Hee Soo Lee & İbrahim İlhan – Osmanlı Japon Münasebetleri ve Japonya’da İslamiyet

Merhaba bugünkü yayınımızda daha önce İslam ve Türk Kültürünün Uzak Doğu’ya Yayılması eserini tanıttığımız Lee Hee Soo’nun, İbrahim İlhan ile birlikte kaleme aldığı Türkiye’de yayınlanan bir diğer kitabı olan Osmanlı Japon Münasebetleri ve Japonya’da İslamiyet isimli kitabını tanıtacağım.

Bir önceki yayınımızda Lee Hee Soo hakkında detaylı bilgilere yer verdiğim için bu yayınımızda eserin tanıtımı ile sınırlı kalacağım.

Bugün ele alacağım eser kısaca Japonya ve Japonların genel olarak tanıtımından sonra iki ülke arasındaki münasebetleri ve akabinde de Japonya’da İslam’ın başlangıç ve gelişimini konu almaktadır.

1989 yılında Türkiye Diyanet Vakfı yayınları tarafından basılan eser toplamda dört bölümden oluşmaktadır. 

Girişte önsöz niyetine; Japon Müslüman Cemiyeti Onur Başkanı Prof. Abdülkerim Saitoh, Türklere minnettar olduklarını Abdürreşid İbrahim ve Rusya Bolşevik ihtilalinden sonra Japonya’ya göç eden Tatar-Türk Müslümanlarının sayesinde Japonya’ya İslamiyet’in geldiğini 1938’de Tokyo Camii’ni inşa ettiklerini belirtmektedir. Ayrıca İslam ve Türk-Japon dostluğunun gelişmesinde katkıda bulunan şahısların isimleri anılmaktadır.

İlk bölümde Japonya ve Japonlar başlığı altında Japonya’nın geleneksel kültürü Japonya tarihi ile eş zamanlı olarak ele alınırken, kapalı bir ülke durumunda olan Japonya’nın Batılılar ile ilişkiler kurmaya başlamasına ve bu süreçte gelişim gösteren değişim politikasına vurgu yapılmıştır.

İkinci bölüm Türk ve Japon Münasebetleri başlığındadır. Osmanlı-Japon münasebetleri hakkında kısa bir girişin ardından Prens Komatsu’nun İstanbul’u ziyareti, Ertuğrul Gemisi’nin Japonya’ya gönderilmesi detaylı bir şekilde ele alınmıştır.  Bu bölüm ayrıca Abdürreşid İbrahim’in Japonya gezisini de içermektedir. Osmanlı’nın yıkılışının ardından Cumhuriyet dönemi Türk Japon ilişkilerine geçilip bölüm Türkiye ve Japonya’nın Batıya Yaklaşımını karşılaştırmalı olarak okuyucuya sunmaktadır.

Üçüncü bölüm; bir önceki bölümde kısaca bilgi verilen Abdürreşid İbrahim’in Japonya gezisini detaylandıran bir bölümdür. Özellikle 1909 yılında Japonya’nın durumu, Abdürreşid İbrahim’in seyahati boyunca görüştüğü kişiler ve Japonya’da o dönemde İslamiyet’in gelişimi hakkında bilgiler içermektedir. 

Dördüncü bölüm; Japonya’da İslamiyet başlıklıdır. Bölüm İslamiyet’in Japonya’ya gelişine kadar Japonya’da var olan dinsel inanışlar hakkında da bilgiler vermekte, bu inanışların Japon kültüründeki etkisini de gözler önüne sermektedir. Ardından İslamiyet’in Japonya’daki gelişimi ve Japonlar üzerindeki etkisi, ilk Japon Müslümanlar, camiler ve İslami kaynakların Japon diline çevrilmesi hususunda detaylı bir araştırmayı içermektedir. 

Eserin kaynaklarına bakıldığında Türkçe, Japonca ve İngilizce kaynakların kullanıldığı görülmektedir.

Eser akademik bir çalışma olmasına rağmen Japonya’yı, Japonları ve Japon kültür ve tarihini, Japonya’da İslamiyet’in etkisini merak eden okuyucular için de zorlanmadan okunabilecek bir çalışmadır.

Yayınlandığı 1989 yılına dek Japonya’yı Türkiye’ye tanıtan eserler çok sınırlı sayıda olduğu için bu eser hem yayınlandığı dönemde bu eksikliği dolduran bir eser olarak hem de günümüzde Japonya araştırmacıları için danışılması gereken bir eser olarak önem arz etmektedir.

Bu haftaki yayınımda Lee Hee Soo ve İbrahim İlhan’ın Osmanlı Japon Münasebetleri ve Japonya’da İslamiyet eserini sizlerle paylaştım.

Gelecek yayında farklı bir eserin tanıtımında görüşmek üzere,

 Hoşçakalın!

Youtube kanalımızda yukarıda okuduğunuz yazının podcastini dinleyebilirsiniz;

One thought on “Hee Soo Lee & İbrahim İlhan – Osmanlı Japon Münasebetleri ve Japonya’da İslamiyet”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s