Ogai Mori – Yaban Kazı

Merhaba,

2021 yılının son aylarında İthaki Yayınları tarafından yayınlanan Japon Klasikleri serisi hepimizi mutlu etti. Devamının da geleceğini duyurdukları için mutluluğumuz daha da arttı. İşte bugün Japon Klasikleri serisinin ilk kitabı ile Japon Edebiyatı yayınlarımıza devam ediyoruz; Ogai Mori’nin Yaban Kazı. Alper Kaan Bilir’in orijinal dili Japonca’dan çevirisiyle dilimize kazandırılan Yaban Kazı bildiğim kadarıyla Ogai Mori’nin dilimize çevrilen ilk eseri.

1911-1913 yılları arasında tefrika şeklinde 雁 ismiyle basılan Yaban Kazı çevirisi sayesinde kalemiyle tanıştığımız Ogai Mori, modern Japon edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olarak biliniyor. Yaban Kazı eserinde anlatıcının gençlik yıllarında okuduğu okul ve yatılı kaldığı yurtta tanık olduğu bir olayı dinliyoruz. 1880’lerde geçen bu olay o dönemin Japonya’sı hakkında adeta panoramik bir gezintiye çıkarıyor biz okurları. Anlatıcının arkadaşı olan öğrenci lideri durumundaki Okada, öğrenciler ile tefecilik ilişkisi kurarak zenginleşen Suezo ve ailesi, bir polis tarafından kandırılarak mutsuz bir evliliğin ardından babasıyla yaşadığı evine dönen güzel Otama arasındaki ilişkiler romanın temelini oluşturuyor.

Bir sokakta dolaşırken önünden geçtiğiniz evlerin kapılarının ardında olanları bilemediğimiz dünyada yazar, bu kapıları birer birer çalarak bizleri de içeriye davet ediyor. Japon kültürünün, seramonilerinin, doğasıyla, mahallesiyle, toplumuyla nasıl iç içe olduğunu bizlere gösteriyor.

Kitabın arka kapağında da belirtildiği üzere spoiler olmayan ve adeta romanın temelini oluşturan Suezo ve Otama’nın ilişkisi ve bu ilişkiye toplumun bakış açısı 19. yüzyıl Japonya’sına açık bir pencereden bakmamızı sağlıyor.

Okuması oldukça keyifli olan 142 sayfalık Yaban Kazı, sürükleyici anlatımıyla sizi birkaç saatliğine Japonya’ya götürüp getirecek.

Ayrıca okurken Okada’yla sokaklar arasında gezinmek, Otama’nın babasıyla göl kenarında tur atmak isterken yazarın sinematografik anlatımları sayesinde izliyormuş gibi kafanızda canlandırabiliyorsunuz detayları. Bu detaylar da yönetmen Shiro Toyoda tarafından 1953 yılında sinemaya aktarılmış. Belki de yeni yılın ilk filmlerinden olabilir okurlar için.

Yeni yılda da keyifli okumalar dileriz!

Gelecek yayında görüşmek üzere~

One thought on “Ogai Mori – Yaban Kazı”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s