönlerden anlamlandırılması adına bir çalışma içerisine girmiş. Belki de anlamlandırmaktan ziyade Platon ve Aristo’nun ele aldığı güzellik kuramının yüzyıllar boyunca geçirdiği dönüşümü kronolojik bir sıralamanın aksine farklı temalar ile sunduğunu söylemeliyiz. Han Byung Chul, kitabında yaptığı alıntılar ile insanlık tarihi boyunca bu kavramın nasıl ele alındığını bizlere sunarken konu hakkında ileri araştırma yapmak isteyenlere de kaynaklarını sunuyor.  

Röportajlarında da yaptığı işin aslında mevcudu izah etmeyi denemekten ibaret olduğunu, “Şey”lerin iç yüzünü görebilmenin çok zor olduğunu bu yüzden de daha fazlasını görmeye çalıştığını- görebilmeyi öğrendiğini ifade ediyor. Bu bağlamda gördüklerini kaleme aldığını ve kitaplarının görülmesini istenmeyen şeyleri ele aldığını ve bunlara işaret ettiği için okuyucuları yaralayabileceğini söylüyor.

Güzeli Kurtarmak kitabı da bu açıdan yaralayıcı bir savunma kitabı olarak görülebiliyor. Çünkü kitap ilk olarak pürüzsüz bir güzellik kavramı ile açılışı yapıyor. Pürüzsüz güzelliğin modern denilen dünyada nasıl kabul görmeye başladığını ve güzellik kavramının herhangi bir pürüze mahal vermeyecek şekilde içinin boşaltıldığını ele alıyor. Han Byung Chul bu eleştirisi ile birlikte güzellik kavramının asli olarak pürüzsüzlükten ibaret gelmediğini bunun içerisinde metafor olarak örtülü kalması gereken noktaların bulunması gerektiğini, yaraların, felaketlerin ve hakikatlerin de bu kavramın içerisinde ayrılmaz bir bütün olarak kabul görülmesini savunuyor.

Güzellik idealinin pürüzsüz cilt, pürüzsüz zemin, pürüzsüz siyaset ve pürüzsüz aşk ile sınırlandırılmasından duyduğu rahatsızlığı okuyoruz. Güzeli nelerden ve neden kurtarmak zorunda olduğumuza dair okunması gereken eserlerden birisi. 

Bu yayınımda 2018’de dilimize kazandırılmış olan ve günümüz dünyasında kaybolmaya yüz tutan güzel kavramı hakkında düşünmek ve sorgulamak isteyenlere bir rehber niteliğinde olan Güzeli Kurtarmak kitabını sizlere tanıttım.

Gelecek yayında bir başka eser ile görüşmek üzere,

Hoşçakalın!

Röportajı buradan okuyabilirsiniz.

Youtube kanalımızda yukarıda okuduğunuz yazının podcastini dinleyebilirsiniz;

“Byung Chul Han – Güzeli Kurtarmak” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s