Yoko Ogawa – Profesör ve Hizmetçi

Merhaba, bu yayınımda son günlerde Türkçe’ye yeni çevrilen eseri Hafıza Polisi ile sıkça adından söz ettiren Japon yazar Yoko Ogawa’yla tanışma kitabımdan, Profesör ve Hizmetçi’den, söz etmek istiyorum. Tam da az önce söylediğim sebepten dolayı arkadaşımla Japon edebiyatı ve yeni yayınlar üzerine söyleşirken kendisinde benim bugün okuduğum kitabın olduğunu söyleyip, okumam için kitabını kısa bir süreliğine bana emanet etti. Buradan da kendisine bana kitabını emanet edecek kadar güvendiği için teşekkür ederim. Sayesinde çok keyifli bir okuma gerçekleştirdim.

Yoko Ogawa’nın orijinal ismi 博士の愛した数式 olan Profesör ve Hizmetçi eseri, Japonca aslından Pınar Demircan’ın çevirisi ile 2014 yılında Pegasus Yayınları tarafından yayınlanmış. Toplamda 198 sayfadan oluşan eser sayfalarında samimiyet, hüzün ve bağlılık ile birlikte bir hastalığın hikayesi ile okuyucuları sarmalıyor.

10 yaşında bir erkek çocuk annesi olan ve romanda ismini öğrenemediğimiz baş karakter temizlikçi/hizmetçi olarak bağlı olduğu ajans tarafından yine ismini öğrenemediğimiz bir matematik profesörünün evine görevlendiriliyor. Uzun yıllardır bir başına yaşam mücadelesi vererek oğluna bakmaya çalışırken bu meslekten elde edindiği tecrübelerle “çok hareketli” olmayan dünyasında bir düzen içerisinde yaşıyor. Tam da bu noktada yeni iş yeri olan profesörün evine gittiğinde tecrübelerinin çok da işe yaramadığı bir dönem başlıyor onun için. Çünkü evinde çalıştığı profesör geçirmiş olduğu bir kaza sonucu hafızasını 1975 yılından sonrasını sürekli olarak hatırlayamayacak şekilde kaybediyor. Gün içerisinde sadece 80 dakikalık bölümler halinde yaşama adapte olup süreklilik sağlıyor. Bu sebeple profesör ve hizmetçi her gün tekrar tanışarak birbirlerini farklı yönlerden destekleyen bir öykünün kahramanları oluyorlar. Profesör kendisini, günlerini, belki de kalan zamanını matematik problemleri çözmeye adarken, bir taraftan da hizmetçi ve oğluna bu konuda küçük hikayelerle matematiği sevdirip, onlarda matematik konusunda bir ilgi uyandırıyor. Biz de onların hayatına hizmetçinin bakış açısından tanık oluyoruz, onun anlatımını dinliyoruz.

Profesörün kendi yalnızlığını kabullenişi ve kurmak zorunda kaldığı düzen içerisinde en vurucu nokta kendisini bir tek sayılar ve onların birbirleriyle ilişkileri ile ifade edişi sayesinde dış dünya ile ilişki kurabilmesi. Hizmetçi açısından ise yalnız ve zorluklarla geçen bir hayat koşturmacasında profesörün evine gitmeye başladığı andan itibaren zamanın yavaşlayarak ona kendisiyle ilgili bambaşka bir bakış açısı kazandırması.

Eğer nehir, bir an bile yatağını parlatacaksa daha hızlı akar. s.23

Hayatın oldukça içinden olan bu eseri okurken, eserin yanında Yoko Ogawa’nın edebi dilini de sevdiğimi fark ettim. Kurulmuş olan bağlantılar ve ilişkiler romanı canlı tutarken bir taraftan da cevapsız kalan sorular okuyucuların zihninde bir şekilde romanı yaşatmaya devam eder özellikte. Ama bu söylediğim belirsiz bir son gibi algılanmasın lütfen. Başından sonuna kadar naif çizgisini bozmayan bir romana hazır olun.

Pek çok dile çevrilen Profesör ve Hizmetçi isimli roman dünya çapında da çok satanlar listesine girmiş ve aynı isimle 2006 yılında filme uyarlanmış. Ben, kişisel olarak, bu romanı okurken kafamda canlandırdığım karakterlerin dünyasını filme yansıyan şekliyle değiştirmek istemediğim için izlemeyi düşünmüyorum. Ama hem kitabı okuyanlar hem de filmi izleyenler varsa görüşlerini yorum şeklinde paylaşırlarsa sevinirim.

Oldukça üretken bir yazar olan Ogawa’nın dilimize Peren Ercan tarafından kazandırılan 2. eseri Hafıza Polisini de en kısa zamanda okumak istediğimi belirterek bu yayınımı sonlandırıyorum. Bir başka yayında görüşmek üzere,

hoşçakalın!

One thought on “Yoko Ogawa – Profesör ve Hizmetçi”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s