Hee Chul Lee – Siyasi, Ekonomik, Askeri ve Kültürel Açıdan Türkiye-Kore İlişkileri

Merhaba,

Bugün sizlere tanıtmak istediğim eser Türkiye-Kore ilişkilerinin tarihine ışık tutmayı amaçlayan ve bunu yaparken de iki ülke arasındaki ilişkilerin niteliğini ve ilişkilerdeki dönemler ile bunlara konu olan gelişmeleri saptamaya çalışan bir kaynak niteliğinde olan Lee Hee Chul’ün (이희철) Siyasi Ekonomik Askeri Kültürel Açıdan Türkiye Kore İlişkileri isimli eseri.

Öncelikle yazar hakkında size kısaca bilgi vermek istiyorum. Yazar Lee Hee Chul, Güney Kore Başkonsolosluğu’nda diplomat olarak Türkiye’de görev aldığı esnada Türkiye araştırmalarına önem vermiş birisi. 1984 yılında geldiği Türkiye’de Türkçe öğrendikten sonra Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Uluslararası İlişkiler alanında 1988 yılında Türkiye-Kore ilişkileri (1950-1960) başlıklı tezi ile yüksek lisansını, daha sonra da 1994 yılında yine aynı üniversite aynı bölümünde bu kitaba da ismini veren “Siyasi, ekonomik, askeri ve kültürel açıdan Türkiye-Kore ilişkileri” isimli doktora tezini tamamlamış. Yayınlandığı dönemde Türkiye ve Güney Kore ilişkilerini bu derece detaylı olarak ele alan bir çalışma olmadığı için bu doktora tezi Türk-Kore ilişkilerini ele almak isteyen araştırmacılar için kaynak olabilecek şekilde sistemli bir şekilde hazırlanmıştır. Bu açıdan da Türk Tarih Kurumu yayınları arasında 2007 yılında kitap olarak basılarak okuyuculara sunulmuştur.

Kaynak: ancnews.kr

Bugün ele alacağımız Lee Hee Chul’ün doktora tezinin kitaplaştırılmış versiyonu toplamda 5 bölümden oluşan bir çalışma.

İlk bölümde “Türk ve Kore Kavimlerinin İlişkilerine Tarihi bir Bakış” başlığı altında Türk ve Korelilerin aynı menşeiden gelmeleri hakkındaki araştırmalara, dilbilim bakımından Türkçe ve Korece’nin benzerliklerine, iki ülkenin tarihi kaynaklarda birbirleri ile olan ilişkilerine detaylı bir şekilde yer verilmekte. Köken üzerine yapılan açıklamaların ardından “Günümüzde Türk Kore ilişkileri” bölümünde 1920 ve 1950 yılları arasında Kore basınına yansıyan Türkiye hakkındaki haberler aracılığı ile Kore halkının Türkiye’yi yakından tanıması hususuna ve Kore Savaşı’nın iki millet arasında doğurduğu dostane ilişkilere değinilmiş.

İkinci bölüm Türkiye Kore İlişkilerinin Genel Çizgileri başlığına sahip. İkinci bölüm altında verilmiş olan alt bölümlerde Türkiye ve Kore arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşu, dostluk ilişkilerinin pekiştirilmesi, ilişkilerin çeşitlendirilmesi ve ekonomik işbirliğinin canlandırılmasına yönelik girişimler kronolojik bir sıra halinde detaylı bir şekilde incelenmekte.

Üçüncü bölüm Siyasi ve Askeri Açıdan Türkiye-Kore İlişkileri başlığında Kore Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından  Türkiye tarafından diplomatik olarak tanınması, başkonsoloslukların açılması ve anlaşmalar ile birlikte askeri ilişkilerde Türkiye’nin Kore Savaşı’na katılım kararı, askeri ataşelikler ve Kore Savaşı Gazilerinin faaliyetleri ele alınmakta.

Dördüncü bölüm “Ekonomik ve Kültürel Açıdan Türkiye – Kore İlişkileri”nden oluşmakta. Bu başlığın altında iki ülkenin üretim gücünün karşılaştırılması, dış ticaret, ekonomik ve teknik işbirlikleri ile kültürel kapsamda Kore’de yaşayan Türkler ve Türkiye’de yaşayan Koreliler hakkında bilgiler verilirken Türkiye’de ve Kore’de karşılıklı dil bölümlerinin açılım süreçlerine, olimpiyatlara ve dostluk derneklerine yer verilmiş.

Son ve beşinci bölüm ise Türkiye ile Kuzey Kore’nin İlişkileri başlığındadır. Burada iki ülkenin ilişkilerine genel bir bakış sunularak Kuzey Koreli ajanların düzenledikleri sabotaj saldırılarına karşı Türkiye’nin verdiği tepkiler incelenmiştir.

Türkiye’de Kore toplumunu farklı özellikleri ile tanıma imkanı sunan kitap aynı zamanda Güney Kore ağırlıklı olmak üzere iki ülkenin ilişkilerinin gelişim sürecini takip etmek açısından önemli bir araştırmayı ortaya koymaktadır. 

İki milletin de tarihi ve kültürel yakınlıklara sahip olduğunu ve bu dostane ilişkilerin her geçen yıl birbirinden farklı alanlarda gelişerek daha da yapıcı ve kalıcı bağlar kurulduğunu gözlemleme imkanı sağlamaktadır. Bir doktora tezi olarak düzenlendiği için akademik bir eser olarak kabul edilmesi onu anlaşılması zor bir kitap haline getirmemiştir. Kore’nin siyasi, ekonomik, kültürel ve askeri gelişimini bunun yanında Türkiye ile gelişen ilişkileri hakkında merak duyan okuyuculara yönelik çok yönlü bir eserdir. 

Hatta bu konularda daha fazla araştırma yapmak isteyen araştırmacılar bu çalışmanın sonunda bulunan bibliyografyadaki Türkçe, Korece ve İngilizce kaynak listesine ulaşabilir ve araştırmalarını sürdürebilirler. Akademik açıdan hala başlangıç döneminde sayılabilecek Kore-Türkiye ilişkilerinin araştırmalarına bir yenisini daha ekleyebilirler.

Lee Hee Chul, Türkiye’de iki ülke arasındaki ilişkiler üzerine yaptığı araştırmalarla sınırlı kalmamış ve Kore’de de bu konular hakkında pek çok eser yayınlamıştır. Türkiye ve Türk kültürünün Kore’de tanınmasında önemli bir rol oynamıştır.  Hatta bu eserlerinden 2002 yılında yayınlanan “Türkiye İslamin Nefes Aldığı Mitolojik ve Mukaddes Topraklar” isimli eseri Prof. Dr. Göksel Türközü’nün çevirisi ile 2013 yılında Ürün Yayınları’ndan Türkçe’ye kazandırılmıştır. Bu eseri bir başka yayınımızda sizlerle paylaşacağız.  

Gelecek yayında bir başka eserle daha görüşmek üzere,

Hoşçakalın!

Youtube kanalımızda yukarıda okuduğunuz yazının podcastini dinleyebilirsiniz;

One thought on “Hee Chul Lee – Siyasi, Ekonomik, Askeri ve Kültürel Açıdan Türkiye-Kore İlişkileri”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s