Kaouther Adimi – Cebimdeki Taşlar

Merhaba,

Bu haftaki yayınımda Delidolu Yayınları’ndan 2020 Ocak ayında orijinal dili Fransızca’dan dilimize çevrilen Kaouther Adimi’nin Cebimdeki Taşlar isimli eseri hakkında yazacağım.

Cebimdeki Taşlar, genç bir kadının Cezayir’de başlayıp Fransa’da devam eden yaşamına toplumun kültürel ve tarihsel ögelerinin nasıl etki ettiğine dair harika bir durum hikayesi sunuyor bizlere. 30 yaşına yaklaşmakta olan genç kadın başarılı bir kariyer sürdüğü Fransa’da tek başına yaşamakta. Yalnızlığından da pek şikayetçi değil. Kendi düzenini kurmuş, hayallerini gerçekleştirmiş ancak bu yaşam ve kurduğu hayaller toplumun ve kendi ailesinin, özellikle de annesinin, pek hoşuna gitmeyen bir tarzda. Sürekli evlilik ile başının etini yiyen başta annesi, sonra hem Cezayir hem de Fransız kültüründeki belli kalıplar ile kadının yaptığı sorgulamalara tanık oluyoruz.

İşitme haindir. İnsan gözlerini yumabilir ya da başka bir tarafa bakabilir, burnundan nefes almayı bırakabilir, bir şeye dokunmayı reddedebilir; ama son derece görülür bir şekilde eliyle kulaklarını tıkamadığı sürece….dinlemek zorunda kalır.

Sosyalleşmek için sadece kendi seçtiği arkadaşları ile iletişime geçerken, yalnızlığını biraz da bahçesine diktiği ve sulamayı hep unuttuğu için gece 4’te suçluluk hissiyle kalkarak suladığı zeytin ağacı ile paylaşıyor.

Bu genç kadının kendi iç hesaplaşmalarını, yaşadıklarını değerlendirişini, kendi üzerinde kurulan baskıyı ve özgürleşme muhasebesini yazar öyle naif bir dille anlatıyor ki bu genç kadın hepimizin sesi oluyor adeta. Yaşadıklarımızın, hissettiklerimizin, düşündüklerimizin bir özeti.

…ruhumun birazını yitirmiş olma korkusuyla…

Yazar hakkındaki araştırmamı dilimize kazandırılan bir diğer kitabı olan Zenginliklerimiz’i okuduktan sonra yapmaya karar verdim. Okuması oldukça bu keyifli eseri ve yazarı keşfettiğim için mutluyum. Harika baskı için Delidolu yayınlarına ve akıcı ve güzel çeviri için de Damla Kellecioğlu’na okur olarak bir teşekkür borçluyum.

Gelecek yayında başka bir eserle görüşmek üzere,

Hoşçakalın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s