Kojin Karatani – Tarih ve Tekerrür

Merhaba sevgili Gün’den takipçileri,

Bugün Kojin Karatani’nin Tarih ve Tekerrür isimli kitabını inceleyeceğiz.

Önce kısaca yazar hakkında bilgi vermek istiyorum. Karatani Japon kökenli bir yazar. Akademik eğitimine ilk olarak Tokyo Üniversitesi’nde İktisat eğitimi alarak başladı. Daha sonra İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında Yüksek Lisans yaparak eğitimine devam etti. Şu an halen Amerika ve Japonya’da çeşitli üniversitelerde dersler vermektedir.

Bence Karatani’yi özgün kılan hiç şüphesiz sosyal bilimler içerisinde farklı disiplinleri bir araya getirerek oluşturduğu bütüncül bakış açısıdır. Bugün inceleyeceğimiz Tarih ve Tekerrür de şu an benim belli bir disiplin altında sınıflandırmakta zorlandığım bir çalışma. Yedi bölümden oluşan kitap, ilk önce giriş kısmında demokratik temsil sisteminin farklı bir eleştirisini yaparken alışılmadık bir Karl Max okuması da sunar. Bu bölümde ele alınan konu Karatani’nin belirttiği üzere Batı’da ortaya çıkmış ve Batı’ya ait olan kavramları ve bununla beraber Batı tarihinin bir çözümlemesidir bir bakıma.

Diğer bölümlerde ise birinci bölümdeki analizlerden yola çıkarak yazar bize Japon siyasi tarihi ve kültürü üzerine bilgiler verir. Fakat bu kadarla da kalmaz. Aynı zamanda modern edebiyatın gelişimi ve Japon edebiyatı üzerinden bir Japon toplumu okuması da yapar. Bana göre Tarih ve Tekerrür sosyal bilimler içerisinde hangi alanda çalışıyorsunuz hiç farketmez kesinlikle okunması gereken bir kitap.

Yedinci ve son bölüme gelindiğinde ise Budizm ile başlayan ve modern Japonya’nın doğuşu ile birlikte İkinci Dünya Savaşı’na kadar giden süreçte Japon toplumunun ve siyasetinin geçirdiği dönüşümleri Karatani’nin kendine has alışılmadık bakış açısından görüyoruz. İşte tam da bu yüzden yayının başında da belirttiğim gibi Karatani Asyalı veya Japon daha farklı bir tabirle Batı dışı bir araştırmacı olarak hem Batı’nın serüvenini hem de Japonya’nın serüvenini mevcut literatürde pek de alışık olmadığımız bir yaklaşımla bize anlatıyor.

Eğer siz de gerçekten merak ettiyseniz Tarih ve Tekerrür dışında Karatani’nin Türkçe’de yayınlanmış birkaç eseri daha bulunmakta. Bunlar sırasıyla;

  • Metafor Olarak Mimari
  • Transkritik
  • Derinliğin Keşfi
  • Dünya Tarihinin Yapısı
  • İzonomi ve Felsefenin Kökenleri

Okuduğunuz için teşekkürler,

Hoşçakalın!

-Musa-

Youtube kanalımızda yukarıda okuduğunuz yazının podcastini dinleyebilirsiniz;

One thought on “Kojin Karatani – Tarih ve Tekerrür”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s