Takashi Murakami – Yıldız Bekçisi Köpek

Bir kaybın ardından neye tutunuruz? Tutunduğumuz şey cansız bir nesne de olsa, yaşayan bir varlık da olsa kendimizi nasıl teselli ederiz? Belki içimizde bir şeylerin parçalanması tuttuğumuz yasın hafiflemesini sağlıyordur, belki de tam tersini… Deneyimlemeden bilemeyiz… Bu mangada, kaybettiklerinin ardından Happy adlı köpeği ile uzun bir yolculuğa çıkan adama eşlik ediyoruz. 

Tek ciltlik bu manga, Takashi Murakami (村上たかし) tarafından yazılmış. 2008 yılında çıkmış olan manga, Hoshi Mamoru Inu (星守る犬 – Stargazing Dog) ismiyle yayımlanmış. Türkçe çevirisi ise 2022 yılında, Gerekli Şeyler Yayıncılık tarafından “Yıldız Bekçisi Köpek” ismiyle çıktı.

Bu kısacık mangada, ailesiyle sorunlar yaşayan bir adamın köpeğiyle çıktığı yolculukta yaşadıklarına dahil oluyoruz. Köpeğin ağzından okuduğumuz bu öyküde, engebeli bir yolda ilerlemeye çalışan ikilinin tüm zorlukların üstesinden bir şekilde gelebildiğini görüyoruz. Adamla köpeğin arasında hiçbir çıkarın olmadığı bu dostluk sayesinde hayata umutlu bakabilmenin önemini görüyoruz.

Kimi zaman etrafımızda kimsenin kalmadığını, bundan böyle mutluluğu yakalayamayacağımızı düşündüğümüz zamanlar olmuştur. Böyle zamanlarda biraz uzaklaşmak, mümkünse kısa bir yolculuğa çıkmak ruhumuzu hafifletebilmenin yollarından biri. Happy ile babasının yolculuğu da hayattan, hayatın getirdiklerinden bunalmış okuyucuların yüreğine su serpebilecek nitelikte.

Kitapta iki kısa öykü okuyoruz. Birincisi yazıda da bahsettiğim gibi Happy ile babasının yolculuğunu anlatıyor. İkinci öykü ise yine bir yolculuk hikayesi. Bulduğu bir notun peşinden notun sahibine ulaşmaya çalışan adamın bu süreçte yaşadıklarına şahit oluyoruz. (Burada ufak da bir not ekleyeyim: Bu adamın öyküsü ilk öyküyle bağlantılı ilerliyor. Yani önce bu öyküyü okusanız da sorun olmaz elbette ancak ilk öyküden sonra okuduğunuzda daha etkili bir öykü haline geliyor.)

Aynı zamanda bu mangadan uyarlanan bir film de bulunmakta. Mangayla aynı isimli bu film 2011 yılında çıkmış. Filmdeki olaylar mangayla benzerlik gösterse de bazı farklılıklar bulunuyor elbette. Buna rağmen içinizi ısıtacak hüzünlü bir uyarlama olduğunu söyleyebilirim.

Hayvanları seviyorsanız, yolculuk öyküleri okumaktan hoşlanıyorsanız, hayattaki zorlukların üstesinden gelmeye çalışan karakterlerle bir yolculuğa çıkmak isterseniz sevebileceğiniz bir manga olabilir.

İyi okumalar. ^^

Tepedeki Rüzgar kanalında, bu manga ile ilgili videomu seyredebilirsiniz;

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s