Toshikazu Kawaguchi – Kahve Soğumadan Önce

Merhaba,

Bugünkü yayınımda son dönemlerde oldukça ün kazanan ve okurların kitap seçimlerinde üst sıralarda yer aldığını gördüğüm Kahve Soğumadan Önce kitabını sizlere tanıtacağım. 2021 yılında İngilizce’den Şebnem Tansu çevirisiyle dilimize kazandırılan Kahve Soğumadan Önce Epsilon Yayınevi tarafından basılmış. Kitap ve kahve ayrılmaz bir ikili olduğundan ismiyle ve kapak tasarımının sadeliği ile zaten okumak için her şeyi sağlıyor kitap elinize aldığınız andan itibaren.

2015 yılında bir tiyatro oyunundan metne dönüştürülerek ortaya çıkan Kahve Soğumadan Önce, roman gibi gözükse de aslında içerisinde 4 tane farklı öykü barından ancak kafe sahibi ve daimi müşterileri ile bu dört öykü arasında bütünlük oluşturan bir eser. Her bir hikaye de Funiculi Funicula ismindeki kafede yaşanan bir zamanda yolculuk hikayesi var. Daha önce kafeye birlikte gittikleri kişilerle bir kez daha buluşarak söyleyemedikleri şeyleri söylemek, pişman oldukları şeyleri telafi etmek gibi birbirinden farklı amaçlarla kafeye gelen kişilerin hikayeleri samimi ve yalın bir dille kaleme alınmış. Bu yolculuğun pek çok kuralı olduğu gibi, yapılan yolculuk hiçbir şekilde günümüzü etkilemiyor, olacak olan olması gerektiği gibi olmaya devam ediyor.

Kahve Soğumadan Önce kitabının yazarı Toshikazu Kawaguchi, aslında bir tiyatro oyun yazarı, yapımcı ve yönetmen. Yazdığı bu tiyatro oyunu Suginami Drama Festivali’nde ödül de alınca, metni bir romana çeviriyor. Bu şekilde yazdığı ilk roman olan Kahve Soğumadan Önce romana çevrildikten sonra dünyada pek çok dile çevrilerek popüler hale geliyor. 2015 yılında Japonya’da yayınlanmasının ardından ise 2018 yılında Cafe Funiculi Funicula ismiyle sinemaya uyarlanıyor. Kitabı okuduktan sonra izlemek her zaman daha keyifli bir seçenek tabii ki.

Yazar Toshikazu Kawaguchi, 2017 yılında ise Kahve Soğumadan Önce kitabının devamı olarak ikinci bir kitap daha kaleme alarak Funiculi Funicula’ya yeni müşteriler getirerek bizi onlarla buluşturmuş. İkinci kitap Tales from the Cafe henüz Türkçe’ye çevrilmedi ama sabırsızlıkla beklediğimizi söylemek yanlış olmaz.

Kitabı okuyup bitirdikten sonra aklımızda kafeye gitme şansımız olsaydı acaba kiminle buluşmak isterdik sorusu kalıyor. Sahi siz kiminle buluşmak isterdiniz?

One thought on “Toshikazu Kawaguchi – Kahve Soğumadan Önce”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s