Yıllar sonra TOPIK’e hazırlanmak..

Nisan ayında gerçekleşecek olan Korece Yeterlilik sınavından bahsediyorum. Yoğun iş hayatı ve malum pandemi döneminin üzerine, yaşama motivasyonumuzun yataktan kendimizi kaldırmaya bile zor yettiği, her şeyi kendimize dert edindiğimiz bugünlerde bir de Topik ile mi uğraşacaksın diye ben de hala kendime sorarken buluyorum kendimi. Ama evet bir yerden başlamak gerekiyor.

Hareket etmek, bir şeylerle ilgilenmek ve sürekli bir şeyler öğrenmeye alışkın olan bünyeye biraz bilgi besini takviyesinde bulunmak ve bu motivasyonu sürdürmek önemli. Çünkü tüm dünyada ve tabi ki yakın çevremizde hatta ensemizde hissettiğimiz Covid ve hayatlarımızdaki kaçınılmaz etkileri arasında odaklanma problemi üst sıralarda geliyor. Çalışmak için ofise gittiğinde bir problem yok, çünkü günün koşturmacası ve yapılacakları içerisinde hızlı bir şekilde zaman akarken asıl zor aşama eve, odana dönüp kendinle baş başa kaldığında başlıyor. Kitap okumak, film – dizi izlemek gibi bu koşullar altındaki en yapılabilir aktivitelerde bile bu odaklanma sorunu bir süre sonra yapmakta olduğun işten kopuşuna neden olabiliyor. İşte böyle bir kopuş anında karşıma çıkan, TOPIK için başvuruların başladığını bildiren mail ile silkelenme zamanının geldiği yüzüme çarptı sanki. Odaklanma ve sadece işten geldikten sonra uzanıp dinlenmeye yönelik ağır basan tarafım bu silkelenmeli ve kendine gelmelisin diyen tarafımla 2 gün boyunca kavga etti. Sonunda kazanan belli. Sınav başvurusu yapıldı ve ihtiyaç duyulan motivasyon çok sevgili dostlar tarafından sağlandı. 

En son 2014’ün sonbahar aylarında Ankara Üniversitesi’nde düzenlenen TOPIK’e girmiştim. 2 senelik geçerlilik süresi de bittiği için sadece hatıra bir belge gibi duruyor sonuç belgesi. Şimdi bu sınava girme nedenim olarak kendime unutmaya yüz tuttuğum veya günlük hayatta çok kullanmadığım gramer yapılarını ve kelimeleri hatırlatmak, akademik uğraşlar ile iş hayatının iki uç noktayı oluşturduğu yelpazede yüz yüze konuşarak veya yazışarak kendini kanıtlama imkanı tanımayan noktalarda bu belgeyi kanıt olarak sunmak diyebilirim.

Hal böyle olunca nasıl çalışacağım konusu da biraz kendini belli etti sanırım. İnternette TOPIK ile ilgili tonlarca websitesi ve kaynak var. Youtube’da yıllar boyunca yapılan sınavların çözümlemeleri var. Belirli bir kitap veya kaynak takip etmeden, çıkan sorular üzerinden belki bildiğim ama ilk bakışta hatırlayamadığım kelimelerden günde 5’er tane çalışacağım. Bu 5’er kelimeyi cümle içerisinde kullanarak farklı çekimlerini hatırlarken, sürekli bilgisayar ve telefon klavyesi ile yazmaya alıştığım için giderek kaybettiğim ve artık giderek çirkinleşen el yazımı güzelleştirerek Hangıl yazma alışkanlığımı da geri kazanmaya çalışacağım.

Bu kez sınav yerim İstanbul. Kısa da olsa bir yolculuk yapmam gerekecek. Bu açıdan 10 Nisan’a kadar kendimi “normalleştirme” = “Covid depresyonundan çıkma” girişimim devam edecek. Umarım dünya da bu girişimime yardımcı olur.

Çalışırken faydalı olduğunu düşündüklerimi ilerleyen süreçte bir araya getirip paylaşabilirim.

TOPIK sınavına başvuru için Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Kore Kültür Merkezi duyurularını takip edebilirsiniz.

Görseller: Unsplash, Pinterest

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s