Wilhelm Genazino – Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk

Merhaba,

Bu yazımda sizlere Alman edebiyatından bir Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk isimli eseri tanıtmak istiyorum. Wilhelm Genazino’nun orijinal ismi Das Glück in glücksfernen Zeiten olan eseri Ayrıntı Yayınları’ndan ilk olarak 2014’te Zehra Aksu Yılmazer’in Almanca’dan yaptığı çeviri ile yayınlanıyor. Şimdilerde aynı yayınevi tarafından Süreyya Turhan’ın çevirisi ile 6. baskısını yapmış durumda.

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk 137 (2.Baskı) sayfadan oluşan ince bir kitap gibi görünse de sizi okumaya başladığınız andan itibaren içerisine alan bir niteliğe sahip. Başkarakter Gerhard Warlich felsefe doktorasını yaptıktan sonra akademik dünyada kendine bir yer edinemeyince, öğrenim kredisini de ödemesi gerektiğinden, 27 yaşında bir çamaşırhanede işe başlıyor ve uzun yıllar boyunca en alt kademeden koordinatörlüğe kadar yükseliyor. Aldığı eğitim ve yaşamayı hayal ettiği dünyadan çok uzak bir yaşam kursa da detayları gözlemlemeyi seven kişiliği ona herkesin kendi hayatını olduğu gibi kabullendiği bir sistemi yaşadığını gösteriyor. Bu acı gerçek huzursuzluğunun temel noktası aslında. Ne kadar da tanıdık bir süreç değil mi?

Birlikte yaşadığı kız arkadaşı Traudel ile kendilerine kurdukları bir düzen var. Aslında bu düzen sadece görünürde düzen. Yani 41 yaşındaki Warlich kendisini bu düzene de ait hissedemiyor. Toplum tarafından işi ve düzenli bir hayatı olduğu için “mutlu” olması gerekirken, kız arkadaşının evlilik ve çocuk gibi konuları gündeme getirmesi ile tekrar düşünce dünyasındaki kaçış noktasını kimseyi kırmadan yine kendi kendine bulma çabasına şahit oluyoruz. Kurduğu hayal aslında gerçekleşmesi imkansız değil. “Yatıştırma Okulu” olarak adlandırdığı bir okulda felsefi temelli olmak üzere çeşitli konularda öğrencileriyle buluşmak. Bunun için girişimlerde de bulunsa birden bire kendisinin kimseye fark ettirmediğini düşündüğü değişimler hayatını yönlendirmeye başlıyor.

Yazarın anlatım dili o kadar samimi ve doğal ki, başkarakterin sanki günlüğünü yazarmış gibi okurla dertleştiğini görüyoruz. Hayata bakışı, yorumlayışı, haz aldığı veya hoşlanmadığı şeyler ile kendisine yaptığı eleştiriler günlük hayatın tam da bir yansıması durumunda. Okurken altını çizebileceğiniz, kendinizden pek çok şey bulabileceğiniz bir eser olduğunu belirtmek istiyorum.

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, benim okuduğum ilk Wilhelm Genazino eseri olunca ve bana çok keyifli bir okuma süreci sununca yazarın hayatına ve diğer eserlerine dair bir merak duydum.

1943 yılında Almanya’nın Mannheim kentinde doğan yazar, tıpkı bugün tanıtımını yaptığım eserinde olduğu gibi felsefe ve sosyoloji üzerine bir eğitim görüyor. Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra gazetecilik serüveni başlayan yazarın 1970’lerden itibaren yazarlık ve edebiyata yöneldiğini görüyoruz. Yayınlanan pek çok eseri hem önemli edebiyat ödüllerini kendisine getiriyor hem de dünya çapında çevirileri ile okurların dikkatini çekiyor. 2018 yılında vefat eden yazarın dilimize kazandırılan 3 eseri daha var. Bunlar Jaguar Yayınları’ndan yayınlanan;

  • O Gün İçin Bir Şemsiye (2014)
  • Aşk Aptallığı (2018)
  • Elden Düşme Dünya (2020)

Yazarın anlatım tarzını o kadar sevdim ki diğer eserleri de okuma listeme eklendi bile.

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, hayallerimizden bizi ayrı düşüren gerçek dünyanın acımasızlığı karşısında mutluluk için çırpınışlarımızı bize hatırlatırken mutlu olmak kavramı üzerine de tekrar düşünüp sorgulamamızı sağlıyor.

Sizler de Wilhelm Genazino’nun Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk eserini okuduysanız görüşlerinizi yorum olarak paylaşmanız bizi sevindirir.

Yeni bir yayında görüşmek üzere,

Hoşçakalın!

One thought on “Wilhelm Genazino – Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s