Aslıhan R. Zorba – Korece Kelimeler ve Dilbilgisi

Merhaba,

Bu yayınımda Kore dili öğrenmekte olan veya Kore’ye ilgi duyup Korece öğrenme konusunda adım atmaya dilin farklı alfabesinden dolayı çekinen kişilere tanıtmak istediğim kitap Korece Kelimeler ve Dilbilgisi kitabı. Korece öğretmeni Aslıhan Rabia Zorba tarafından kaleme alınan bu gramer kitabı 2020 yılı Ekim ayında Kutlu Kitabevi bünyesinde basılan ve bu alanda yayınlanmış olan güncel eserlerden birisi.

Korece Kelimeler ve Dilbilgisi kitabının önsözünde yazar bu kitabı yazma amacını çok güzel cümlelerle ifade etmiş. Popüler kültür ile dikkat çeken Kore’nin sadece bundan ibaret olmadığını Kore ile ilgilenen herkese vurgulamak amacıyla çıkılan yolda Kore’nin gelişen ekonomi ve teknoloji ülkesi olarak dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olmasının yanında geleneksel kültürü hakkında farkındalık uyandırmak hedefleriyle yazılmış bir kitap. Son olarak da Kore’nin bu geleneksel kültür ve dil yapısının Türk kültürü ve dili ile benzerliğine dikkat çekmeyi amaçlıyor. Şimdi gelin bir Korece öğretmeni tarafından böyle güzel amaçlarla yazılmış bir kitabın içerisinde neler bulabileceğimize bakalım.

Kitap toplamda üç genel başlığa ayrılmış durumda: Hangıl ve Alıştırma 1 ve 2 bölümleri. Her bölüm kendi içerisinde 10’ar alt başlıktan oluşuyor. Ancak bu alt başlıklar içindekiler kısmında isimlendirilmediği için kitabın içerisine girip sayfa sayfa dolaşacağız.

İlk bölüm olan Hangıl bölümünde Korece’nin tarihsel köklerine inen yazar, sırasıyla Türlerine Göre Harfler ve Hece Oluşturma başlıklarında okuyucuyu/öğreniciyi Korece okumaya hazırlıyor. Temel Yazım Hataları ve Okuma Kuralları bölümleriyle devam eden bu bölüm, kitabın tamamında da görebileceğimiz şekilde bol miktarda alıştırma ile destekleniyor. Bu bölümde sanıyorum ki sadece okumaya odaklanmak için Korece kelimeler Hangıl ve okunuşları ile verilmiş ancak anlamları verilmemiş.

Bu bölümdeki okuma alıştırmalarının ardından Hanca başlıklı bölüm geliyor. Çin yazı ve sayı sisteminin Kore diline yansıması hakkında genel bir bilgi verildikten sonra Korece kelimelerin Hanca karşılıklarının olduğu örnek tablolar bulunuyor. Bu tablolarda Kelime, Hanca Karşılığı, Anlamı ve Oluşan Kelime gözüküyor. Aşağıda da görebileceğiniz üzere bu örneklerde kelimelerin Hanca karşılıkları yazılmış ancak Hanca olarak Çin karakteri gösterilmemiş durumda. Bu da bir açıdan Korece öğrenmeye yeni başlayanlar için Çin/Hanca karakterlerden ziyade Korece’ye odaklanmak konusunda faydalı olarak kabul edilebilir. (s.20)

Hitaplar, Kendini Tanıtma, Kelime Sonu Ekleri, Zaman Kalıpları, Düzensiz fiiller, Bağlaçlar, İlgeçler gibi gramer yapıları çok sade ve öğrenici açısından kolay takip edilebilir bir şekilde bol örnekle verilmiş. Bu konuların aralarında da genel bir kelime verilerek bu kelime ile ilgili olan kelimeler tablolar halinde sunularak öğrenicinin kelime haznesini geliştirmek için desteklenmiş durumda. Örneğin aşağıdaki görselden de görebileceğiniz gibi trafik kelimesi verilerek trafik ile ilgili kelimeler hafızamızda aynı çekmecede bulunması adına bir araya getirilmiş.(s.32) Bunun yeni bir dil öğrenirken kelimeleri akılda tutmada oldukça başarılı bir yöntem olduğunu düşünüyorum.

Toplamda 214 sayfadan oluşan Korece Kelimeler ve Dilbilgisi kitabı, yukarıda da belirttiğim gibi içerdiği yoğun alıştırmalar ile öğrencinin konu başında öğrenmiş olduğu bilgileri kendi kendine pratik yaparak ve kendini test ederek akılda kalıcı hale getirmesini hedefliyor. Her dilbilgisi kuralında da öğrenilecek kelimeler ile konu destekleniyor, çekimler yapılıyor.

Çoğu dilbilgisi kitabında gördüğümüz gibi resimlerle dil öğrenimi destekleme tarzı bu kitapta yok. Oldukça sade ve bilgiye odaklı, Korece öğrenen öğrenciyi yoğun bir çalışmaya iten bir kitap var elimizde. Belki kitabın tek eksik yönünün öğrencilerin pratiği için oluşturulan alıştırmaların cevaplarının kitapta bulunmayışı olduğu söylenebilir. Ancak kitabın yazarı @korececi isimli instagram sayfasında ünite ünite cevap anahtarlarını paylaşıyor.

Gelecek yayınımızda yeni bir dil öğrenme konusunda sizlere yardımcı olabilecek bir başka dilbilgisi kitabıyla daha görüşmek üzere,

Hoşçakalın!

“Aslıhan R. Zorba – Korece Kelimeler ve Dilbilgisi” için 3 yorum

 1. Merhaba!
  Ben kitabın yazarı Aslıhan R. Zorba öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Kitap self study formatında değil maalesef Türkçe – Korece ünite sistemi odaklı hiç yayın yok. Kıymetli hocalarımın kitapları var fakat onlar ekleri türlerine göre inceliyor bu da sıfırdan başlayacak biri için ya da sınıf derslerinde kullanmak için takibi zor oluyor, kelime haznesi yönünden eksik kalması da cabası. Bir bağlamda ben bu kitabı hazırlamaya mecbur kaldım diyebilirim. Korece bilen bir editör bile olmadığı için kitapta basım hataları bile oluştu edit yapılırken. Bu kadar rabet gören bir dilde bu kadar az kaynak olması büyük bir eksiklik. Korece Kelimeler ve Dilbilgisi kitabı sınıfta kullanmak için yazdığım bir kitaptı, online camiada bu kadar ilgi göreceğini ve cevap anahtarına ihtiyaç duyulacağını hiç düşünmemiştim. Umarım 2. Kitapta böyle bir sorun yaşamayacağız. Korece çalışma sürecindeki herkese sonsuz azim ve başarı diliyorum, bu süreçte sorularınız için her zaman hazırım. Bizlere Korece kaynak sunmaya çalışan saygıdeğer hocalarıma ve öğrenci arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

  Liked by 1 kişi

  1. Aslıhan Hanım merhaba,

   Biz de açıklayıcı yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Kitabınız için verdiğiniz emek kapak sayfasını açtığımız andan itibaren o kadar iyi anlaşılıyor ki. Bu kadar detaylı ve işlevsel bir kullanıma sahip bir dilbilgisi kitabı hazırladığınız için tebrik ederiz. Self-study tarzında hazırlamamış olsanız bile öğrenciyi kendi kendine çalışma ve araştırma yapmaya itmesi açısından da oldukça faydalı. Sonuçta dil öğrenmek keyifli bir süreç. Sizin de belirtmiş olduğunuz gibi ilgi ve alakanın yüksek olduğu bir dil olan Korece konusunda o kadar sınırlı kaynak mevcut ki kitabınızın ilgi çekmesi çok doğal.

   Yeni kitabınızı da merakla beklemekteyiz.

   İyi çalışmalar dileriz.

   Beğen

  2. Aslı hocam, inanılmaz güzel, akıcı ve yeni başlayanlar için kullanışlı bir kaynak. Türünün ilk ve tek örneği. Öğretici olmasının yanında akılda kalıcı ve gelistirici bir sistemle ilerliyor kitap.

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s