Yong Song Li – Türk Dillerinde Akrabalık Adları

Merhaba 

Bugün sizlere Koreli yazarların Türkçe’de bulunan akademik eserlerinden “Türk Dillerinde Akrabalık Adları” isimli eseri tanıtacağım.

Güney Koreli Türkolog Li Yong Song (이용성) tarafından kaleme alınan eser 1999 yılında Simurg Yayınevi tarafından yayınlanmıştır.

Hem Türkçe hem de Korece olarak yazılan önsöz ve teşekkür kısmının ardından eserin ilk sayfalarında bu eserin ortaya çıkarılması için yararlanılan kaynaklar belirtilmiş ve bu kaynaklar hakkında kısa açıklamalarda bulunulmuştur. Türk dillerinin akrabalık terimlerini ortaya çıkarmak için çok kapsamlı ve sistematik bir araştırma yapıldığı buradaki kaynaklardan da anlaşılabilmektedir. 

Giriş bölümünde eserin yazımında kullanılan tekniklere ve metotlara yer verilmesinin ardından 2 ana başlık altında detaylı bölümlendirmelere yer verilmiştir.

Buna göre ilk bölüm; Akraba Anlamındaki Terimler başlığında olup Kan Yoluyla Akrabalık Bildiren Terimler, Evlilik Yoluyla Akrabalık Bildiren Terimler ve Üveylik Bildiren Terimler olarak bölümlendirilmiştir.

İkinci bölüm ise Akrabalık Terimleri başlığındadır. Bu başlığın altında da Kan Yoluyla ve Evlilik Yolu ile Akrabalık Bildiren Terimler bölümleri bulunmaktadır. Eserde Türk dillerinin akrabalık adları bakımından dünyanın en zengin dillerinden biri olduğu, eski ve yeni Türk dillerinde bazı akrabalık terimlerinin birden fazla akrabalık kavramı için kullanıldığı sonuçlarının yanı sıra Türk dillerindeki akraba terimlerinde ortak olarak kullanılan ifadelerin bulunduğu gözler önüne serilmiştir.

Kaynak: SNU

Akademisyen Li Yong Song 1964 yılında Güney Kore’de Gyeonggi’de dünyaya gelmiştir. Orhon Yazıtları ile Rusya ve Çin’deki Türk dilleri üzerine yaptığı çalışmaları ile Türkiye’deki Türklük bilimi çalışmalarının Kore’de tanınmasına dair katkılarıyla bilinmektedir.

Türkolog Li Yong Song’un akademik kariyerine baktığımızda Seul Ulusal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Coğrafya Eğitimi alanında lisans eğitimi aldığı esnada 1984 yılında Türkçe öğrenmeye başladığını görüyoruz. Daha sonra Türkiye’ye gelerek Hacettepe Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı alanında yüksek lisans ve doktora eğitimi almıştır.

Türk Dillerinde Akrabalık Adları isimli tezi ile 1993 yılında yüksek lisansını tamamlamıştır. Bugün ele aldığımız bu eser yüksek lisans tezinin genişletilmiş bir versiyonu olarak yayınlanmıştır.

Doktorasını ise “Türk dillerinde sontakılar” isimli tezi ile 1998 yılında tamamlamıştır. Doktora tezi de Kebikeç Yayınları tarafından 2004 yılında  tezle aynı isimle kitap olarak yayınlanmıştır.

Türkçe’de bulunan Türk Dili araştırmaları konusunda pek çok makalesinin yanı sıra 2017 yılında bir eseri daha yayınlanmıştır. Bu eser Türk Dil Kurumu yayınlarından çıkan “Carl Brockelmann’ın Doğu Türkçesi Grameri Dizini”dir.

Türkolog Li Yong Song şu anda da Seul Ulusal Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi Asya Dilleri ve Medeniyetleri Bölümü’nde  akademisyen olarak çalışmalarına devam etmektedir.

2017 yılında gerçekleştirilen 8. Uluslararası Türk Dili Kurultayı’nda Türkiye ve yurt dışından 12 bilim insanına verilen Türk Diline Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülmüştür. Türkçe ile ilgili çalışmaların Güney Kore’de yaygınlık kazanmasında mühim bir rolü bulunmaktadır.

Kaynak: TDK

Akademisyen Li Yong Song’un bugün ele aldığımız Türk dillerinde akrabalık adları çalışması özellikle eski ve yeni Türk dillerinin incelenerek bu akrabalık terimlerinin ortaya konulması konusunda, içerdiği terimsel sıralamalarla literatürde önemli bir kaynak niteliğindedir. 

Türk Dili konusunda araştırmalar yapmakta olan araştırmacıların mutlaka incelemesi gereken bir kitap olduğunu eklemek isterim.

Yeni yayında bir başka eserle daha görüşmek üzere,

Hoşçakalın!

Youtube kanalımızda yukarıda okuduğunuz yazının podcastini dinleyebilirsiniz;

One thought on “Yong Song Li – Türk Dillerinde Akrabalık Adları”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s