Haruki Murakami – Kumandanı Öldürmek

Merhaba,

Bu yayınımda bizi gizemli bir maceraya sürükleyen bir ressamın peşinden gittiğimiz Haruki Murakami’nin orijinal ismi 騎士団長殺し olan Kumandanı Öldürmek eserini sizlerle paylaşmak istiyorum. Murakami’nin 2017’de yayınladığı, Kasım 2018’de de Ali Volkan Erdemir’in Japonca’dan dilimize çevrilmesi ile Doğan Kitap tarafından basılan Kumandanı Öldürmek 848 sayfadan oluşan bir roman. Ancak sayfa sayısı kesinlikle gözünüzü korkutmasın. Daha önce Murakami’nin eserlerini okuyan okuyucular muhtemelen bitmesini istemedikleri için bu kitabı sona bile saklıyor olabilirler okumak için. Ancak bu kitap ile yazarla tanışacak okuyucular da kitabın muhteşem bir macera sunarak kendilerini kucaklayacağına ve sayfaları çevirdikçe doyumsuz bir hazza ulaştıracağından emin olabilirler.

Hem gizemli hem tüyler ürpertici noktaları olmasına karşın aslında en temelde bir adamın hikayesini okuyoruz Kumandanı Öldürmek’te. Eşinden gelen ayrılma talebiyle bir boşluğa düşen ve bu boşluk esnasında konakladığı ünlü bir ressamın dağ başındaki evinde kalan 36 yaşındaki baş karakterimizi hikayesi. Kendi kurduğu düzen içerisinde çok da sorgulamadan bir hayat sürerken birden biri düzeninin bozulması ve kendi kendisiyle baş başa kalması onu geçmiş, şimdiki yaşamı ve geleceği üzerine düşünmeye itiyor. Bu esnada hem kaldığı ev hem de hayatına giren yeni insanlar ile yalnız geçen günleri giderek ilginç bir hal alıyor. O dağ başındaki evde kendi ressamlık kariyeri ile hayatının dönüm noktalarının birleştiği bir sürece giriyor.

Şimdiye kadar hayatında yalnız kalıp düşünmeye fırsat bulamamış okuyucular bu sürecin çok iyi geleceğini düşünürler bu dağ başındaki evdeki münzevi hayatta. Ancak evin asıl sahibi olan ve şimdi bir bakımevinde kalan, geçmişi hakkında çok da kimsenin bilgisinin olmadığı ünlü ressamın çatı katına sakladığı “Kumandanı Öldürmek” tablosunun ortaya çıkmasıyla geri dönülmez bir macera baş kahramanımızın yalnız geçen günlerinin odak noktası oluyor.

“Zamanı kendi yanıma çekmeliyim”. s.65

Murakami’nin cümlelerinin arasına serpiştirdiği metaforlar ve birbirinden güzel klasik müzik eserleri okuyanları kesinlikle büyülü bir dünyaya çekiyor. İçerik hakkında spoiler vermemek için sanırım tanıtım yazımı burada kesmem yerinde olacak.

Murakami’nin tadına doyulmaz eserlerini okumaya devam edeceğiz. Sonraki yayınlarımızda görüşmek üzere, hoşçakalın!

One thought on “Haruki Murakami – Kumandanı Öldürmek”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s