Tolga Özşen – Japon Modernleşmesine Kırsaldan Bakış

Merhaba,

Bu yayınımda Japon toplumunu, Japon toplumuna özgü unsurları, Japon kırsalını merak eden, dahası ileride bu alanda çalışma yapmaya düşünenlere yönelik Türkçe bir eser tanıtacağım:

Japon Modernleşmesine Kırsaldan Bakış.

Japon Modernleşmesine Kırsaldan Bakış eseri Tolga Özşen tarafından yazılmış ve 2016 yılında Nobel Kitap tarafından basılmıştır. Eser toplam 212 sayfadan oluşmaktadır.

Öncelikle Tolga Özşen hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Tolga Özşen, lisans eğitimini 2002 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Japon Dili Eğitimi Anabilim Dalı’nda tamamlamış, daha sonra yüksek lisans ve doktora eğitimi için Japonya’ya giderek Kumamoto Üniversitesi’nde eğitim almıştır. “Yaşlanan Japon Kırsalında Yaşlıların Rol ve İşlevleri” teziyle 2007 yılında yüksek lisans eğitimini, “Azalan Nüfus Sürecinde Japon Kırsalının Sürdürebilirlik Sorunu Üzerine” adlı teziyle de 2010 yılında doktora eğitimini tamamlayarak Türkiye’ye geri dönmüş ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Japon Dili Eğitimi Anabilim Dalı’nda göreve başlamıştır. Kendisi hala aynı üniversitede görev yapmaktadır. Buna ek olarak, Japonya’da bulunduğu süre zarfında 2008-2009 yılları arasında da Fukuoka Üniversitesi’nde öğretim elemanı olarak görev yaptığını da belirtmek isterim.

Japon Modernleşmesine Kırsaldan Bakış eseri Japonya’yı, Japon toplumunu ve Japon kırsalını tanımak isteyenler için oldukça önemli bir çalışma. Eser toplamda 3 bölümden oluşmakta ve bunlar;

  • Japon Toplumunun Sosyokültürel Kodları
  • Dünden Bugüne Japon Kırsalı
  • Yenilenmiş Parametreler ve Yeni Aktörler ile Japon Kırsalının Yarını

Japon Modernleşmesine Kırsaldan Bakış, hepimizin bildiği ya da duyduğu Japon modernleşmesini farklı bir bakış açısıyla ele almakta. Dr. Tolga Özşen’in ifadesiyle de bu çalışma Japon modernleşmesinde madalyonun öteki yüzüne odaklanmakta. Ayrıca eser, yaşlı Japonya, küreselleşen Japon kırsalı, yabancı gelinler gibi Japon toplumunun ilginç noktalarını ele almasıyla ve de akıcı diliyle okuyucuyu kendisine çekmekte.

Son olarak Tolga Özşen’in Youtube üzerinde Japonya, Japon toplumu gibi konuları ele aldığı birkaç videosu da bulunmakta. Zamanı olanlar bu videolara da göz atabilirler.

Gelecek yayında görüşmek üzere!

Youtube kanalımızda yukarıda okuduğunuz yazının podcastini dinleyebilirsiniz;

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s