Won-pyung Sohn – Badem

Merhaba,

Bu hafta Kore edebiyatı kitabı tanıtımımda Türkçe’ye çevrilerek Ocak 2021’de Peta Kitap tarafından yayınlanan ve yeni bir Koreli yazarla tanışmamızı sağlayan Badem isimli eseri ele alacağım. Tayfun Kartav’ın Küller ve Kızıl isimli çevirisinin ardından yine orijinal dili Korece’den dilimize kazandırdığı Badem 252 sayfadan oluşan ancak oldukça sürükleyici olduğu için 1-2 günde bitirebileceğiniz bir roman.

Hayatta pek çok şeyi kendi başımıza gelmedikçe anlamakta zorlanırız. Belki biliriz neyi ifade ettiğini ama o acıyı, mutluluğu, hüznü veya sevinci yaşayan kişinin duygularını birebir yaşayamayız. Bir anlamda gözlemci olarak kalırız ya da yansıtıcı. Verilen tepkilerin en doğalının pek çok kimse tarafından verilen tepki olduğunu düşünürüz. Bazen toplumun olaylar karşısında, izledikleri filmler karşısında verdiği tepki bize çok da anlamlı gelmese de biz de sanki o duyguyu yaşıyormuşçasına katılırız aralarına. Çünkü ayrı düşmek istemeyiz. Farklılığımızın çevremizdeki insanlar tarafından yadırganmasına ve giderek onlar tarafından dışlanma düşüncesine hazır değilizdir. Ancak Badem kitabının ana karakteri olan Yunjae, doğuştan gelen bir farklılığa sahip. Hislere dair herhangi bir bilgisi yok. Çevresinde olan olaylara, gördüklerine, vücuduna yediği darbelere, duyduklarına tamamen duyarsız. Aleksitimi yani duygusal sağırlık denilen bir rahatsızlığa sahip.

Durgun bir gölde zoraki dalga oluşturmak gibi…

Doğuştan gelen bu rahatsızlık Yunjae’nin annesi tarafından fark edildikten sonra doktorlar tarafından onun üzerinde çeşitli tedaviler uygulanmak istense de annesi buna karşı çıkıyor. Kendi oğlunu bir başına hayata hazırlama görevini üstleniyor. Üstleniyor üstlenmesine ama evi geçindirmek için hem Yunjae’ye hem de çalışmaya yetişemeyince kendi annesinin yardımını istiyor. Yunjae bu şekilde 2 kadının yanında topluma ayak uydurabilmesi, okulda dışlanmaması için çeşitli senaryolarda nasıl tepkiler vermesi gerektiğine dair sıkı bir eğitime tutuluyor. Ta ki annesi ve ninesi o henüz liseye başlamak üzereyken hayatından aniden çıkana kadar.

Ailesinin dışında arkadaşlık kurduğu kişiler, onu olduğu gibi kabul eden insanlardan oluşuyor aslında; Gon, Dora ve Doktor Shin. Bu kişiler onu yadırgamadan anlamak istedikleri için, farklılığını kabul ettikleri için Yunjae’nin hayatında büyük önem taşıyorlar. Onun hissiz veya duyarsız bir şekilde başına gelenlere verdiği rasyonel tepkiler zaman zaman arkadaşlarını şaşırtsa da masumiyeti ve samimiyeti bu ilişkileri güçlendiriyor.

Farklı bir konuyu bu kadar etkili bir şekilde ele alan yazarın diğer eserlerine göz atarken Badem (아몬드) isimli romanının onun yayınladığı ilk edebiyat eseri olduğunu öğreniyoruz. 2017 yılında yayınladığı Badem adlı ilk eseriyle dikkatleri üzerine çeken yazar Won-pyung Sohn (손원평) pek çok ödüle de bu kitapla ulaşırken yazım serüvenine ara vermeksizin aynı yıl 서른의 반격 (30 Yaşın Karşı Atağı)’u 2018’de de 4월의 눈 (Nisan Karı) isimli eserlerini yayınlamış.

Photo Credit: yes24

Üç tane çok başarılı ve ses getiren romanı olmasına karşılık yazar Won-pyung Sohn’un aldığı sosyoloji ve psikoloji eğitiminin ardından yöneldiği alan sinema sektörü. Korean Academy of Film Arts (KAFA)’da sinema üzerine aldığı eğitimle kısa filmler çeken ve senaryolar yazan Won-pyung Sohn, bu alanda da pek çok ödül kazanmış başarılı bir insan.

Badem romanı sayesinde kendisiyle tanıştığım için mutlu oldum. Umarım diğer eserlerini de yakın zamanda Türkçe olarak okuma şansı elde ederiz.

Bir diğer yayınımızda görüşmek üzere,

Hoşçakalın!

One thought on “Won-pyung Sohn – Badem”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s