Haemin Sunim – Yalnızca Yavaşladığında Görebileceğin Şeyler

Merhaba,

Bu yayınımda sizlere Koreli Zen Meditasyonu Budist Eğitmeni Haemin Sunim’in (혜민스님) Türkçe’ye Yalnızca Yavaşladığında Görebileceğin Şeyler olarak çevrilen kitabını tanıtmak istiyorum.

Pegasus Yayınları tarafından 2018’de yayınlanan bu eser, Sevinç Seyla Tezcan’ın İngilizce baskısı üzerinden yaptığı çeviri üzerinden dilimize kazandırılmıştır. Toplamda 265 sayfa olan eser 8 bölümden oluşmaktadır.

Başlangıç olarak kitabı elinize aldığınızda baskısından ve içini daha okumadan şöyle bir karıştırdığınızda karşınıza çıkan rengarenk ama huzur verici resimler kitaba karşı bir merak duygusu uyandırıyor. Aslında isminden de anlaşılabileceği üzere hayatın koşturmacası içerisinde bizleri bilinçaltımızda oldukça etkileyen ama üzerine düşünme fırsatı bulamadan yaşamaya devam ettikçe yaşam kalitemizi düşüren sorunlarla yüzleşmemizi sağlayan bir kitap.

Ele alınan temalara göre sekiz bölümde de yazar Haemin Sunim okuyucularına kendi hayatından verdiği örneklerle bir nevi yalnız olmadığımızı aktarırken, hissettiğimiz ama dile getiremediğimiz bazı olumsuz duyguların üstesinden gelecek olan veya hayalini bile kurmaktan çekindiğimiz isteklerimizi gerçekleştirecek olan kişinin yine kendimiz olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Bunu da kendi tarzında, basit, dolambaçsız ve kısa mesajları ile yapıyor. 

Kendisi kitabın önsözünde sosyal medyayı çok aktif kullandığını ve buralardan sıkça sorular aldığını, kendisini bir ilham kaynağı olarak gören ve onun sözlerinden motive olduklarını belirten insanları dinlediğini bu kitabı da eğitimleri sırasında öğrendiklerinden aldığı notları bir araya getirerek takipçilerine ve biraz yavaşlayıp anın farkında olmayı isteyen kişilere yönelik kaleme aldığını belirtiyor. 

Yalnızca Yavaşladığında Görebileceğin Şeyler, ilk olarak 2012’de Güney Kore’de yayınlanıyor ve satış listelerinde üst sıralarda yer alarak 35 dile çevriliyor. Bu da insanların nerede olurlarsa olsunlar, nasıl bir yaşam sürerlerse sürsünler hissettiklerini bu hızlı hayat koşturmacası içerisinde düşünmeye vakit bulamadıklarını bir şekilde tekrar değerlendirme isteğini gözler önüne seriyor. Yazar, kitaptaki her bölümü bir metinle başlatıyor ve kaygı ve çaresizlik hissedilen anlarda okuyucularının yanlarında olacak, onlara eşlik edecek ve yalnız olmadıklarını hissettirecek şekilde tavsiye ve bilgelik sözcükleri ile devam ettiriyor. Kitap boyunca bölümlerle alakalı olarak Güney Koreli ressam Young Cheol-Lee’nin sakinleştirici eserleri de bizlere eşlik ediyor. O kadar naif çizimler ki bunlar, insanı sadece bu resimlere bakmak bile bir huzur duygusuna davet ediyor, durup üzerinde düşünmeye sevk ediyor.

Dinlen, Farkındalık, Tutku, İlişkiler, Sevgi, Hayat, Gelecek, Spiritüellik ve sonsöz olarak da Gerçek Yüzün isimli bölümlerden oluşan kitap, zihnimizi sadece dış dünyaya döndüğümüzde etkilendiğimiz sert rüzgarlar kadar içimize döndüğümüzde merkezimizi bulma ve durağanlıkta dinlenme ihtimalinin bulunduğunu bizlere hatırlatıyor. Okurken pek çok satırda kendinizi bulacağınızı ve pek çok satırın altını çizeceğinizden şüphem yok.

“Hayat, arkadaşlarına karşı yarıştığın bir yüz metre koşusu değil, kendine karşı yarıştığın ömürlük bir maraton”

Kitap bu kadar etkileyici olunca yazar hakkında da biraz araştırma yapmak kaçınılmaz oluyor. 1973 yılında Kore’de doğan Haemin Sunim, film üzerine eğitim görmek için Amerika’ya geldiğinde spritüal yaşam ile tanışmış bundan sonra da hayatı bu eğitime odaklanacak şekilde değişmiş. UC Berkeley, Harvard’da ve Princeton’da öğrenim gördükten sonra Kore’ye dönmüş ve resmi olarak keşişlik eğitimi almış. 7 yıl boyunca Amerika’da farklı üniversitelerde Budizm üzerine dersler veren Haemin Sunim, biraz yukarıda da bahsettiğim üzere sosyal medyayı çok aktif kullanan bir rahip. Twitter, Facebook ve Instagram hesaplarında milyonlarca takipçisi var, oldukça popüler. İnternette kendisinin pek çok videosunu ve podcastini bulabilirsiniz.

Kaynak: theguardian

Kendisinin Türkçe’ye kazandırılmış olan diğer kitabı Kendini Kusurlarınla Sev hakkında da ilerleyen süreçte bir yayın yapacağım. 

Şimdiden keyifli okumalar diliyor, bir başka yayında görüşmek üzere diyorum,

Hoşçakalın!

Kaynakça: 1, 2

“Haemin Sunim – Yalnızca Yavaşladığında Görebileceğin Şeyler” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s