Ulaş Çakar – Kore Yönetim Kültürü

Merhaba,

Bu yayınımda Kore’nin yönetim kültürü üzerine Ulaş Çakar’ın yazmış olduğu ve Aralık 2018 yılında Detay Yayıncılık tarafından basılan bir eseri sizlere tanıtmak istiyorum.

135 sayfadan oluşan Kore Yönetim Kültürü, aslında sadece yönetim sistemi üzerine bilgiler içermekle kalmayan Kore’nin tarihi kökenleri, Kore toplumu ile ilgili kapsamlı bir araştırma olarak karşımıza çıkıyor. Kitabın yazım amacını Çakar, “Kore yönetim kültürünün daha iyi anlaşılmasına yönelik bütüncül bilgiler sunmak ve Kore kültürünün daha iyi anlaşılması için bir başvuru noktası sağlayabilmek” şeklinde açıklıyor. Kitap bu açıdan Kore ile ilgilenen hatta Kore’yi hiç tanımayan okuyuculara en temel ve en ileri aşama bilgileri bir hap bilgi şeklinde sunuyor. Kısacası bu kitabın okuyucuları kitabı okuyup kapağını kapattıktan sonra hem Kore’yi oluşturan kültürel özelliklerin tarih boyunca nasıl şekillendiğine, hem dil, aile, din ve eğitim gibi konularda Kore toplumunun yaşantısına hem de günümüzde tüm dünyada oldukça ilgi uyandıran Kore yönetiminin ince detaylarına dair bilgi elde etmiş oluyor.

Kitabın böylesine kapsamlı oluşunun yanında dikkat çeken özelliklerinden birisi de kitap boyunca ele alınan kültüre bir övgü veya yergi içermeksizin tarafsız bilgiler ortaya koyması. Bu konu oldukça önemli çünkü kitabın ilk bölümlerinde belirtildiği üzere bireylere içinde yetiştikleri toplumlarda beğenseler de beğenmeseler de kültürel bazı şablonlar yerleşiyor. Bu şablonlara dayalı olarak da karşısına çıkan her türlü yeniliğe bu şablonlar aracılığıyla değer yüklüyor. Bu değer kimi zaman hayranlık boyutunda etkileyici bir halde yükselirken kimi zaman da kesinlikle kabul görülmesi mümkün olmayan ve düşmanca diyebileceğimiz bir hale dönüşüyor. Bu açıdan bu kitap bir kültürün bir coğrafyada nasıl geliştiğinin göstergesi olarak bize bir yolculuk sunuyor. Kültürel ögelerin tarihsel olarak Kore toplumunda nasıl oluştuğu ve bunların günümüz Kore’sine nasıl bir etki yaptığı ele alınırken, aslında geleceğin Kore’sini nasıl şekillendireceğine dair de bir bakış açısı oluşturuyor.

Koreliler ile iş yapacak, bir aile kuracak, bu yarımadada eğitim alacak olan okuyuculara bir kültür rehberi olması ve bunun Türk bir yazar tarafından kaleme alınması Türkiye’deki Kore ile ilgili literatür içerisinde önemli bir gelişme. Bu kadar tarafsız bir şekilde ele alınan Kore kültür ögelerini öğrendikçe Türk kültür ögeleri ile yorumlamak da okuyucuya düşen pay.

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü, Yönetim ve Organizasyon Anabilim dalında görevli olan Doç. Dr. Ulaş Çakar’ın Kore kültürü ile ilgili yazmış olduğu pek çok makalesi de mevcut. Konu ile ilgili olan okuyucuların bu makalelere de kısa bir araştırma ile ulaşabileceklerini belirtmek isterim.

Bir başka eserle bir başka yayında görüşmek üzere,

Hoşçakalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s