Gu Byeong Mo – Büyülü Fırın

Merhaba,

Bu yayınımda sizlere tanıtacağım kitap orijinal ismi 위저드 베이커리 olan Gu Byeong Mo’nun 2009 yılında yayınladığı Büyülü Fırın. Büyülü Fırın, Türkçe’ye Korece’den Tayfun Kartav çevirisi ile kazandırıldı ve Lotus Kitap tarafından Ağustos 2021’de yayınlandı.

Gu Byeong Mo’nun dilimize çevrilen ilk eseri Büyülü Fırın, özellikle kapak tasarımı ve ciltli baskısı ile oldukça eğlenceli bir konu sunan görüntüye sahip. Ancak içeriği hakkında arka kapağındaki tanıtım yazısına baktığımız zaman aslında acı gerçekler içeren bir dramdan oluşan bir kurgu ile karşılaşıyoruz. Büyülü Fırın’ı merak ettiğimiz an da işte burada başlıyor.

Annesini yitirdikten sonra kekeme kalan 16 yaşında bir gencin ağzından yazılan roman, genç-yetişkin tarzını tam anlamıyla karşılıyor. Öncelikle evinde bu kayıptan sonra yaşanan değişim ve ardından Büyülü Fırın ile tanışma hikayesi ve iki farklı son içeren kitap okuyucuyu rahatsız eden ögeler içeriyor. Baş karakterimizin babasının tekrar evlenmesi ile evlerine gelen Öğretmen B ve kızının, onun hayatında büyük bir değişime yol açması ile evden kaçıp kendisini Büyülü Fırın’da bulması bir bakıma şans olarak nitelendirilebilir bu noktada. Ancak evde yemek yemediği için devamlı bu fırından ekmekler alan karakterimiz, fırının gerçek yüzünü burada keşfediyor. Yapılan ekmek ve tatlıların içerisine kimsenin bilmediği bir karışım ekleyen fırının müdürü, internetten gelen siparişleri hazırlayarak insanların geri dönülmez sonuçlar doğuran isteklerini ürünleriyle karşılıyor. Bu süreçte fırında çalışan ve baş karakterin en yakınlarından birisi haline gelen mavili kız Büyülü Fırın’ı ve onun işleyişini okuyucularla paylaşıyor.

Kitabın arka kapağında yazan tanıtım yazısı, kitabı oldukça iyi bir şekilde özetliyor. Gizem, korku ve fantezinin tüm unsurlarına sahip, genel edebiyatla kurgusal büyüyü harmanlayan bir eser Büyülü Fırın okuyucularını bekliyor. Kitabın tanıtım videosu da oldukça güzel bir şekilde hazırlanmış.

Büyülü Fırın ile 2009 yılında Changbi Genç Yetişkin Ödülü’nü kazanan yazar Gu Byeong Mo’nun Kore edebiyatının dikkat çeken yazarlarından birisi haline geliyor. 1976’da Seul’de doğan yazar, Kyung Hee Üniversitesi’nden Kore Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olarak editörlük ve yazarlık ile yaşamını sürdürüyor. 12 yaşından beri hikayeler yazan Gu Byeong Mo, pek çok kez edebiyat ödülü yarışmalarına başvurmuş ve yazmayı hep sürdürmüş. Yayınlanan pek çok eseri var, belki ilerleyen zamanlarda Türkçe’ye çevrilirse onları da okuma şansımız olur.

Tehlikeli dileklerin gerçekleştiği büyülü, karşı konulamaz bir hikaye sunan Büyülü Fırın’ı okunuz mu? Yorumlarınızı bizlerle paylaşırsanız seviniriz.

Gelecek yayında başka bir eserle görüşmek üzere,

Hoşçakalın!

One thought on “Gu Byeong Mo – Büyülü Fırın”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s