Haruki Murakami – Kadınsız Erkekler

Aşk nasıl bir şey olursa olsun, sonuçta yani hep hüzünle bitiyor ya, ama tabi yani biz şunu da düşünemedik. Biz yarın hayatımızın böyle olacağını önceden biliyor olsaydık bile, yine böyle yaşamak isterdik. Şöyle oluyor… yani.. biri giriyor hayatına, diyorsun ki, tamam yani bundan sonra artık yalnızlık yok, iki(2) kişiyiz. Biz her şeyi iki(2) kişilik düşüneceğiz… Sonra çekip gidiyor hayatından. Tamam gidiyor yani, o zaman iki(2) idik, ben şimdi tekrar bir(1) kalacağım…. yani bir(1) kalmam lazım. Öyle olması lazım ama bir(1) de kalamıyorsun. Yarım kalıyorsun. Niye yarım kalıyoruz? Niye şimdi benim yarımımı alıp götürüyor? Giderken beni böyle yarım bıraktı diye düşünüyorsun. Ama sonra bir gün anlıyorsun ki, aslında tek kişiliktir. İnsan iki kişi olmak için sever, üç kişi olmak için sevişir. Yaşamak sonunda öldürür insanı ama insan öleceğine inandığı halde yaşamaya devam eder.

Aşk’ı yağmura benzetmek lazım. Hani göğüne bir türlü dönmeyi düşünemeyen yağmura. Aşk kovalamaktan çok kaçmaya, görmekten çok özlemeyi, dokunmaktan çok düşlemeyi sever. Öyle bir haindir ki bu aşk! Nerede imkânsız var ise gider onu sever. Aşk üzerine her şey söylenmiştir ama herkes tarafından değil. Şairler ve yazarlar takımından söylenmiştir. Onlar aşkı anlatmak için bu kelimelerden hep medet ummuşlardır. Yanlış, ters! Sözlerden çok gözlerdedir aşk. Aşkı anlamaya çalışmak en büyük hıyarlıktır. Kim anlamış ki biz anlayacağız. Sen aşıksın bir kere, o değil ki. Aşk var ya, bu namussuz aşk, gülün dikeni var diye üzülmekten ziyade bir diken çiçek açmış diye sevinmeye benzer. İlk bakışta değil, son bakıştadır aşk. Yani ayrılırken sana nasıl bakıyorsa, o kadar sevmiştir seni. İşte bu kadar, bilmem anlatabildin mi?

Bir kadını yitirmek, tüm kadınları yitirmek demek…

Bir gün sen de kadınsız erkeklerden olacaksın. O gün en ufak uyarı, küçücük bir ipucu vermeden; önsezi olarak hissettirmeden ya da içine doğmadan; kapını çalmadan, hiç beklemediğin bir anda seni bulacak. Bir köşeyi döndüğünde, aslında çoktan oraya varmış olduğunu anlayacaksın. Geriye dönmek mümkün olmayacak.

                               Haruki Murakami – Kadınsız Erkekler.

One thought on “Haruki Murakami – Kadınsız Erkekler”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s