Kim Young Ha – Bir Katilin Güncesi

Oldukça sürükleyici ve samimi bir anlatımı olan Kim Young Ha bir kez daha farklı bir romanıyla Türk okurlarla buluştu. Timaş Yayınları’ndan Temmuz 2021’de basılan Bir Katilin Güncesi (살인자의 기억법/2013) orijinal dili Korece’den Özlem Gökçe ve Açelya Yavuz tarafından Türkçe ‘ye kazandırıldı. Oldukça başarılı çeviriler ile Kore edebiyatına giderek artan ilginin, yayınevlerinin gündemine farklı Koreli yazarları ve eserlerini almalarına etki etmesi oldukça sevindirici.

Bir günlük düşünün. Kendisine Alzheimer teşhisi konan 70li yaşlarındaki bir adamın gününü, yapacaklarını daha da ötesi kim olduğunu unutmamak için kaleme almaya başladığı bir günlük. Kendisi hem bir katil hem de bir şair. Uzun yıllar boyunca yalnız yaşayan, pek çok kişinin canını alan bu katil bir dağın yamacında bambu ağaçlarından bahçesinin olduğu müstakil bir evde yaşamakta. Son cinayetinin üzerinden 25-26 yıl geçmiş ve hiç yakalanmamış bir adamın günlüğü. Bu günlükte her bir cinayetin hikayesini okuyacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. O sadece kendini unutmamaya çalışıyor. Nasıl bir adam olduğunu, nelerden hoşlandığını-neleri sevmediğini, neleri yapması gerektiğini kaleme alıyor. Gidip gelen bilincinin yansımaları dökülüyor sayfalara. Şair kimliğini de paylaşıyor, unutmak istemediği şiirlerini yazarak tekrar ezberlemek istiyor ki bu da onun insanlık ile olan bağının kopmamasını sağlıyor belki de. Geleceğinin kaybolacağını doktorundan öğrendikten sonra girdiği iç mücadelesi de yansıyor bu günlüğe. İşte tam bu noktada Odysseus’un eve dönüş yolunda onun “eve dönme amacını” engellemeye çalışanlara benzetiyor Alzheimer’ı da.

Kafam karışık. Hafızamı yitirdikçe yüreğim ait olduğu yeri kaybediyor. s.44

Gim Byıonğsu’nun zihninde ona eşlik ettiğimiz bu roman karanlık yönüyle hafifçe tüylerimizi ürpertirken sürpriz sonuyla da okuyucuyu şaşırtmayı başarıyor. Roman bittiğinizde kime inanacağınızı şaşırmış olarak kalıyorsunuz.

Not: Bir Katilin Güncesi aynı isimle sinemaya 2017’de aktarılmış. Oldukça kıymetli oyuncuların yer aldığı bu film de kitap bittikten sonra izlemeli.

Daha önce yazar Kim Young Ha’nın dilimize kazandırılan bir diğer eseri Kendimi Yıkmaya Hakkım Var üzerine bir tanıtım paylaşmıştık. Onu da buradan tıklayarak okuyabilirsiniz.

Gelecek yayında bir başka eser ile görüşmek üzere,

hoşçakalın.

“Kim Young Ha – Bir Katilin Güncesi” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s