DÜNYANIN EN UZUN SÜRELİ TV SERİSİ

SAZAE-SAN

Merhabalar,

Öncelikle hoş buldum. Bugünden itibaren bu platformda fırsat buldukça Japon kültürü ve Japon edebiyatı ile ilgili biriktirdiklerimi sizlerle paylaşıyor olacağım.

٩꒰。•◡•。꒱۶

İlk paylaşım olarak cıvıl cıvıl bir içerik sunmak istedim.

Tanıştırayım: İSONO AİLESİ

1969 dan beri, 52 yıldır kesintisiz olarak, her Pazar 18:30-19:00 arası, yediden yetmişe Japonya’yı ekran başına toplayan, şahsen çok sevdiğim ve yıllardır takip ettiğim SAZAESAN anime serisi…. 2500 den fazla bölümü olan, hakkında sosyolojik araştırmalar yapılmış, doktora tezleri yazılmış ve onlarca yabancı dile çevrilmiş bir manga. Yarım asırdan fazla süredir popüler kalmayı başararak, en uzun süreli seri olarak Sympsons ailesini yerinden ederek Guinness rekorlar kitabına girmiş… Aslen 1949 yılında gazete karikatürü olarak Machiko Hasegawa  tarafından çizilmiş geleneksel Isono ailesinin hikayesi halk tarafından çok beğenilince anime serisi olarak TV de yayımlanmaya başlamış.

Ben Japonca’yı Sazaesan ile pekiştirdim diyebilirim. Japon aile hayatı ve geleneksel yaşantısı ile ilgili harika bir kaynak…Yemekler, bayramlar, aile içi ilişkilerden tutun da komşuluk ilişkilerine kadar Japon kültürü ile ilgili bilmek isteyebileceğiniz her konu işlenmiş.

Pazar günü Japonya’da pek çok evde Sazae-san izlenir, ardından çamaşırlar katlanır, yemek yenir, küveti su ile doldurup içine girilir ve uyunur…Aile kültürünün bir parçası.

Sazae-san Sendromu olarak bilinen Japonya’ya özgü bir sendrom bulunmaktadır. Pek çok Japon 19:00 da animenin bitişini hafta sonunun bitişi olarak görüyor ve normalde ertesi gün başlaması beklenen Pazartesi sendromu Japonya’da Pazar günü 19:00’da anime bitince Sazaesan Sendromu olarak erkenden başlıyor. Ne tez canlı bir millet şu Japonlar, sendromda bile işi şansa bırakmazlar…

Konusu ile ilgili bir kaç kelime söylemek gerekirse yedi kişilik geleneksel bir ailenin günlük yaşantısı ele alınıyor. Hepsinin isimleri balık cinsleri ve deniz ürünleri. Hikayede komşulardan, çocukların sınıf arkadaşları ve ailelerine, yakın akrabalardan şirketteki iş arkadaşlarına kadar çok sayıda karakter mevcut. Ben bu içerikte sizler için sadece aile üyelerinin yedisini tanıtmak isterim.

Isono Namihei / 磯野波平(Sağdan 1.)

Ailenin direği, Namihei baba, kendi eşi de dahil olmak üzere herkes tarafından otousan (baba) olarak çağrılır. Japon ailesinde usul böyledir. Tam bir geleneksel Japon erkeğidir. Azıcık sarhoştur ama bu da Japon normalindedir. Bu inatçı ve otoriter baba bu yaşında hala çalışmaktadır. Boş zamanlarında yürüyüş yapar. Balığa gider, haiku yazmaya çalışır, damadıyla içki içer. Şirket çalışanıdır ve çocuklarını iştimaya dizmesi ile meşhurdur. İyi adamdır.

Isono Fune / 磯野フネ (Sağdan 2.) 50 yaşındaki Fune-san evin annesidir. Eşi de dahil olmak üzere herkes tarafından okaasan (anne) diye çağrılır. Japon ailesinde usul böyledir. Sessiz, sakin ve sabırlı, geleneksel Japon kadınını temsil eder. Kimono giyer. Saçını süpürge etmiştir. Tek sosyal etkinliği bahçe duvarından komşu ile konuşmaktır. İyi kadındır.

Isono Katsuo / 磯野かつお (Sağdan 3.)

Evin 11 yaşındaki ilkokul 5. sınıf öğrencisi fırlama Katsuo, yaramazdır, berbat notlar alır, sınav kağıtlarını babası görmesin diye bir yerlere zulalar. Derslere değil ama şeytani işlere kafası iyi çalışır. Hayatta başarılı olacağını düşündüğüm sevimli bir keratadır.

Isono Wakame /磯野わかめ  (Soldan 3.)

Namihei ve Fune çiftinin tekne kazıntısı Wakame, ilkokul 3. sınıf öğrencisidir. Abisi Katsuo’nun tersine çalışkan, düzenli ve sorumlu bir çocuktur. Azcık mızmızdır ama o kadar da olacak.

Fuguta Sazae /フグ田さざえ(Soldan 2.)

Ana kahramanımız Sazae-san (animeye adını verir) evli, bir erkek çocuk annesi, ev hanımıdır. Her gün annesiyle birlikte yedi kişilik ailenin bütün işlerini yapar. Çalışkan ama biraz sakardır. Erkek kardeşi Katsuo ile sürekli didişir, arkasından koşar. Evli olmasına rağmen sık sık babasından fırça yer. Eşi Masuo ve oğlu Tara ile beraber baba ocağında yaşamaya devam eder. Şen bir ablamızdır, kalenderdir. Çenesi düşüktür, mahalleli tarafından sevilir.

Fuguta Masuo /フグ田ますお (Soldan 1.)

Sazae’nin eşi mülayim Masuo da kayınpederi gibi şirket çalışanıdır. Eşinin ailesi ile birlikte yaşar, içgüveys dir. Her genç kızın hayallerini süsleyen eştir. Japonya’da biraz kılıbık bir davranış sergilendiğinde ‘Masuo’ denir. Kim ne derse desin, iyi eşi iyi damat, iyi babadır.

Fuguta Tarao /フグ田タラオ (Sağdan 4.)

Sazae ve Masuo’nun 3 yaşındaki oğlu Tarao dili kullanma konusunda biraz geriden gelir. Tara-çan diye anılır ve evin neşesidir. Ana kuzusu, sevimli bir çocuktur.

Tama / たま (kedi)

Evin kedisi Tama, boynunda çanı olan bildiğimiz kedidir. Pembe renkli bir kız arkadaşı vardır, onun peşinde koşar durur. Niya diye ses çıkarır, Japon kedisi miyav demez, Niya der. Bilginiz olsun…

Sazae-san’ın jenerik müziğini Japonya’da yediden yetmişe bilmeyen yoktur: Dinlemek için link:

Jenerik şarkısının sözleri:

お魚くわえたどら猫 追っかけて (Balığı alan sokak kedisini kovalayıp)
はだしでかけてく 陽気なサザエさん (Yalınayak peşinden koşan, Neşeli Sazae-san)
みんなが笑ってる お日さまも笑ってる (herkes gülüyor, güneş de gülüyor)
ルルルルルル 今日もいい天気 (yor yor yor yor yor, bugün de hava ne güzel)

子供を集めて広場で 草野球 (Çocukların toplandığı beyzbol alanında)
打っても投げても 元気なサザエさん (vursa da atsa da , sağlıklı Sazae-san)
みんなが笑ってる 青空も笑ってる(herkes gülüyor, mavi gökyüzü de gülüyor)
ルルルルルル 今日もいい天気(yor yor yor yor yor, bugün de hava ne güzel)

買物しようと町まで 出かけたが (Alışveriş yapmak için şehre kadar gider)
財布を忘れて 愉快なサザエさん (cüzdani unutur, dikkatsiz sazae-san)
みんなが笑ってる 子犬も笑ってる(herkes gülüyor, yavru köpek de gülüyor)
ルルルルルル 今日もいい天気(yor yor yor yor yor, bugün de hava ne güzel)

Sazae-san animesine şöyle bir göz atmak istemez misiniz?

Siz siz olun, izleyince sendrom olmayın.

Görüşmek üzere

(\ /)
( . .) ♥
c(“)(“)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s