Haruki Murakami – Mesleğim Yazarlık

Merhaba,

Hepimiz sevdiğimiz yazarların heyecanla beklediğimiz ve okuduğumuzda -çoğunlukla- mutlu, yeni kitap gelene kadar da -genellikle- üzgün hissettiğimiz kitaplarını nasıl yazdıklarını merak ederiz. Özellikle yeni bir kitabın yayınlanma haberini duyana kadar geçen süre aslında geçmez olur. Yazarın bu süreçte yaratıcı gücünü nasıl harekete geçirdiğine dair, bundan sonraki eserinin ne olabileceğine dair fikirler üretiriz. İşte Murakami tam bu noktada kendi yazım serüvenine bizleri ortak ediyor. “Sıradan” bir insanın nasıl da dünya çapında tanınan, eserleri dilden dile çevrilirken okuyucuları tarafından sevilen bir yazar haline dönüşümünü gözler önüne seriyor. Bunu yaparken de hiçbir kibir göstermeden hayatını, düşüncelerini ve süreci okurlarıyla paylaşıyor.

Mesleğim Yazarlık, toplamda 11 bölümden oluşan bir yazar olma yolculuğu. Bir roman yazma hayali olan veya yazılarına başlamış ancak kafasında milyonlarca endişe olan kişilere de bir rehber niteliğinde. Rehberden kastım şunu şöyle yapın bunu böyle yapın diyenler değil elbette. Kendi tecrübelerinden yola çıkarak roman yazma heyecanının nasıl başladığı, hangi aşamalardan geçtiği, bu süreçte aldığı eleştiri ve övgüleri oldukça açık sözlü bir şekilde açıklıyor.

Bu kitabı merak eden ve henüz okumayan okuyucular için 11 bölümün ismini vermek çok da sürpriz kaçıran bir detay olmayacaktır. Hatta merakı daha da arttıracağına neredeyse eminim.

 1. Roman yazarları neden hoşgörülü insanlardır?
 2. Roman yazarı olduğum ilk zamanlar
 3. Edebiyat ödülleri hakkında
 4. Özgünlük üzerine
 5. Peki ama ne hakkında yazmalıyım?
 6. Zamanı yanına almak – uzun romanlar yazmak
 7. Tamamen kişisel fiziksel aktivite
 8. Okul hakkında
 9. Nasıl karakterler yaratalım?
 10. Kime yazarız?
 11. Yurtdışına açılıyorum, yeni sınırlara

Her bir bölüm Murakami’nin hayatından enstantanelerle zenginleştirilmiş. Az önce de belirttiğim gibi oldukça açık sözlü. Tıpkı daha önce tanıtımını yaptığımız Koşmasaydım Yazamazdım kitabı gibi otobiyografik bir eser Mesleğim Yazarlık da. Hatta bence Murakami okumaya giriş kitabı niteliğinde. Çünkü her bölümde kaleme aldığı kitapların yazım süreçleri, taslak aşamasında bu kitaplar hakkında düşündüklerini, endişelerini, titizliğini o kadar güzel yansıtıyor ki, bu kitabı okuduktan sonra ismi geçen tüm eserlerini okuma isteğiniz artıyor.

Tabii ki yazı yazma süreci Murakami için de 30 yılı aşkın süredir devam eden uzun soluklu bir yolculuk. Bu istikrarının sırlarını da Mesleğim Yazarlık eserinde bulabiliyoruz. Bunca yıldır yazma tutkusunun nasıl devam ettiğine, devam etmesi için gereken inatçılığa ve kendisi gibi olma yolundan vazgeçmemeye yaptığı vurgular sadece roman yazımı için değil hayatında istediği alanda başarılı olmak isteyen herkes için altı çizilmesi ve düşünülmesi gereken noktalar.

Ve nihayetinde bu sert rüzgar esip geçtiğinde yüreklerimizde bıraktığı kötü bir hayal kırıklığı hissiydi sadece. s.31

Aynı zamanda bu eserinde Murakami’nin kendisine röportajlarda sorulan sorulara gerçekten vermek istediği cevapları da okuyabiliyoruz. Serbest çağrışım tekniği ile konu başlıkları altında okuyucuyla dertleşmesini görebiliyoruz. Çünkü onu en iyi anlayacak kişiler yine onun okuyucuları. Bu açıdan onun hem kendisi, hem edebiyatı, hem de Japon toplumu hakkındaki anlatımını oldukça samimi bulduğumu söylemeliyim.

Murakami sonsöz bölümünde bu yazılarının ilk 6 bölümünün daha önce MONKEY isimli bir dergide yayınlandığını geriye kalanlarının ise son dönemde kaleme aldığı yazılar olduğunu belirtiyor. Birden bire ortaya çıkmış bir eser değil anlaşıldığı üzere. Zaman içerisinde içinde biriktirdikleri üzerinden kendisine bir bakış sunmuş. Bu da bir “eser” ortaya koyma konusunda endişeleri olan herkes için okunması çok keyifli bir kitap haline getiriyor Mesleğim Yazarlık’ı.

Yetmeyen gücün boşluğu daha sonra gayretle doldurulabilir. Ama kaybedilen şans geri kazanılamaz. s.112

Son olarak, 2015’te Japonya’da yayınlanmasının ardından Türkçeye Doğan Kitap tarafından Ekim 2019’da Ali Volkan Erdemir çevirisiyle kazandırılan deneme türündeki Mesleğim Yazarlık, toplamda 208 sayfadan oluşuyor.

Gelecek yayınımda bir başka eser ile görüşmek üzere,

Hoşçakalın!

One thought on “Haruki Murakami – Mesleğim Yazarlık”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s