Peter Stamm – Yedi Yıl

Merhaba,

Bu yayınımda sizlerle Dünya Edebiyatı okumalarımda İsviçre’den bir yazar; Peter Stamm, ve eseri; Yedi Yıl, hakkında konuşmak istiyorum. Bir arkadaşımın doğum günümde hediye etmesiyle elime geçen bu eser sayesinde İsviçre Edebiyatı ve bu edebiyatın en etkili isimlerinden biri olduğunu öğrendiğim Peter Stamm ile tanışma şansı elde ettim. Almanca’dan Regaip Minareci’nin çevirisiyle dilimize kazandırılan eser 2018 yılında Nebula Kitap tarafından basılmış.

Peter Stamm Yedi Yıl isimli eserinde mimar Alex’in sıradan hayatından bir kesit bizlere sunuyor. Sıradanlığı sıkıcılığı kesinlikle akla getirmesin. Bundan kastım Alex’in hayatının hepimiz gibi oluşu. Hepimizin yaşayabileceği kararsızlıklar, düşünce buhranları ve kitabın da konusunda yoğunlaştığı ikilemde kalma problemleri. Ne olağan süreçteki hayatına ne de neden özlem duyduğunu bile adlandıramadığı diğer hayatına geçebilen, bu iki hayat arasında sıkışıp kalan bir ruhun öyküsü. Çok yabancı gelmemiştir sanırım pek çoğumuza. Çünkü hepimiz zaman zaman da olsa bu ikilemi öyle yoğun yaşıyoruz ki. Kitapta bu konu belki adamın iki farklı kadın ile ilişkisi üzerinden verilmiş ancak bizler de gerek iş, gerek eğitim, gerek seyahat her konuda bu ikileme düşebiliyor ve seçtiğimiz yöne giderken bile arkaya şöyle bir bakıp ismi “acaba..” olan tilkileri kafamızda dolandırmaya başlıyoruz. Bu açıdan kitap bana yabancı gelmedi. Hatta yazarın anlatımını oldukça samimi buldum.

Geri dönme hakkın olmadan, sürekli aynı yönde yürümek zorunda kalmak nasıl bir duygudur, bilir misin? s.216

Kitabın ikinci dikkat çekici yanı ise yazarın seçtiği karakterleri betimlemesi oldu benim için. Üniversite öğrenciliklerinden orta yaşlarına kadar bir şekilde takip ettiğimiz ana ve yan karakterlerin yaşlarına, çevrelerine göre nasıl değiştiklerini ve neleri arzu ederken kendilerini nerelerde buldukları ile ilgili güzel anekdotlar vardı. Özellikle Almanya’daki üniversite gençliğinin dertsiz tasasız halleri ile Polonya’dan büyük zorluklarla bu ülkeye gelerek burada yaşam mücadelesi veren aynı yaştaki gencin yaşadıkları ve kurduğu düzen kitabın arka planını oldukça derinleştiriyordu. Bir anlamda sorumluluk ve sorumluluktan kaçış sürecinin de nasıl geliştiği okuyucunun gözleri önüne seriliyordu. Karakterleri bu açıdan gözümde ve zihnimde canlandırmakta zorluk çekmedim.

Böylesine insanî duyguları oldukça samimi bir biçimde kaleme alan yazarı da oldukça merak ettim pek tabii. 1963’te doğan ve Zürih’e 60 kilometre uzaklıktaki Weinfelden’de büyüyen yazar ebeveynlerinin izinden giderek muhasebecilik yaparak hayatını kazanırken daha yaratıcı bir şey yapmak istediğini fark ediyor. Tekrar okula dönerek edebiyat ve psikoloji alanlarında dersler alarak kendisini keyif aldığı şeye adıyor. Kendisi röportajlarında kitapların bir eğlence aracı değil, “dünyayı anlamanın bir yolu” olduğunu söylüyor. 2019 yılında Ankara, Bodrum ve İstanbul’da okuyucuları ile kitapları üzerine konuşmalar yaptığı etkinlikler için Türkiye’ye de gelmiş.

credit: © Gaby Gerster

Kitapları pek çok dile çevrilen yazarın Türkçe’ye aktarılan kitaplarını da bulabildiğim bilgilerden düzenlediğim yayın sırasına göre buraya sonraki okumalarım için rehber niteliğinde yazıyorum.

  • Böylesi Bir Günde (An einem Tag wie diesem) 2009 / İthaki Yayınları
  • Uçuyoruz (Wir Fliegen) 2010 / İthaki Yayınları
  • Yedi Yıl (Sieben Jahre) 2020 / Nebula Kitap
  • Uzağın Ötesinde (Weit über das Land) 2019 / Nebula Kitap
  • Bugün Burada Yarın Orada (Warum Wir vor der Stadt Wohnen) 2019 / Desen Yayınları
  • Dünyanın Sakin Kayıtsızlığı (Die sanfte Gleichgültigkeit der Welt) 2021 / Nebula Kitap

Sizler de Peter Stamm okumaları yapıyorsanız yorumlarınızı okumak bizleri mutlu eder. Bir sonraki Dünya Edebiyatı köşemizde görüşmek üzere,

Hoşçakalın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s