İ Mun Yol – Değişen Kahramanımız

Merhaba,

Bugünkü yayınımda İ Mun Yol – Değişen Kahramanımız eserini sizlere tanıtacağız.

Kore’de 1987 yılında 우리들의 일그러진 영웅 ismiyle basılmış olan eser, Türkçe’ye 2006 yılında Yeşim Ferendeci ve Göksel Türközü’nün ortak çevirisi ile kazandırılmış ve İmge Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Eserde babasının görevi dolayısıyla başkent Seul’den küçük bir kasabaya taşınmak zorunda kalan 12 yaşındaki 5. sınıf öğrencisi Han Byeong Te’nin hikayesi yer alıyor. Yazar, Byeong Te’nin, geçiş yaptığı yeni okulunda sınıf arkadaşları, öğretmeni ve ailesiyle çatışmalarının yanı sıra kendi iç dünyasındaki isyankar ruhunu yansıtıyor. Özellikle sınıf başkanı Seok De’nin diğer öğrencilere uyguladığı baskı ve ezici gücüne karşı tek başına bir duruş sergilemeye çalışan Byeong Te’nin bu dik duruşunda ne ailesinden ne de öğretmeni ve sınıf arkadaşlarından destek bulamadığını görüyoruz.. Pek çok farklı yol deneyerek Seok de’nin ezici gücüne karşı durmaya çalışsa da Byeong Te, bir süre sonra arkadaşlarının Seok de’den korkusu, sınıf öğretmeninin boş vermiş tavrı ile sınıf yönetimini tamamen Seok de’ye bırakmış oluşu, ailesinin ise kendisine beklediği desteği vermemesi sonucu giderek kendisini yalnız hissetmeye başlıyor. Yalnız kalan Byeong Te, Seok De’nin liderliğindeki sınıfa ayak uydurmaya karar veriyor ancak  bir süre sonra Seok De’nin derslerindeki başarısının arkasındaki sırrı öğreniyor. 

Kısaca bu şekilde özetleyebileceğimiz Değişen Kahramanımız’da hikaye,  bu süreçte yaşadığı yalnızlığın etkisini 30 yıl sonra dahi hatırlayan Byeong Te’nin ağzından anlatılıyor.. Bu kitap 1960’lardaki Kore’deki eğitim sisteminin Batı eğitim sisteminden farkı, hiyerarşisi, öğrencilerin birbirleri üzerindeki güçleri ve sorumlulukları üzerine karşılaştırma imkanı da sunuyor. Aynı isimle filmi de çekilen Değişen Kahramanımız Kore sinemasının klasiklerinden sayılıyor. 

Kaynak: movie.daum

Yazarın eserinde bir sınıf metaforu üzerinden anlatmaya çalıştığı dünya ise 1980’ler Güney Kore’sindeki politik sisteme bir eleştirinin ifadesidir. Pek çok röportajında 1980 yılında Kore’de yaşanan sürecin şu anda tarih kitaplarında gibi olmadığını kendi deneyimleri ile ifade eden yazar, bu konularda yazmanın riskli olduğunu bilmesine rağmen kendisini bu konularda yazmak zorunda olduğunu hissettiğini belirtiyor. Özellikle Değişen Kahramanımız eserinde 1980’li yıllarda pek çok insanın kitabın baş karakteri olan Han Byeong Te gibi olduğunu, demokrasinin gerçekten uygulanabilmesi adına kendi hayatlarını ortaya koyanların sayısının ise çok az olduklarını söylüyor. Geri kalan çoğunluğun sorun çıkarmadan hayatlarına devam ettiklerini, şu anda geriye dönüp baktıklarında ise bu şekilde hayatlarına devam ederek yanlış yaptıklarını ifade ettiklerini belirtiyor. 

Han Byeong Te karakterini kendisine yakın bulan yazar, bu konuda da o dönemde yaşanan haksızlıklara karşı nasıl hissettiğini anlatmak üzere bu karakteri oluşturduğunu söylüyor. Sınıftaki diğer öğrencilerin ise sessizlikleri ile 1980lerde demokrasinin ne demek olduğunu bilip de faaliyete geçmeyen elit sınıfın temsil ettiğini ifade ediyor. 

Kaynak: klti

Kore’de büyük bir okuyucu kitlesi bulunan 1948 doğumlu İ Mun Yol’un edebiyat dünyasına çıkışı 1977 yılında yayınlanan 사람의 아들 (The Son of Man) eseriyle gerçekleşiyor. 50’den fazla öykü, 20’ye yakın romanı bulunan İ Mun Yol, hayatını tamamen yazmaya adamış bir sanatçı. Hatta kendisi bir Koreli olmayan okuyuculara seslenmek adına yazdığı bir mektubunda ismini oluşturan Çince karakterlerinin kendi kaderini yazmış olduğunu belirtiyor. Soyadı olan “Yi”  ağaç anlamına gelen 李 Çince karakterden geliyor, “Mun-yol” ise Çince ve Korece kelimelerden meydana gelen edebiyat anlamındaki “mun (文)” ve ateşli, kızgın anlamına gelen “yol (烈)” karakterlerinden oluşuyor. Dolayısıyla kitaplarının altına attığı imza olan Mun-Yol isminin edebiyatçı Yol veya ateşli yazar anlamlarına geldiğini belirtiyor. Kendisi 2007 yılında Türkiye’ye de gelerek Kore edebiyatına ilgi duyan araştırmacılar ile bir araya gelmiş.

Bugün tanıtımını yapmış olduğumuz Değişen Kahramanımız eserinin pek çok edebiyat ödülü aldığını ve  15’ten fazla  dile çevrilmiş olduğunu da belirtelim.  Eseri orijinal olarak Korece’den Türkçe’ye kazandıran çevirmenlere baktığımızda ise Yeşim Ferendeci ve Göksel Türközü karşımıza çıkıyor. İki çevirmen de Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Kore Dili ve Edebiyatı bölümlerinden mezunlar. Yeşim Ferendeci Ankara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi , Göksel Türközü ise Erciyes Üniversitesi’nde Kore Dili Edebiyatı bölümünde  görev alıyor. Göksel Türközü’nün Kore Edebiyatı’ndan Türkçe’ye kazandırılmış pek çok çeviride imzası bulunuyor. 

Ancak bu eser Mun Yol’un Türkçe’ye kazandırılmış tek eseri değil. Şanslı Türk okuyucular onun Şair isimli romanını ve Kore Öyküleri adı altında derlenen kitapta 2 öyküsünü de okuyabilirler. Bu eserleri gelecek yayınlarımda ele alacağım.

Sonuç olarak sayfa sayısı açısından küçük bir kitap gibi gözükmesine rağmen karakterlerin dünyalarını net bir şekilde okuyucuyla buluşturacak kadar başarılı bir eser olan Değişen Kahramanımız kısa sürede keyifle okunacak bir kitap.

“Üzerinden yaklaşık otuz yıl geçmesine rağmen, ne zaman o yılın baharından güzüne kadar süren, yalnızlık içerisindeki zor mücadeleme geri dönüp bakacak olsam, kendimi o zamanki kadar kimsesiz, çaresiz ve hüzünlü hissederim. Yaşantımızın her anında bu tarz mücadelelere istemeyerek de olsa sık sık gireriz. Belki de bugüne kadar kendimi gerçek anlamda geçmişte yaşadıklarımın etkisinden kurtaramamamın nedeni budur.” 

Sizler de Değişen Kahramanımız’a dair yorumlarınızı bırakırsanız seviniriz.

Yeni bir yayında bir başka eser ile  görüşmek üzere,

Hoşçakalın!

Youtube kanalımızda yukarıda okuduğunuz yazının podcastini dinleyebilirsiniz;

“İ Mun Yol – Değişen Kahramanımız” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s