Jeong You Jeong – İyi Evlat

Merhaba,

Bu yayınımda sizlere tanıtmak istediğim eser Kore Edebiyatından dilimize orijinal dili Korece’den Göksel Türközü çevirisiyle kazandırılan Jeong You Jeong’un İyi Evlat isimli eseri. Doğan Kitap tarafından Haziran 2021 yılında yayınlanan İyi Evlat, Kore’de ilk kez 종의 기원 (Türlerin Kökeni) ismi ile 2016 yılında yayınlanmıştır.

Türkiye’de baskısının kapak tasarımına baktığımızda aslında bizi nasıl bir romanın beklediğini anlamak zor olmuyor. Elimizdeki bir cinayet romanı. Aile trajedisi ile birlikte tempoyu ve merak ögesini hep tetikte tutan gerilim dolu eser. Bu açıdan kitabın heyecanını kaçıracak ipuçlarını vermemeye çalışarak öyküsü hakkında biraz bilgi vermeye çalışacağım.

İyi Evlat kitabının baş karakteri küçüklüğünden beri annesi ve doktor teyzesinin kontrolü altında ilaç tedavisiyle normal bir yaşama adapte olmaya çalışan Han Yucin. Abisinin tersine içine kapanık bir çocuk olan Han Yucin, ailesinde yaşanan kayıplardan sonra annesi tarafından yapılan gözlemler sonucu bir doktor kontrolüne ihtiyaç duyulacak bir durumda buluyor kendisini. Yapılan kontrollerden sonra ömrü boyunca verilen ilaçların yanı sıra yoğun bir şekilde annesi tarafından gözetim altında tutulan bir çocuk. Yüzmeye olan üstün yeteneği ile madalyalar alan, spor yaparken herkesten uzaklaşıp kendi benliğini hisseden bu genç aslında bu yeteneğini sadece ilaçlarını almadığı zamanlarda yüceltebiliyor. Annesinden gizli bir şekilde ilaçlarını bıraktığı dönemlerde oldukça sağlıklı, enerjik ve normal hissediyor ancak 25 yaşına gelene kadar yaşadığı bazı ataklar onun hem fiziksel hem de ruhsal çöküntüsünde büyük rol oynuyor. Geçirdiği bu ataklar yüzünden de kendisine hastalığı hakkında hiçbir açıklama yapılmadığı için hastalığının “epilepsi” olduğunu düşünüyor. İlerleyen yaşlarda hukuk fakültesinde okuyan ve bu alanda yüksek lisans yapma aşamasındayken yaşadığı stres ile ilaç kullanmayı bıraktığında, geceleri annesi uyuduktan sonra gizlice evden kaçarak mahallede koşular yapmaya ve insanları gözlemlemeye başlıyor. İşte bu dönemde koşularından döndükten sonraki sabah kendisini evde üstü başı kan içerisinde ve keskin bir kan kokusu ile uyanırken buluyor. Ve geriye dönüp uyandığı gibi hatırlayamadığı olayların peşini zihninde tekrar canlandırıp sürerken bizler neler yaşandığına dair bilgi sahibi oluyoruz.

Roman Han Yucin’in uyandığı sabahtan itibaren yaklaşık 3 günlük bir süreyi ele alıyor. Hem neler olduğunu hatırlaması hem de kendisini toparlaması için bu 3 günlük sürenin nasıl geçtiğini öğreniyoruz. Yazarın verdiği detaylar, bazen kitabı okuduğumuz yerde buz gibi rüzgarlar estiren bazen burnumuza keskin kokuları getiren bir gerçekçilik içinde bir okuma sunuyor.

Jeong You Jeong, Kore’de gerilim türünde yayınladığı kitaplar ile ilgi çeken bir yazar. 1966 doğumlu yazar uzun bir süre hemşire ve sağlık alanında çalıştıktan sonra işlerinden istifa ederek yaşamını bir yazar olarak devam ettiriyor. Sağlık alanında çalıştığı aslında İyi Evlat isimli bu kitapta verilen bazı detaylardan da kendisini belli ediyor.

Yazar Jeong You Jeong’un İyi Evlat isimli kitabının yanı sıra Ekim 2022’de kendisinin dikkat çeken romanlarından Yedi Yıllık Karanlık isimli eseri Derya Çelik çevirisiyle Doğan Kitap tarafından Türkçe’de yayınlandı. Gelecek yayınlarımızda onun da tanıtımını yapmayı planlıyorum.

İyi Evlat isimli romanı okuduysanız değerli yorumlarınızı yorum olarak bekliyorum.

Gelecek yayınlarda görüşmek üzere,

Hoşçakalın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s