Wilhelm Genazino – Elden Düşme Dünya

Merhaba,

Bu haftaki dünya edebiyatı yayınımda tekrar Alman edebiyatına dönüş yaptım. Geçtiğimiz aylarda okuduğum Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk kitabıyla tanıştığım ve anlatım tarzından çok keyif aldığım Wilhelm Genazino ile Şubat ayının ikinci haftası tekrar buluştum. Jaguar Kitap tarafından yayınlanan ve orijinal dili Almanca’dan Türkçe’ye Tevfik Turan tarafından çevrilen Elden Düşme Dünya, yayınlandığı tarih olan 2011’den tam 9 sene sonra Türkçe’ye kazandırılmış.

Wilhelm Genazino’nun anlatım dili verdiği leziz okuma hazzı her kitabında başka bir konuyu ele alırken koruduğu bir özellik. Elden Düşme Dünya ismiyle dilimize çevrilen eserinde de aynı lezzeti alıyoruz. Baş karakterin kendi iç çatışmalarını yaşadığı bir dönemde birlikte çalıştığı mimar arkadaşının ölümü ile kendisini ve yaşamını sorgulayışı söz konusu. Tam bir melankoli. Ancak bu melankolinin içerisinde günlük hayattan gözümüze çarpan ama şöyle bir bakıp geçtiğimiz her şeye bir vurgu var. Karakterlerin gözünden çevreyi gözlemleme Genazino’nun en sevdiği anlatım. Böyle basit konulardaki detaylar zaten karakterimizi tanımamızı sağlıyor. Hepimizin içimizden geçirdiğimiz detayları onun zihninde yankılanan sesten duyumsamak bizi bize anlatıyor bir açıdan.

Ama insandık ve bütün çıplaklığımıza rağmen alışkanlıklarımızla örtünüyorduk.

Kendisi de mimar olan baş karakterin hayatında üç kadın var; boşandığı eşi Thea, sevgilisi Maria ve ölen mimar arkadaşının eşi Karin. Hepsiyle iletişimi farklı ve mesafeli. Kendisini hiçbir zaman tam olarak anlatmıyor, hep bir yerlerden, birilerinden ruhsal olarak kaçış içerisinde. Bağlanma konusundaki en önemli veriyi de romanın ilerleyen kısımlarında iş ve özel hayatına dair ifadelerinden öğreniyoruz.

Genazino’nun Elden Düşme Dünya romanındaki baş karakter bana biraz da Fernando Pessoa’nın Huzursuzluğun Kitabı’ndaki halini anımsattı. Melankoli ve hüzün, kendi doğrularıyla kurulan bir hayatın içerisinde işten yakınmalar, ikili ilişkilerdeki farklılıklar konularında benzer bir ruh hali olduğunu hissettim.

Okuması oldukça keyifli olan 144 sayfadan oluşan Elden Düşme Dünya’yı hayatı biraz başkalarının gözünden görmek isteyen, iç sesiyle sık sık baş başa kalan, sonradan bir kıyafet gibi insanların üzerine yüklenilmeye çalışılan sorumluluklardan kaçmak isteyen herkese öneririm.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s