Sun Mi Hwang – Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk

Merhaba,

Bu yayınımda Kore edebiyatından masalsı yapısıyla toplumsal gerçekliklere naif bir eleştiri sunan Sun Mi Hwang’ın Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk isimli eserini sizlere tanıtmak istiyorum. Türkiye’de ilk olarak 2014 yılında Pınar Savaş çevirisiyle Butik Yayınları tarafından yayınlanan eser uzun zamandır tükenmiş olduğu için ulaşılamayan ve okurları da merak ettiren bir eser olarak aklımızın köşesinde kalıyordu. Daha sonra 2020 yılında Timaş Yayın Grubu tarafından yine Pınar Savaş çevirisiyle tekrar basıldı. Bizler de bu şekilde Sun Mi Hwang ile onun masalsı kitaplarına doğru yola çıktık.

Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk isminden de anlaşılabileceği üzere baş karakteri tavuk olan bir eser. Hep aslan, kaplan gibi güçlü karakterleri görmeye alışık okuyucularda şaşkınlık yaratan bu durumu yazar Sun Mi Hwang sıradan insanların da kendi hayatlarının başrolü olduklarını niteleyen bir karakter yaratmak isteğiyle açıklıyor. Hatta kendisinden kitabın yazım öyküsünü dinlediğimizde Filiz adındaki tavuk ile o sırada kanser tedavisi gören babasını temsil ettiğini söylüyor. Babasının vefat etmeden önceki son sözleriyle eser de son buluyor. Bu şekilde gücü, aile olmanın önemini ve doğanın döngüsünü öyle etkileyici bir şekilde ele alıyor ki hem gerçekler hem de hayal gücü ile oluşturulan bu kurgu, eseri bir çocuk kitabı olmasının ötesine götürüyor. Bu röportajı şuradan dinleyebilirsiniz.

Okuyucuları pek çok konuda düşünceye sevk edecek ve belki de uzun zamandır düşündükleri, ikilemde kaldıkları olaylara bir ışık tutarak yeni bir bakış açısı kazandırabilecek gerçekten güçlü bir eser.

Kore’de 2000 yılında yayınlandıktan sonra pek çok dile de çevrilen Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk aynı zamanda 2011’de bir animasyon filme dönüştürülmüş. Sevimli Tavuk ismiyle internette arattığınızda karşınıza çıkacak bu animasyon da pazar günü size eşlik edebilir. Aynı eser 2015’te ise bir müzikal olarak Kore’de sergilenmiş.

Dünya çapında 25 farklı dile çevrilerek 2 milyondan fazla satış yapan kitap popülaritesini korumaya devam ediyor.

Sun Mi Hwang’ın dilimize çevrilen Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek isimli bir eseri daha bulunuyor. Hatta Timaş Yayın Grubu yeni bir çeviri eserinin daha kısa zaman sonra bizlerle buluşacağının da duyurusunu geçtiğimiz günlerde yaptı. Ben de yayınlarımda bu eserleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Bir sonraki yayında görüşmek üzere,

Hoşçakalın.

One thought on “Sun Mi Hwang – Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s