Can Kısa Modernler Serisi: Fernando Pessoa – Anarşist Banker

İlk çağlardan itibaren otorite figürünü reddeden, toplumun ve bireylerinin otorite olmaksızın, başkalarının haklarını ihlal etmeden ve imkan verdiğince yaşayacakları bir özgür toplum oluşturma fikrini ve bunun en iyi yaşam biçimi olduğunu savunan kişilerin, yani anarşistlerin, 1922’de Portekiz edebiyatında nasıl bir yer bulduğuna tanık oluyoruz Pessoa ile.

Huzursuzluğun Kitabı ile çok sevdiğimiz ve kendimizi bize en iyi anlatan yazarlardan biri olan Pessoa’nın Can Kısa Modernler Serisi içerisindeki Anarşist Banker eseri, ilk basımının üzerinden geçen neredeyse 100 yıla rağmen anarşizm ve bunun uygulanmasına dair tartışmaların güncelliğini günümüzde dahi koruyor olması onun kaleminin de gücünü ortaya koyuyor. İki arkadaşın akşam yemeklerinin ardından başladıkları sohbet üzerinden kurulan kurguda anaşist olanın kendi düşünce tarzını temellendirirken geçirdiği aşamaları dinliyoruz.

Toplumsal kurgulara karşı gençliğinde önce sayısı 40 kişiye kadar çıkan bir grupla mücadelenin yollarını arayan banker, çözümü hem teoride hem de pratikte bu ideali tek başına yaşamakta bulur. Bu süreçte kendi içinde yaşadığı sorgulamaları ve arkadaşının soruları ve hatta eleştirilerini kendi yaşam felsefesinin içerisinde çözümler.

Doğal olan içgüdüsel olandır; içgüdü olmamasına rağmen her açıdan içgüdüye benzeyen şeye ise alışkanlık denir.

51 sayfadan oluşan ve orijinal dili Portekizce’den Emrah İmre’nin çevirisi ile okuduğumuz Anarşist Banker, bir felsefenin kişinin yaşamını nasıl şekillendirdiğine dair güzel bir uzun öykü okuması. Türkçe’de farklı yayınevlerinden de yayınlanmış birkaç çevirisi daha bulunmakta. Pessoa severlerin kendisinin bu eserini de severek okuyacaklarını düşünüyorum.

Can Kısa Modern serisinin diğer eserlerinde görüşmek üzere,

Hoşçakalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s