Natsume Soseki – Cam Kapının Ardı

Merhaba, Japon Edebiyatı serimizde bu hafta sizlere tanıtmak istediğim eser, Natsume Soseki’nin Africano Kitap tarafından Zeynep Gençer Baloğlu’nun çevirisi ile Temmuz 2020’de basılan Cam Kapının Ardı (硝子戸の中 Garasudo no Uchi).

Japonya’nın en önemli yazarlarından birisi olarak kabul edilen Soseki’nin bugün tanıtacağım eseri otobiyografik bir anlatım olarak nitelendirilebilir. Bir yazarın kendi hayatında yaşadığı dönemde onu çok etkileyen ve yazılar yazmaya iten olayları, kişileri, nesneleri ilerleyen yaşında kaleme alması onun edebi kişiliğinin oluşumuna etki eden etmenleri de okuyucuya sunuyor. Soseki’nin amacı ise bu değil. O sadece, Asahi Gazetesi’nin 1915 senesinin bahar aylarında, yani yazarın ölüm tarihinden bir yıl önce, kendisinden yazı talep etmesi üzerine kalemi eline alıyor. Alıyor almasına ama kendisinin de 2 sene boyunca bulunduğu Avrupa’dan patlak veren ve Japonya’ya dahi uzanacak olan 1. Dünya Savaşı’nın etkilerinin farkında olarak ekonomik kriz, ülke siyaseti, savaş atmosferi gibi herkesin bambaşka dertlerinin olduğu bir kaos ortamında kimseye dokunmadan veya kimseyi kırmadan kendine dönüyor. Kalemiyle kendi geçmişine doğru bizi de kendisiyle birlikte bir yolculuğa çıkıyor. İşte bu yolculuk 13 Ocak-23 Şubat tarihlerinde Asahi Gazetesi’nde 39 bölüm halinde yayınlanarak bizlere ulaşıyor.

Yazar sanki her bir yazısında aslında kendi hayatının son demleri olduğunun farkındaymışçasına hayata bir veda şeklinde notlarını bizimle paylaşıyor. Bu kesinlikle bir hesaplaşma değil, kabullenilmiş bir yaşam. Sanki tüm yaşamını cam bir kapının ardından gözlerinin önünden geçirerek ona göre kayda değer etki bırakanları birer birer anıyor. Yazım dili o kadar samimi ki sanki çok eski bir dostunuzla karşılaşmış ve onu dinliyormuşsunuz hissine kapılmamanız elde değil.

Ailesinden, köpek ve kedilerinden, arkadaşlarından, yazarlık kariyeri boyunca başına gelen ilginç olaylardan ve çocukluğuna, gençliğine kadar Soseki’yi kendi ağzından dinleyerek tanıyabileceğiniz enfes bir anlatım var elimizde. Belki de Soseki’nin eserlerine başlamadan okunması gereken ilk kitap. Onun düşün ve yazın dünyasına dair ipuçlarını yakalarken aslında dönemin güncel siyasi olaylarını da ne kadar yakından takip ettiğini yaptığı benzetmelerde hemen fark edebilirsiniz. Tabii yaşının ilerlemesiyle yazısına da işleyiveren minik dersleri de kitabı okurken alabilirsiniz.

Sizler de Soseki’nin Cam Kapının Ardı isimli kitabını okuduysanız kitabın size hissettirdiklerine dair bir yorum bırakmanız bizleri mutlu edecektir.

Bu arada daha önce sizlerle Soseki’nin hayatı hakkında da bilgilere yer verdiğimiz Madenci isimli eserini paylaşmıştık. Bu yayınımızı da aşağıdaki linkten podcast olarak dinleyebilirsiniz.

Yeni bir yayında görüşmek üzere,

Hoşçakalın!

“Natsume Soseki – Cam Kapının Ardı” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s