Osamu Dazai – Yeşil Bambu ve Diğer Fantastik Öyküler

Merhaba,

İthaki Yayınları’nın başlattığı Japon Klasikleri serisinin ikinci kitabı ile Japon edebiyatı yayınlarımıza devam ediyoruz. Bu hafta Türkçe’ye pek çok eseri çevrilen ve Türk okuyucular tarafından oldukça sevilen Osamu Dazai’nin 2021 yılında Esmanur Yiğit ve Esranur Yiğit’in çevirileriyle yayınlanan Yeşil Bambu ve Diğer Fantastik Öyküler isimli öykü kitabını tanıtacağız.

Osamu Dazai’nin farklı yıllarda kaleme aldığı yedi öyküden oluşan bu eser, Japon kültürünün, toplum yaşamının, milli değerlerin ve tarihin tınısını taşıyor. Adeta Osamu Dazai’nin dizinin dibine oturup anlattığı birbirinden ilginç fantastik ögelerle dolu masalları dinliyoruz.

Yeşil Bambu (1945), Aşk ve Güzellik Hakkında (1939), Hazakura ve Sihirli Islık (1939), Onurlu Yoksulluk Hikayesi (1941), Denizkızı Denizi (1944), Romanesk (1934), Romantizm Feneri (1940-41) isimli öyküler birbirinden bambaşka dünyalar ve olaylar sunsa da birleştikleri nokta “insan” olmakta gizli. İnsanların farklı karakterlerden oluşmalarına rağmen istekleri, arzuları, hedefleri, açgözlülükleri aslında yüzyıllardan beri değişmeden süre gelen özellikleri. Bu yüzden her öykü aslında bizi, “insanı” anlatıyor.

Okuyanlar genellikle kendilerinde hüzünlü bir his bıraktığını ifade ederlerken, Osamu Dazai’nin yaşam öyküsüne de atıfta bulunmak gerekiyor. 1909 yılında Kanagi’de varlıklı bir ailede dünyaya gelen Dazai, yalnız geçen çocukluk yıllarında yazım serüvenine başlıyor. Yaşı ilerledikçe çeşitli edebiyat dergileri, gazetelerde yazarken Hirosaki Üniversitesi’nde edebiyat okumaya başlamasıyla kariyerinin de bu şekilde ilerleyeceği anlaşılmış oluyor. Bu dönemde asıl ilgisi Edo Dönemi kukla tiyatrosuna kaysa da en sevdiği yazarlardan olan Ryunosuke Akutagawa’nın 1927’deki intiharı onun hayatında bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor. Kendisi de 1929 yılında intihar girişiminde bulunsa da başarısız oluyor.1930 yılında üniversiteden mezun olunca bu kez Tokyo Üniversitesi Fransız edebiyatı bölümüne yazılıyor. Bu süre içerisinde tekrarladığı intihar girişimleri, ailesinin tamamen karşı olduğu bir görüşe dair siyasetin içerisine girmesi ailesi ile arasındaki zayıf bağları kopma noktasına getiriyor. Çeşitli hastalıklardan dolayı başladığı ağrı kesici ilaçlara zamanla bağımlı hale gelen Dazai, bir süreliğine akıl hastanesine kapatılıyor. Bu hayatına giren insanlar, eşleri onun yalnızlık duygusunu ve 1927’den beri defalarca denediği intihar etme arzusunu bastıramıyor. 1948 yılında intiharı “başarıyla” sonlandığında geride kendisini 20. yüzyılın en önemli yazarlarından birisi olarak tanıtacak pek çok eser bırakıyor.

Türkçe’ye çevrilen eserlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Kitap İsmiÇevirmenYayıneviYılı
Batan GüneşEsin Talu ÇelikkanYapı Kredi Yayınları1994
Batan GüneşEsin Talu ÇelikkanOlvido Kitap2016
Batan GüneşBilge ÇayOlvido Kitap2021
Mor Bir Serserinin Gezi NotlarıAslı BiçenYapı Kredi Yayınları2003
Mor Bir Serserinin Gezi NotlarıAslı BiçenDedalus Kitap2018
İnsanlığımı YitirirkenHüseyin Can ErkinKarakutu Yayınları2006
İnsanlığımı YitirirkenHüseyin Can ErkinJapon Yayınları2017
İnsanlığımı YitirirkenHüseyin Can ErkinSel Yayıncılık2020
İnsanlığımı KaybedişimEsmanur Yiğit – Esranur YiğitOlvido Kitap2021
Buruk AyrılıkHüseyin Can ErkinJapon Yayınları2017
Öğrenci KızBarış BayıkselCan Yayınları2020
Koş Melos!Didem İpekoğlu – Sinan CeylanOlvido Kitap2022
Yeşil Bambu ve Diğer Fantastik ÖykülerEsmanur Yiğit – Esranur Yiğitİthaki Yayınları2021

Osamu Dazai’nin eserleri hakkındaki tanıtımlarımızı sürdüreceğiz. Şimdiden herkese keyifli okumalar dileriz!

One thought on “Osamu Dazai – Yeşil Bambu ve Diğer Fantastik Öyküler”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s