Natsuko İmamura – Mor Etekli Kadın

Merhaba,

Bu yayınımda sizlere tanıtmak istediğim eser Japon yazar Natsuko İmamura’nın Can Yayınları tarafından Ekim 2021’de yayınlanan ve orijinal ismi むらさきのスカートの女 olan Mor Etekli Kadın’ı. Mor Etekli Kadın dilimize Japonca orijinal dilinden Ali Volkan Erdemir tarafından çevrildi. 100 sayfadan oluşan eser, yazarı Natsuko İmamura’ya 2019 yılında Akutagawa Ödülü’nü getirdi.

Kitabın adından da anlaşılabileceği üzere ana karakterimiz Mor Etekli Kadın sanılabilir, ancak kitabın kapak resmine biraz dikkatlice baktığınızda hikayemizin iki ana karakteri olduğunu söyleyebiliriz. Evet, bu hikayede Mor Etekli Kadın ve Sarı Ceketli Kadın hakkında konuşmamız gerekiyor. Kısa ancak etkili bir hikaye bu iki kadının hikayesi. Bunun ardında da pek çok sebep var. Yaşadığı mahallede her daim giydiği mor eteği, her daim gittiği fırın, her daim parktaki aynı köşede yediği kremalı çörek ile mahallenin ilgisini çeken ve zamanla sadece Mor Etekli Kadın olarak anılan Hino Mayuko ile onunla tanışmayı takıntı haline getiren ve onun yaptığı her şey, evinin kapı numarasına kadar, hakkında bilgi toplayan aynı mahallede yaşayan Sarı Ceketli Kadın olarak bildiğimiz Gondo hakkındaki hikayemiz. Sarı Ceketli Kadın’ın ağzından dinlediğimiz bu hikayede aslında Mor Etekli Kadın’ı sadece Sarı Ceketli Kadın’ın gözünden izliyoruz. O ne yapsa, ne yese, kiminle konuşsa Sarı Ceketli Kadın’ın gözlemleri ve kadının bu hareketlerinin Sarı Ceketli Kadın’da uyandırdığı düşünceleri dinliyoruz. Gizem ve sürükleyici ögeler tam da burada başlıyor. Mor Etekli Kadın hakkında, Sarı Ceketli Kadın’dan pek çok şey öğreniyoruz ama “Sarı Ceketli Kadın kim?” sorusu okumalarımızın arka planında bize eşlik ediyor.

Kitap Japon toplumunun bireyselliği, Japon iş yaşamının zorlukları, Japon ekonomisinin dağılımı hakkında arka planı dolu dolu bir okuma sunuyor bu kısa sürede. Yazarın insanları gözlem yeteneğinin de ne kadar kuvvetli olduğunu kaçırmıyoruz bu esnada.

Natsuko İmamura’yı merak ettiren bu ayrıntılardan sonra yazar hakkında da biraz araştırma yapmak gerekıyor. Japonya’nın en ilgi çekici yazarlarından birisi olan İmamura 1980 yılında Hiroşima’da doğmuş ve şu anda Osaka’da yaşamını sürdürmekte. Neredeyse yazdığı her eserle Japonya’nın yüksek öneme sahip edebiyat ödüllerini kucaklayan yazar ile biz Türk okuycular Mor Etekli Kadın eseri ile tanıştık. İlerleyen dönemlerde yazarın diğer eserlerini okumak için de sabırsızlandığımızı söyleyelim.

Mor Etekli Kadın’ı okuduysanız bizimle yorumlarınızı paylaşmanızdan mutluluk duyarız. Sonraki yayınlarımızda görüşmek üzere,

Hoşçakalın!

One thought on “Natsuko İmamura – Mor Etekli Kadın”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s