Min Jin Lee – Paçinko

Merhaba,

Bu yayınımda sizlere Kore edebiyatından Uluslararası Çok Satan listelerine girmiş olan Koreli – Amerikalı yazar Min Jin Lee’nin Paçinko isimli romanını tanıtacağım. 576 sayfadan oluşan Paçinko, Kübra Tekneci’nin orijinal dili İngilizce’den yaptığı çeviri ile Epsilon Yayınevi tarafından Mart 2022’de Türkçe olarak raflarda yerini aldı.

Tarih bizi hayal kırıklığına uğrattı ama önemi yok. s.13

Kitabın etkileyici ilk cümlesi ile birlikte tarihin aslında kaydetmediği sıradan insanların hayatının tarih boyunca değişimini sunan bir romana başlıyoruz. Kore’nin Japonya tarafından 45 yıllık işgal süreci ve sonrasında İkinci Dünya Savaşı ve Kore Savaşı dönemini bir aile üzerinden ele alan roman, gerçeklikler ve kurgu arasında mekik dokuyan bir okuma sunuyor. Kore’de Busan yakınlarında Yeongdo ismindeki bir balıkçı kasabasından başlayan ailenin öyküsü aile bireylerinin dört jenerasyonuna yayılıyor. Bu süreçte de Kore’den Japonya’ya oradan Amerika’ya onları takip ediyoruz. Kitap toplamda üç bölümde bu süreci ele alıyor; birinci bölüm Gohyang / Memleket (1910-1933), ikinci bölüm Vatan (1939-1962), üçüncü bölüm Paçinko (1962-1989).

Korelilerin Japon işgali döneminde yaşadıkları ekonomik ve sosyal zorluklar ile mücadele eden ve kirada oturdukları evlerin odalarını pansiyona çevirerek yaşamlarını devam ettiren aile, yarık bir damak ve çarpık bacakla doğan oğullarını evlendirdikten sonra gelinleri Yangjin ile birlikte düzenlerini korumak için çok çalışıyor. Art arda kayınvalidesi ve kayınpederi ve eşini kaybeden Yangjin umudunu hiç kaybetmeden kızı Sunja ile pansiyon işlerine devam ederken, Sunja’nın hayatı Japonya’da yaşayan ve iş adamı olarak bilinen Koreli Koh Hansu’ya aşık olmasıyla geri dönülemez bir şekilde değişiyor. Bundan sonra biz ağırlıklı olarak Sunja ve ailesinin yaşam mücadelelerine tanık oluyoruz. Japonya’da sokakta Kore yemekleri satışına ve kitaba ismini veren Paçinko adı verilen kumarhanelere uzanan bir mücadele bu.

Hem aşk hem hayat mücadelesi hem de bir aile dramı olarak tarif edebileceğimiz roman, aslında o dönemde yaşayan Korelilerin bakış açısından fakirlik ve zenginlik, sevgi ve nefret konularını ele alıyor. Tabii ki bu durumlar evrensel olarak tüm insanların ve ailelerin anlayabileceği ve empati kurabileceği bir okuma sağlıyor okurlara. Bunun ardında ise en çarpıcı durum Kore halkının Japonya’nın işgal döneminden itibaren Japonlar tarafından nasıl ezildiğinin ve küçük görüldüğünün net bir göstergesini sunması. Bu durum ise kültürel bir değişimin ve kimliğin önemini vurguluyor.

Yazar Min Jin Lee, yedi yaşında ailesi ile birlikte Amerika’ya göç ederek, yaşamını New York’ta sürdürmeye başlıyor. Yale Üniversitesi’nde 1990 yılında tarih bölümünden mezun olduktan sonra, Georgetown Üniversitesi’nde hukuk okuyor. Hukuk alanında aldığı eğitim ile avukat olarak çalışan yazar bu süre içerisinde sürekli kafasına takılan konular hakkında yazılar yazıyor. 2007 yılında yayınladığı Free Food for Millionaires kitabıyla çok okunan kitaplar listesine giren Min Jin Lee, bu kitabının ardından yaklaşık 20 senedir üzerinde düşündüğü Paçinko kitabını kaleme alıyor ve 2017 yılında yayınlayarak başarılarını ve popülaritesini arttırıyor. Min Jin Lee’nin hayatı ve yazım süreçleri hakkında verdiği bir röportajı da merak edenler buradan okuyabilir.

Öyle ki Paçinko kitabı 25 Mart’ta Apple TV+ tarafından diziye uyarlandı ve dünya çapında ilgi gören bir yapım haline geldi.

Paçinko, elinize aldığınız andan itibaren sizi Sunja ve aile bireyleri ile başına gelenler hakkında merak uyandırarak bırakamayacağınız bir romana dönüşüyor. Sanki onların bibliyografilerini takip ediyormuşçasına karakterler, bugün neredeler ve neler yapıyorlar diye sorgulatacak kadar yakından tanıdığınız insanlar haline geliyorlar.

Gelecek yayınımızda başka bir eserle görüşmek üzere,

Hoşçakalın!

One thought on “Min Jin Lee – Paçinko”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s