Koreli Yazarların Türkçe Okuyabileceğiniz Kitapları Listesi –Giriş–

Merhaba,

Bir ülkenin kültürüne dair araştırmalar yapmak istiyor ve onu tam olarak anlamak istiyorsanız o ülkenin yazarlarının bakış açılarından olaylara, durumlara bakmak ve bunların o toplum üzerinde nasıl bir etki oluşturduğunu görmek gerekiyor. Ben de Kore tarih, kültür ve diline dair araştırmalarıma ilk başladığımda Türk diline kazandırılmış Koreli yazarların eserlerini bulmak ve okuyup anlamlandırmak istedim. Ne yazık ki bu eserleri bulmak da alıp okumak da çok zordu. Çünkü Kore dilinden bir yazarın çevrisini veya kendisinin Türkçe olarak kaleme aldığı kitapları bulmak için önümde geniş çaplı bir liste yoktu. Kütüphanelerde ve kitap arama sitelerinde arama butonuna “Kore” yazmaktan başka aklıma bir şey gelmiyordu. Bu da tabii ki en bilinen ve o dönemde satışta olan eserler ile sadece Kore Savaşı’na dair kitapları bana gösteriyordu.

Ardından bu listeyi kendim oluşturmaya karar verdim. Korelilerin en çok kullandıkları isimleri veya soy isimleri arama butonlarına yazarak, yazar adı üzerinden bir arama yoluna başvurdum. Bu yol bana pek çok seçenek sundu. Sunduğu seçenekler arasından tek tek o yazarın kim olduğuna dair kısa bir araştırma yaptıktan ve eserlerine dair bilgi edindikten sonra listeme ekledim. Örneğin bazı yazarlar Kore kökenli soyadı taşımalarına rağmen çok küçük yaşlarda veya daha kendileri doğmadan aileleri yurtdışına göç ettikleri için farklı bir kültürün içerisinde yetişiyorlar. Ben bu yazarları da listeme ekledim. Çünkü her ne kadar yabancı bir ülkenin kültürleri içerisinde yetişiyor, oraların okullarına gidiyor olsalar da evdeki ortamda kendi kültürlerini yaşıyorlar. Bu da onların kalemlerine iki veya bazen üç farklı kültürün etkisini yansıtıyor. Eserlerinde hem Kore kültürüne hem de yaşadıkları ülkenin kültürlerine bakış açılarını yarattıkları karakterler üzerinden okuyabilmek de bence güzel bir fırsat tanıyor.

Listeleme konusundaki diğer bir sorunum da bu kitapları türlere göre nasıl ayırmak gerektiğiydi. Kore dilinden dilimize kazandırılan veya Koreliler tarafından Türkçe yazılan kitaplar oldukça farklı türlerde olan kitaplar. Bunların arasında tarih, edebiyat, siyaset, ekonomi gibi birbirinden farklı alanlarda kitaplar var. Hepsi için farklı dosyalar açarak listelememi sürdürdüm. Bu süreç oldukça uzun ve çokça da keyifliydi. İlgi duyduğunuz bir alanda araştırma yaparak ortaya takip edebileceğiniz bir okuma listesi çıkarırken zamanın nasıl geçtiğini gerçekten anlamıyorsunuz.

Bir sonraki postumda sizlerle paylaşmaya başlayacağım bu okuma listelerim tabii ki kusursuz ve eksiksiz değil. Hala daha gözümden kaçan onlarca kitap var. Sürekli güncellemeye devam ediyorum. İlk yayınlanma tarihine göre bir sıralama yapmaya çalıştığım için bazen listenin orta sıralarına da sürpriz bir eser girebiliyor. Bu yüzden paylaşacağım listedeki sıralamalar zaman içerisinde değişebilir. Gözümden kaçan eserler varsa sizlerin de desteği ile bunları listeye ekleyebiliriz.

Türkçe’de yayınlanan Koreli yazarların eserlerinin çokluğuna gerçekten şaşıracaksınız. Ancak bunlardan bir kütüphane oluşturmak maalesef çok zor. Bu zorluğun altında yatan neden ise listelerdeki kitapların pek çoğunun baskısının tükenmiş durumda olması. Tükenmiş baskılara ait kitaplara şanslıysanız zaman zaman Nadir Kitap gibi online satış yapan sahaf dükkanlarında veya yerel sahaf dükkanlarında rastlamak mümkün. Ancak tükenen baskıların fiyatları bu koleksiyonu oluşturmak için bütçeyi sarsacak cinsten. Bu yüzden de eğer sadece bu yazarların eserlerinden onların fikirlerini anlamak, bakış açılarını görmek ve kaleminin bizi götürdüğü o edebi güzelliklere ulaşmak yani sadece onları okumak istiyorsak o zaman kütüphaneler bizim için en büyük zenginlik kaynağı.

2 sene önce Gün’den isimli youtube kanalımızı açtığımızda bu okuma listelerimdeki kitapları teker teker podcast şeklinde tanıtmaya başlamıştım. Böylece Kore’nin diline, kültürüne, tarihine ilgisi olanlara Türkçe okuyabilecekleri kitaplara kolay bir şekilde ulaşabilecekleri ve bu kitapların içerisinde neler bulabileceklerine dair bir fikir vermeyi istemiştim. Şimdi bu yayınlarıma websitemiz üzerinden devam ediyorum. Bu açıdan yayınlayacağım listelerde bulunan kitaplardan daha önce tanıtımını yapmış olduğum varsa bunların üzerine link koyacağım. Merak ettiğiniz kitaplar hakkında en azında bir ön okuma yapmak için kolaylık sağlayacaktır diye umuyorum.

Yukarıda da belirttiğim gibi listelerde eksikler görürseniz yazıların altına yorum bırakabilir veya instagram hesabımız @dogu_asya_literaturu ‘nden mesaj atabilirsiniz. Böylece Türkçe’de yayınlanan Koreli yazarların eserlerini hep birlikte bir araya getirmiş oluruz.

Şimdiden keyifli okumalar!

Görseller: Unsplash, visitkorea

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s