THE X FILES (1993-1998)

Uzun zamandır adını duyduğum ama başlamaya fırsat bulamadığım The X-Files serisine, 2022 yılının Eylül ayında sonunda başladım ve dile kolay tam beş sezonu bitirdikten sonra bu serinin finalini 1998 yılındaki filmi ile taçlandırdım. Toplam altı senelik emeği, yaklaşık altı ayda tükettim yani.

The X Files, gerçekten yeri doldurulamaz bir seri oldu benim için. Serinin ilk bölümünden son bölümüne, hatta filmine kadar tümüyle benimsediğim, beğendiğim dizilerden biri oldu. İçinizde biraz dahi olsa doğaüstü olaylara yönelik bir merak ya da eğilim varsa, bu seri muhtemelen sizi mest edecek, buna eminim.

1993-1998 The X Files (1-5 Sezon)

1998 The X Files – Fight The Future (Film)

Bu seri ile ilgili olarak hem yazacak çok şey var hem de yazıya dökülemeyecek çok şey var. Açıkçası inanılmaz derecede arada kaldım, yine de aklımda kalanları buraya dökmek istiyorum. Öncelikle, serinin konusundan başlayayım anlayabildiğim kadarıyla (seriyi bitirmedim bu arada, sadece ilk beş sezon ve devam filmini izledim, buna dayanarak yorumluyorum).

Dünya üzerinde uzaylıların varlığını bilen ve hatta onlarla iletişimde olan bir cemiyet var. Bu cemiyet, devletin her alanında yüksek erişime sahip; ancak kendilerinin hiçbir yerde kayıtları bulunmuyor. Bir nevi hayalet bir cemiyet. Anladığım kadarıyla, bu cemiyet bir uzaylı ırk ile anlaşma yapıyor ve dünyayı o uzaylı ırkın kolonileştirmesine hazırlıyor. İşte seri, tam anlamıyla bu konu etrafında dönüyor, yer yer konuya yaklaşıyor, yer yer uzaklaşıyor. Hatta bazı bölümlerde öyle bi’ uzaklaşıyor ki sanki uzaylılar vs. yok, bütün bu olanlar tamamen komplo, hükümet yaptığı deneyleri gizlemek için böyle bir gündem oluşturuyor algısına kapılabiliyorsunuz (tabii, bu arada yukarıda bahsettiğim konu dışında seri içerisinde Mulder ve Scully, çok sayıda doğaüstü olayı da çözmeye çalışıyor). Serinin meşhur “the truth is out there” söylemindeki “gerçek” ne derseniz, beş tane sezon izledim, üstüne filmi izledim ama hala tam anlamıyla bilmiyorum. Yani, yukarıda yazdığım kadarıyla anladım, biliyorum diyebilirim.

Aslında serinin yönetmeni Chris Carter, seriyi “5 sezon + Film” olarak düşünmüş, ancak izleyicinin yoğun ilgisi serinin devamına! neden olmuş. Keşke burada, yani 5. sezon ve film ile son bulsaydı. Neyse bakalım, 6. sezona da başlar ve seriyi bitiririm çünkü Mulder ve Scully’e inanılmaz alıştım. Bildiğin normalde hayatımda sohbet etmeye yanlarına gittiğim, telefon ettiğim tanıdıklarım gibi oldular. Buna ek olarak, günümüz dizileriyle karşılaştırınca bu ikilinin dizi boyunca gerçekten çok seviyeli bir ilişkileri var diyebilirim. Yazar hiç bozmadı bu durumu 6 sene boyunca, sağ olsun.

Yazıyı sonlandırmadan şunu da belirteyim, ara ara bu seriyle ilgili karalamalar yaparım diye düşünüyorum. Yani o derece sevdim bu seriyi. Bu arada, net bir şekilde Mulder tarafındayım, bunu da belirteyim. Sonraki yazılarda görüşürüz. İzleyin, izlettirin.

Not: Uzaylı, uzaylılarla temas vb. konularla ilgili olarak Erhan Kolbaşı’nın kitaplarını önerebilirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s