Kim Yeon Su – Mucize Çocuk

Merhaba,

Bugünkü yazımda sizlere Kore Edebiyatından dilimize Göksel Türközü tarafından çevrilen ve Ekim 2020’de Doğan Kitap tarafından yayınlanan Koreli yazar Kim Yeon Su (김연수)’nun Mucize Çocuk (원더보이) isimli eserini tanıtmak istiyorum.

Kore Edebiyatı’nın modernist yazarlarından Kim Yeon Su’nun 2012’de Kore’de yayınladığı romanı Mucize Çocuk, içeriği açısından hem bireysel hem de toplumsal olarak Koreli kimliğinin nasıl oluşum gösterdiğine dair bir okuma sunuyor. Bireysel açıdan kitaba ismini veren Gim Conghun’un hikayesi, sıradan bir çocuğun onun “Mucize Çocuk” olarak adlandırılmasına sebep olan olaylar karşısında, hayatında meydana gelen kayıplar aracılığıyla kendi varoluş sebebini sorgulayan içsel bir hesaplaşma şeklinde okunabilir. Toplumsal açıdan ise Kore’nin Bak Conghi döneminde uygulanan Yuşin rejimine karşı demokrasi adına giriştikleri mücadelenin etkilerinin yansıdığı dönem ele alınmakta. Demokrasi hareketlerinin Kore’nin günümüzdeki durumuna gelebilmesi için taşıdığı önem, onun Koreli halk ve öğrenciler tarafından korunması ve uygulanması hususunda meydana geldiği için bu durum Koreli kimliğinin ayrılmaz parçalarından birisi. İşte Mucize Çocuk romanının arka planı bu demokrasi hareketi ve devletin baskısından oluşuyor.

Başta Gim Conghun olmak üzere onun hayatına roman boyunca giren her karakterin geçmişlerinde ve yaşadıkları 1980’li yıllarda unutulmayacak izler ve etkiler bırakan bu dönem kitabın arka kapağında da belirtildiği üzere Güney Kore’nin yakın geçmişine bir yolculuk sağlıyor.

Aslında bu dönem Mucize Çocuk kitabını kaleme alan Kim Yeon Su’nun da içinde büyüdüğü dönemin ta kendisi. 1970 yılında doğan yazar Sungkyunkwan Üniversitesi’nde İngiliz Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli eserleri Korece’ye çeviriyor. Ardından da yazın hayatına başlıyor. 2008’den 2009’a kadar Kore’de bir gençlere yönelik çıkan edebiyat dergisi olan Foot (풋)’ta seri şeklinde yayınladığı Mucize Çocuk’u 2012’de kitap olarak yayınlıyor.

Mucize Çocuk hem yalnızlık hem de başkaları ile empati kurma konusunda 15 yaşında bir çocuğun dünyasından okurları da kendilerini sorgulamaya iten, sonu açık uçlu bir şekilde biten bir roman.

Herkese iyi okumalar!

One thought on “Kim Yeon Su – Mucize Çocuk”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s