Aptallar İçin Bateri

Bateri öğrenmek çok havalı çok güzel ama çok zor. “Ne kadar zor olabilir ki nota bile yok” diyenleri duyar gibiyim. Ancak bu enstrümanda nota olmasa bile iki el ve ayağı eş zamanlı kullanmayı gerektiren gayet zorlu bir koordinasyon sistemi mevcut. Her zaman öğrenmek isteyip çok zor olduğunu düşündüğümden 26 yaşıma kadar başlamaya hiç bu kadar yaklaşmamıştım.

Nihayet kursa gitmeye karar verdim. Demo dersinde ne öğreneceğime 10 dakika içinde şöyle bir değindi hoca. Sonraki bir saat boyunca sırasıyla şunlar yaşandı:

1. Önce ritim duygumun olup olmadığı kontrol edildi. Bu gerçeklik öğrenme sürecinizin uzunluğunu belirlemek için önemli. Ritim duygusu çok iyiyse sıkı ve özenli bir çalışmayla 2 ayda tamamlanabilecek başlangıç seviyesi, ritim duygusundan yoksun çalışmaya da pek düşkün olmayan kişilerde 6 ay ve üzerine kadar çıkabiliyormuş.

2. Baget (enstrümanı çaldığımız çubuklar) nasıl tutulur ve davullara nasıl vurulur. Bu adım bateriye uzun yıllar devam etmek isteyen kişiler için çok önemliymiş. Nitekim anatominiz uzun süreli bir çalışma sonrasında bu tutuşa göre şekillenecek. Bozuk duruş ve baget tutuşun fiziksel zorlanmalara yol açması kuvvetle muhtemel. Bana öğretilen 3 temel baget tutuşu var (bunlara sonra değineceğim). Otururken sırtımız dik olmalı ve baget uçları hareketsiz pozisyonda davulla 45 derecelik bir açı yaparak davuldan yaklaşık 1 cm yukarıda durmalı.

3. Temel ritimler. 4lük vuruşlardan oluşan ritimlerle başladık çalışmaya. Bateride notalar yerine vuruşlar var. Hi-hat, trampet gibi davul ve ziller notaların yerini alıyor nota kağıdında. Her bir vuruşa öncelikle hi-hat dediğimiz soldaki zil eşlik ediyor. Ritmine göre araya trampet, alt davul ve diğer davullar devreye giriyor. Bunları ileriki yazılarda daha ayrıntılı inceliriz.

İlk dersimiz böylece davulu tanıma ve kendini tartma olarak tamamlandı. Açıkcası ben sonraki derslerde yorgun olduğum zamanlar kendi çıkardığım davul sesinden rahatsız oldum, kafam şişti yani. Ama onun dışında bir sıkıntı yaşamadım. Şunu da belirteyim ki gayet kondisyon gerektiren bir müzik aleti. Her uzuv hareket halinde olduğu için nefes nefese kalıyorum bazen. Bu gibi faktörleri de başlamak isteyenlere küçük anektod olarak ekleyeyim.

Aptallar İçin Bateride şimdilik bu kadar. Bir sonraki yazıda baget tutuş tarzları, ritim egzersizleri ve nota kağıdı okuma gibi konular değineceğim.

Sağlıcakla kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s