Byung Chul Han – İktidar Nedir?

Merhaba sevgili okuyucu,

Bu yayınımda farklı görüşleriyle, doğrudan günümüz dünyasına dair tespit ve eleştirileriyle bizi her zaman şaşırtan ve bir şeyler yazsa da/dilimize çevrilse de okusak dediğimiz Byung Chul Han ile buluşuyorum tekrar. İktidar Nedir? ismiyle Almanca orijinal dilinden Mustafa Özdemir’in çevirisiyle Türkçe’ye kazandırılan ve 2020 Eylül ayında İnsan Yayınları‘ndan yayınlanan bu eser 124 sayfadan oluşmakta. Sakın ola sayfa sayısının kısalığına aldanmayın! Çünkü Byung Chul Han her zamanki gibi az sayfada okuyucuyu düşünmeye sevk edecek yüzlerce şey söylüyor.

Toplamda 5 bölümden oluşan bu kitabı ben bölüm bölüm okumayı tercih ettim. Çünkü her bölüm içerisinde ele alınan konuda daha ileri okuma yapmak istemem biraz ağır ama nitelikli bir okuma yapmamı sağladı diye düşünüyorum. Kitabın bölümlerini sizlerle birlikte ele alalım.

1- İktidarın Mantığı; Kitabın ilk bölümünde yazar iktidar kavramının temellerine inerek aslında iktidarın ortaya çıkmasında gerekli olan Ego ve Alter üzerinde hassas bir şekilde duruyor. Weber’e, Luhmann’a, Canetti’ye, hatta Kafka’nın çalışmalarına yer verdiği bu bölümde iktidar kavramının farklı yorumları üzerinde duruyor. Farklı iktidar biçimlerini arkaik çağlardan günümüz toplumlarına kadar incelerken kendisi iktidarın kendi gücü ve tarafları arasındaki mücadelenin bir özetini sunuyor.

Gerçek anlamda iktidarı oluşturan şey, taraflardan birinin ölümüne mücadelesi değil, bu mücadelenin hiç yaşanmamasıdır. s.28

2- İktidarın Semantiği; İktidarın anlam ile ilişkisine dokunduğu bu bölümde Byung Chul Han, anlamlandırmanın temeli olan dil ve iletişime odaklanıyor. Bir olguyu anlayabilmek, başkasına anlatabilmek ve hızlıca onun hakkında karar veren taraf olmak iktidar kavramının oluş sürecinde ele alınıyor. Bu bölümde ağırlıklı olarak iktidarın semantik etkilerini incelerken Foucault’ın “iktidarın üç teknolojisi”ni irdeliyor.

…bir “şeyin” tarihi aynı zamanda bir iktidar tarihi(dir) ve “sürekli olarak yeni yorumlamaların devam ettirilen işaretler zinciri”dir. s.34

3- İktidarın Metafiziği; İçselleştirme kavramından hareketle iktidarın nasıl karşı çıkılamaz bir hale geldiğine dair farklı bakış açılarını sunan yazar, “baskı” veya “olumsuzluk” olarak taraflarda bir ruhsal isyan ortaya çıkaran iktidarın kapsayıcı özelliğini ve “uzlaşabilme” metaforunu okuyucuya sunuyor.

İktidar, ötekinde kendinde olma becerisidir. s. 57

4- İktidarın Politikası; Carl Schmitt’in iktidar sahibinin olağanüstü hale karar veren kişi olduğuna dair yorumundan yola çıkarak başlayan bu bölümde Byung Chul Han, iktidar sahibin çevresindeki “bekleme salonu”na kısaca bir göz atıyor. İktidar ve şiddetin dozları arasında dolaşırken iletişimsel kanallarına inerek toplum tarafından algılanış biçimini ele alıyor.

Politik iletişim, stratejik eylemden ayrılmadığı sürece, politika her zaman bir iktidar politikasıdır. s.92

5-İktidarın Etiği; Kitabın son bölümünde iktidarın bölgesel bağlarını gevşeten küreselleşme olgusu incelenmekte. İktidarın “merkezileştirici” özelliğinin, küreselleşme faaliyetinde iktidarın etiği açısından nasıl bir rol oynadığına yer veriliyor. Özellikle bu bölümün öne çıkan kavramı; özgürlük oluyor. Çünkü bu merkezileşme içerisinde bireyin kendi kendine karar verme doygunluğuna ne kadar ulaşabileceği sorunu dikkat çekici bir noktaya geliyor.

İktidarın, kendini arzulama özelliği vardır. s.105

Byung Chul Han, pek çok filozofun görüşlerine yer verdiği kitaplarında günümüz dünyasında sürekli kullandığımız kavramların aslında ne anlama geldiği ve gelebileceği üzerine harika okumalar sunar. Sitemizde daha önce sizlerle Güzeli Kurtarmak ve Şeffaflık Toplumu eserlerini paylaşmıştık. Dilimize çevrilen diğer eserlerini de paylaşmaya devam edeceğiz. Sizler de Byung Chul Han okumalarında bizlerle yorumlarını paylaşırsanız seviriniz.

Bir başka eserde görüşmek üzere,

Hoşçakalın!

One thought on “Byung Chul Han – İktidar Nedir?”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s